اینترنت اشیا یا IoT چیست؟ کاربردهای آن در زندگی روزمره

۱ دقیقه زمان مطالعه

اصطلاح اینترنت اشیا یا IoT این روزها زیاد شنیده می‌شود. این فناوری برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مطرح شد. امروزه اکثر کسب و کارها به فکر استفاده از این فناوری هستند. بسیاری از آن به عنوان انقلاب صنعتی بعدی یاد می‌کنند. شاید برای اولین بار است که این واژه را می‌شنوید. و یا اینکه با مفهوم و کاربرد آن آشنایی ندارید. فناوری IoT چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟ کاربرد آن در زندگی روزمره چیست؟

اینترنت اشیا یا Internet of Things

اینترنت اشیا (Internet of Things) فناوری جدیدی است که تحقق آن انقلابی ایجاد می‌کند. با Internet of Things دستگاه‌های مختلف به وسیله اینترنت به هم متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها از طریق نصب نرم‌افزار روی تلفن و حسگرها کنترل و مدیریت می‌شوند. در این فناوری تمام دستگاه‌ها از جمله خودرو، وسایل خانه، تلفن، گجت و … به طور اتوماتیک کارهای خود را انجام می‌دهند. با حسگرهایی که روی دستگاه‌ها قرار دارد، تغییرات محیط را متوجه می‌شوند و به این تغییرات پاسخ می‌دهند. هم‌چنین داده‌ها را در شبکه به اشتراگ می‌گذارند.

از این فناوری برای اولین بار در ساخت توستر در سال ۱۹۸۹ استفاده شد. توستر متصل به اینترنت بود و توسط انسان کنترل می‌شد. در واقع با این فناوری انسان قادر است در بستر شبکه اینترنت با دستگاه‌ها تعامل داشته باشد. این تعامل و مدیریت به کمک تلفن همراه از راه دور امکان‌پذیر است. پیش‌بینی می‌شود این فناوری تا سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰ میلیارد دستگاه را به هم متصل کند.

اینترنت اشیا یا Internet of Things

کاربرد اینترنت اشیا

کاربرد فناوری IoT در تمام زمینه‌ها است و به همین دلیل از آن به عنوان انقلاب صنعتی بعدی یاد می‌شود. از یخچال‌های هوشمند گرفته تا خودروها همه و همه تحت این فناوری قرار می‌گیرند. زیرا این توانایی را دارد که کارهای مختلف را برای انسان سهل و آسان کند. از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و در وقت صرفه‌جویی می‌کند.

کاربردهای اصلی Internet of Things:

خانه‌های هوشمند

با اتصال وسایل خانه به یکدیگر از طریق اینترنت می‌توان از راه دور آن‌ها را کنترل نمود. یخچال، دستگاه قهوه‌ساز، سیستم امنیتی و حرارتی و نورپردازی خانه از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. این لوازم به صورت اتوماتیک توسط تلفن و حسگرهای تعبیه شده در آن‌ها عمل می‌کنند. برای مثال اگر در سیستم نورپردازی منزل از لامپ‌های هوشمند استفاده کرده باشید، موقع خروج از خانه لامپ‌ها به صورت اتوماتیک خاموش می‌شوند. یا زمانی‌‌که در منزل هستید، با تلفن خود لامپ‌ها را روشن / خاموش کنید. نور را کم / زیاد کنید.

خودروهای هوشمند

به کمک IoT اجزای داخلی خودرو را برای عملکرد بهتر بهینه کرد. تنظیم سرعت خودرو، آگاهی و بررسی ترافیک، اعلام میزان سوخت، سیستم تهویه خودرو از جمله این موارد است. هم‌چنین ارتباط خودروها با یکدیگر توسط اینترنت به کنترل خودرو و تصادفات بسیار کمک می‌کند. در نتیجه امنیت سرنشینان خودرو را بالا می‌برد.

گجت

امروزه استفاده از گجت‌های هوشمند مانند ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند رو به افزایش است. امکانات فوق‌العاده پیشرفته و حرفه‌ای ساعت‌های ورزشی مانند یک مربی در کنار ورزشکاران حرفه‌ای عمل می‌کند. از برنامه‌های ورزشی گرفته تا بررسی ضربان قلب و میزان کالری مصرفی و … امکانات هوشمندی است که با استفاده از اینترنت اشیا ممکن شده است.

گجت‌ها از حسگرهایی تشکیل شده‌اند که اطلاعات کاربر را دریافت می‌کنند. نرم‌افزارهای موجود در این گجت‌ها داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. در نهایت نتیجه را در اختیار کاربر می‌گذارند.

امنیت اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا تحت شبکه است و ارتباط از طریق اینترنت صورت می‌گیرد. بنابراین بحث امنیت شبکه بسیار مهم و ضروری است. زیرا نفوذ به این شبکه باعث از دست رفتن اطلاعات شخصی و اقتصادی افراد و خسارات جبران ناپذیری متوجه اشخاص می‌شود.

بحث هک شدن شبکه به دلیل اتصال دستگاه‌ها در بستر اینترنت و ساخت این دستگاه‌ها توسط شرکت‌های کوچک همیشه وجود دارد. در آینده باید تدابیری برای برقراری امنیت در این فناوری هوشمند و بسیار کارا اندیشید.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=10434
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.