فیسبوک تا سال 2020 ارز دیجیتال GlobalCoin به بازار عرضه می‌کند

فیسبوک قصد دارد تا سال آینده ارز دیجیتال (crypto-currency) خود را به بازار عرضه کند. crypto-currency که به آن ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز نیز می‌گویند نوعی ارز دیجیتال است که به علت امنیت بالا و ناشناس بودن موردتوجه قرار گرفته است. فیسبوک مشغول برنامه‌ریزی برای سیستم پرداخت دیجیتال در دوازده کشور جهان تا ابتدای سال ۲۰۲۰ است. این شبکه اجتماعی بزرگ امسال تست اولیه ارز دیجیتال خود را انجام می‌دهد. نام ارز دیجیتال فیسبوک «GlobalCoin» است.

ارز دیجیتال فیسبوک چگونه کار می‌کند؟

هدف فیسبوک از ایجاد این ارز دیجیتالی روشی امن و مقرون‌به‌صرفه برای پرداخت است. در این روش نیازی نیست کاربران حساب بانکی داشته باشند. صاحب شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، واتس اپ و اینستاگرام امیدوار است با این کار موانع مالی را از میان بردارد. هزینه‌های مصرف‌کنندگان را کاهش دهد. با بانک‌ها رقابت کند.

ارز دیجیتال یا crypto-currency چیست؟

از ارزهای مجازی یا دیجیتال می‌توان برای پرداخت هزینه‌های هتل، غذا، خانه و … استفاده کرد. توکن‌های دیجیتال در کیف پول آنلاین نگه‌داری و به صورت ناشناس بین کاربران منتقل می‌شود. ارز رمزنگاری شده از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده می‌کنند. بلاک‌چین (Blockchain) از دو کلمه  Block (بلوک) و Chain (زنجیره) تشکیل شده است. یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است که در شبکه‌های اجتماعی ذخیره می‌شود. به طوری که اطلاعات بین تمام کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و به دلیل اینکه رمزنگاری شده امکان دستکاری آن وجود ندارد. یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال بیت‌کوین است که از فناوری بلاک‌چین بهره می‌برد.

این دومین بار است که فیسبوک به دنبال ایجاد ارزهای دیجیتال است. یک دهه پیش Facebook Credits، ارز مجازی بود که مردم برای خرید آیتم‌های برنامه ها از آن استفاده می‌کردند. با این حال، فیسبوک بعد از دو سال پروژه را به علت عدم موفقیت آن متوقف کرد.

هم‌چنین این شرکت موظف به رعایت مقررات کشورهایی است که قصد راه‌اندازی ارز دیجیتال در آن‌ها را دارد، هند، که بیشترین کاربران فیسبوک را به خود اختصاص داده، اخیرا در مورد ارزهای دیجیتال بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند.

مسئله مهم این است که آیا مردم به اندازه کافی به این غول شبکه‌های اجتماعی اعتماد دارند تا پول نقد خود را به سکه دیجیتال تبدیل کنند. فیسبوک در مرحله اول با دولت‌ها و بانک‌های مرکزی روبروست و شاید راه‌اندازی شبکه پولی رمزنگاری شده تا آغاز سال آینده کمی بلندپروازانه باشد.

ارز دیجیتال

آیا فیس بوک از ارز رمزنگاری استفاده می‌کند؟

بزرگترین جذابیت ارزهای دیجیتال برای بانک‌ها و شرکت‌های بزرگی است که این تکنولوژی را پایه‌ریزی می‌کنند. تکنولوژی بلاک‌چین با دور زدن شبکه‌های بانکی به کاهش زمان و هزینه انتقال پول به تمام نقاط جهان کمک می‌کند.

دیوید جرارد، متخصص بلاک‌چین گفت: «فیسبوک با ایجاد سیستم پرداخت خود، به اطلاعات ارزشمندی دسترسی پیدا می‌کند.» «حتی می‌تواند یک پلت‌فرم مانند PayPal ایجاد کند، که به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای سنتی را انتقال دهند.»

البته این ارزهای دیجیتالی در نوسانات شدید هستند. جرارد ادامه داد: «افراد عادی تمایلی ندارند با ارزهایی که همیشه در حال نوسان است، کار کنند.»

گاریک هیلمن، محقق دانشکده اقتصاد لندن معتقد است که پروژه GlobalCoin می‌تواند یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ ارزهای رمزنگاری باشد. وی تخمین زده که حدود ۳۰ میلیون نفر از پول رمزنگاری استفاده می‌کنند. در حالی‌که ۲.۴ میلیارد کاربر ماهانه در فیسبوک فعال هستند.

منبع: bbc

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=10570
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.