فیسبوک جزئیات ارز دیجیتال لیبرا را منتشر می‌کند

شبکه اجتماعی فیسبوک از انتشار ارز دیجیتال به نام لیبرا (Libra) خبر داد. مدیر فیسبوک ادعا می‌کند پرداخت ارز توسط این شبکه به راحتی ارسال پیام در واتس اپ است. نگرانی که در این مورد وجود دارد محافظت از پول و اطلاعات کاربران است. هم‌چنین بی‌ثباتی و نوسانات ارز دیجیتال اعتماد کاربران را کمی مشکل می‌کند.

فیسبوک لیبرا را ارز مستقل می‌داند که پرداخت با آن مانند ارسال یک پیامک آسان است. این ارز بعد از Google Pay و Apple Pay  و Samsung Pay بزرگترین روش پرداخت محسوب می‌شود. اگر چه هیچ‌کدام از این سرویس‌ها بر مبنای ارز رمزنگاری شده نیستند.

زمان عرضه لیبرا (Libra)، ارز دیجیتال فیسبوک

به گفته فیسبوک، از سال آینده کاربران قادر به خرید لیبرا از طریق سیستم‌عامل خود هستند و آن را در کیف پول دیجیتال Calibra ذخیره خواهند کرد. کاربران می‌توانند Libra خود را به کاربران دیگر انتقال دهند. به گفته فیسبوک: «به آسانی ارسال یک پیام متنی!» «امیدواریم بتوانیم خدماتی به کاربران و کسب و کارها ارائه کنیم. مانند پرداخت صورت‌حساب با فشردن نتها یک دکمه، خرید یک فنجان قهوه با اسکن یک کد یا سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی بدون نیاز به پول نقد.»

حمایت شرکت‌ها و موسسات از لیبرا

فیسبوک تاکید کرد که شرکت‌ها و موسسات خیریه که فیسبوک یکی از آن‌هاست، از Libra استفاده خواهند کرد.

گروه‌هایی که از Libra حمایت خواهند کرد عبارتند از:

  • شرکت های پرداخت مانند Mastercard و PayPal
  • کسب و کارهای دیجیتال از جمله eBay، Spotify و Uber
  • شرکت های مخابراتی مانند Vodafone
  • موسسات خیریه

هم‌چنین در آینده Libra در بازارهای ارز دیجیتال خرید و فروش می‌شود.

ارز دیجیتال فیسبوک لیبرا

دلیل استفاده فیسبوک از ارز دیجیتال

فیسبوک لیبرا را برای ۱.۷ میلیارد کاربری که در سراسر جهان حساب بانکی ندارند، ایجاد کرده است. مشکل «عدم پرداخت» مردم در کشورهای در حال توسعه و به ویژه زنان مدیر این شبکه اجتماعی را بر آن داشت تا به فکر ارز دیجیتالی بیفتد.

در حالی که این شبکه اجتماعی ادعا می‌کند که ارز آن‌ها جهانی خواهد شد، برنامه‌ها و سرویس‌هایی که از Libra استفاده می کنند، باید با بخش‌های نظارتی کشورها سازگار باشد. در حال حاضر ارز دیجیتال در ایالات متحده امریکا رو به رشد است. اما در کشورهایی مانند هند، که اخیرا ارزهای دیجیتال کاهش یافته است، باید سیاست‌هایی اتخاذ شود.

مشکلات استفاده از ارز دیجیتال لیبرا

فیسبوک برای استفاده از ارز دیجیتال نیاز به محافظت و حمایت از مصرف کنندگان دارد. هم‌چنین بایستی امنیت اطلاعات تامین شود. این در حالی است که این شبکه اجتماعی غول‌آسا برای سواستفاده از اطلاعات کاربران خود مورد انتقاد قرار گرفته است. از طرفی نوسانات زیاد ارزهای مجازی مانند بیت‌کوین، رغبت کاربران را به استفاده از آن کم می‌کند.

این شبکه اجتماعی امیدوار است که بتواند از تغییر زیاد ارزش ارز جلوگیری کند. هم‌چنین سیستم پرداخت Calibra خود را برای حفاظت از پول و اطلاعات شخصی امن نگه دارد.

این اولین بار نیست که فیسبوک به دنیای ارزهای دیجیتال پا می‌گذارد. ده سال پیش، یک نوع ارز مجازی برای خرید آیتم‌های برنامه‌ها در سایت شبکه اجتماعی فعال کرد. اما بعد از دو سال آن را متوقف کرد.

مسئله مهمی که زاکربرگ، مدیر فیسبوک، با آن روبروست این است که آیا مردم به  این شبکه اجتماعی اعتماد خواهند کرد تا پول نقد خود را به لیبرا تبدیل کنند؟ برای جلب اعتماد کاربران، فیسبوک با دولت‌ها و بانک‌های مرکزی از جمله مقامات وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا و بانک انگلستان  در تعامل است.

منبع: bbc

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=10586
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.