فیسبوک تا سال 2070 به پروفایل‌های مردگان تبدیل خواهد شد

طبق تحقیقات اخیر افرادی که تا سال ۲۰۷۰ فوت می‌شوند، شبکه اجتماعی فیسبوک را به یک روح مجازی تبدیل خواهند کرد. با توجه به رشد فیسبوک، در سال ۲۱۰۰ تعداد کاربرانی که از دنیا می‌روند به ۱.۴ تا ۴.۹ میلیارد کاربر می‌رسد. به دلیل جمعیت هند و محبوبیت فیسبوک در ایالات متحده امریکا تعداد زیادی از این پروفایل‌های مردگان فیسبوک متعلق به این دو کشور است.

کارل اومان، محقق موسسه اینترنتی دانشگاه آکسفورد در این‌باره می‌گوید: «این آمار باعث می‌شود به این موضوع فکر کنیم که چطور می‌توان این داده‌ها را مدیریت کرد؟»

تخمین پروفایل‌های مردگان فیسبوک

فیسبوک بزرگترین شبکه اجتماعی جهان است. این شرکت در مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد ۲.۳۸ میلیارد کاربر حداقل یک بار در ماه وارد حساب کاربری خود شده‌اند. هم‌چنین روزانه ۱.۵۶ میلیارد کاربر به صفحه خود سر می‌زنند. اومان و همکارش دیوید واتسون اطلاعات کاربران را در سال ۲۰۱۸ بررسی کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که ۱.۴۳ میلیارد کاربران فعال هستند. این اطلاعات شامل ملیت و گزارشی از شرح حال کاربران بود.

سپس میزان مرگ و میر کاربران را با گزارش سازمان ملل متحد مقایسه کردند. نتیجه این بررسی نشان داد که بیش از ۵۰۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۶۰ خواهند مرد. این آمار در سال ۲۰۷۹ به یک میلیارد کاربر می‌رسد. به طوری که تا سال ۲۱۰۰ حدود ۹۸ درصد از کاربران فعال امروز در فیسبوک دیگر در قید حیات نخواهند بود.

البته با توجه به رشد ۱۳ درصدی کاربران فیسبوک، کاربران زنده بیشتر از مردگان خواهد بود. به هر حال بر طبق این فرضیه در سال ۲۱۰۰ در حدود ۴.۹ میلیارد صفحات فیسبوک به سنگ قبری مجازی تبدیل می‌شوند.

پروفایل‌های مردگان فیسبوک

تاریخچه‌ای ارزشمند از کاربران

۲۷ آوریل در مجله Big Data & Society نتیجه این تحقیق منتشر شد. مسلما آمار واقعی افراد فوت شده بین این اعداد و ارقام خواهد بود. هم‌چنین افرادی که قبلا فوت کرده بودند (قبل از سال ۲۰۱۸) در این گزارش حساب نشدند.

به هر حال بیشترین درصد پروفایل‌های مردگان فیسبوک متعلق به کشور هند است. (۱۶ درصد) این درصد به دلیل جمعیت بالای کشور هند است. بعد از آن نیجریه با ۶ درصد و اندونزی و پاکستان با ۴ و ۳.۶ درصد بیشترین آمار را دارند. ایالات متحده امریکا که در رده ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد، ۲.۳ درصد از این پروفایل‌ها را شامل می‌شود.

اومان معنقد است: «پس‌مانده‌های دیجیتالی ما روی همه افرادی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تاثیر می‌گذارد. همه ما یک روز می‌میریم اما اطلاعات ما در حساب‌های کاربری‌مان باقی می‌ماند.» او هم‌چنین ادامه داد: «در هر حال این داده‌ها بخشی از میراث دیجیتالی ما محسوب می‌شود.»

محققان اظهار داشتند که برای سایر شبکه‌های اجتماعی نیز مشابه این اتفاق خواهد افتاد. به عقیده واتسون این پروفایل‌ها منبع اطلاعات تاریخی مهمی از زندگی و گدشته انسان‌ها در طول زمان هستند.

واتسون گفت: «فیسبوک باید از مورخین، بایگانی‌ها، باستان‌شناسان و جامعه‌شناسان برای جمع‌آوری این داده‌ها کمک بگیرد.»

 

منبع: livescience

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=10516
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.