روند تکنولوژی در سال 2019: پایان حقیقتی که همه می دانیم

با توجه به روند تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ و پیشرفت روزافزون آن این سوال پیش می‌آید که آیا این پیشرفت در خدمت انسان خواهد بود؟ علاوه بر تمام مزایایی که فناوری بر زندگی بشریت داشته، چه خطراتی او را تهدید می‌کند؟ سال ۲۰۱۹ سال داده‌های تولید شده از سوی هزاران دستگاه و سنسور متصل به هم است. اما سرنوشت این داده‌ها چه خواهد بود؟ ساخت اخبار جعلی، حملات سایبری و کاهش امنیت کاربران از دغدغه‌های مدیران ارشد فناوری اطلاعات است. البته روند فناوری در بهبود سلامتی و کنترل بیماری‌ها بسیار مفید خواهد بود.

روند تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

روند تکنولوژی در سال جاری (۲۰۱۹) در مورد داده‌هاست. فناوری‌های جدید مانند اسپیکرهای متصل به سنسورهای اینترنت اشیا (IoT) و ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند مخصوص ورزش، داده‌های زیادی تولید می‌کنند. هم‌چنین هوش مصنوعی (AI)، یادگیری دستگاه‌ها و محاسبات ابری در حال انتقال، تجزیه و تحلیل داده‌ها هستند.

به گفته تیم هارپر، مهندس مرکز فضایی اروپا و بنیان‌گذاز فناوری G2O Water: «در سال ۲۰۱۹ سنسورهای هوشمند در همه جا وجود دارند. به صورت اتوماتیک داده‌ها را برای بهره‌برداری در هوش مصنوعی جمع‌آوری می‌کنند.» برای مثال هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به بهبود سلامت و آب و هوا کمک کند.

البته افرادی معتقدند که اگر از این داده‌ها سوءاستفاده شود، صلح جهانی را تهدید می‌کند. این پیشرفت فناوری به همان اندازه که می‌تواند زندگی را برای انسان آسان کند، خطرناک هم هست.

اگر از این فناوری به درستی استفاده نشود باعث نشر اخبار جعلی شده و زندگی اجتماعی افراد را به خطر می‌اندازد.

الف) خطرات پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

امروزه جهان به دنیای دیجیتالی تبدیل شده است. با پیشرفت تکنولوژی همیشه این سوال پیش می‌آید که آیا این روند خوب است یا نه؟  آیا اثرات مثبت بیشتری دارد یا برعکس؟ برای انسان رفاه را به ارمغان می‌آورد یا او را تهدید می‌کند. در ادامه به توضیح اصلی‌ترین مواردی که با پیشرفت تکنولوژی زندگی بشر را به خطر می‌اندازد می‌پردازیم:

اخبار جعلی و ساختگی

“Deepfakes” قابلیتی دیجیتالی است که صورت شخص دیگری را بر روی بدن فرد موردنظر می‌گذارد. روز به روز تشخیص تصویر واقعی از دیجیتال حتی با چشم غیرمسلح سخت‌تر می‌شود. اگر از این فناوری به درستی استفاده نشود باعث نشر اخبار جعلی شده و زندگی اجتماعی افراد را به خطر می‌اندازد.

لحظه‌ای به این فکر کنید که یک شخصیت مهم سیاسی کشوری اعلام جنگ کند یا تبلیغی از یک فرد مشهور پخش شود. در حالی که این افراد روح‌شان هم از ماجرا خبر ندارد. حال آنکه همه این تصاویر جعلی و ساختگی است. و این سوال مطرح می‌شود که وقتی قادر نیستیم بفهمیم چه چیزی واقعی است و چه چیزی غیرواقعی، این به معنای پایان حقیقت نیست؟

اندرو تونچوف، مدیر سایبری شرکت Darktrace Industrial، می‌گوید: «دسترسی به داده‌ها خطرناک‌تر از هک دستگاه‌ها است. به زودی ممکن است کنترل داده‌ها مهم‌تر از سرقت آن‌ها باشد.»

حمله سایبری

وقتی هوش مصنوعی به دست هکرهای دولت‌ها یا جنایتکاران بیفتد باید شاهد حملات زیادی از سوی آن‌ها باشیم.

نسل جدیدی از نرم‌افزارهای مخرب مبتنی بر AI، سیستم‌های سازمان های امنیتی را آلوده می‌کند، اطلاعات جمع آوری شده را به اشتراک می‌گذارند و با حملات سایبری شرکت‌های هدف را مورد حمله قرار می‌دهند.

امنیت برای محافظت در برابر این حملات لازم و ضروری است. خصوصا در اینترنت اشیا که اتصال دستگاه‌های متعدد به هم در بستر اینترنت نقطه ضعف بزرگی محسوب می‌شود؛ بنابراین در آینده شاهد جنگ هوش مصنوعی بر علیه یکدیگر خواهیم بود.

در حالی که امنیت سایبری به دنبال راه‌هایی برای مقابله با این حملات است، دشمنان نیز بیکار نمی‌نشینند.

کنترل مردم با استفاده از اطلاعات شخصی

به دنبال رسوایی فیسبوک در سال گذشته بحث امنیت و کنترل بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. فیسبوک با لو دادن اطلاعات کاربران خود نشان داد که چگونه شرکت‌های بزرگ به راحتی به داده‌های شخصی هزاران کاربر خود دسترسی مستقیم دارند. این خطر بزرگی است که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر و مهم را تهدید می‌کند.

بدون شفافیت، اعتماد وجود ندارد.

بدون اعتماد، هیچ داده ای وجود ندارد.

بدون داده، هیچ AI وجود ندارد.

پیشرفت فناوری

ب) مزایای پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

البته در کنار خطراتی که پیشرفت فناوری در سال جدید دارد، نباید مزیت‌های آن را نادیده گرفت. تاثیری که فناوری در بهبود سلامت انسان دارد غیرقابل انکار است. بسیاری معتقدند که هوش مصنوعی عصر جدیدی را در سلامت بشر ایجاد می‌کند. به گفته جان گیکوپولوس تا اواسط سال ۲۰۲۰ هوش مصنوعی در تشخیص و کنترل بیماری‌ها به کمک انسان می‌آید.

انتظار می‌رود کامپیوترهای هوشمند با تجزیه و تجلیل تصاویر گرفته شده از بدن انسان در تشخیص بیماری سرطان بهتر عمل کنند. ساعت اپل ضربان قلب، الگوهای خواب و خلق و خوی فرد را کنترل و بررسی کند. به این ترتیب فرد را از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان آگاه کند.

مراقبت‌های پزشکی براساس داده‌های بیمار با تاکید بر پیشگیری نه درمان تحول عظیمی در سلامت و کنترل بیماری‌ها ایجاد خواهد کرد.

جمع‌بندی

در حالی که تولید داده‌ها و تجزیه و تحلیل و چگونگی به کار بردن آن‌ها موضوع اصلی در سال جاری است. روند تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ به سمت استفاده از فرمان‌های صوتی و توسعه اینترنت پرسرعت ۵G و عرضه آن در تلفن‌های همراه خواهد بود. اما باید به این نکته توجه کرد که نگه‌داری این داده‌ها بسیار مهم است. حتما برای افزایش امنیت آن‌ها فکری کرد.

 

منبع: bbc

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.