مقایسه PHP و ASP.NET

با توجه به زبان های متنوعی که برای برنامه نویسی وجود دارند، انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب برای وب سایت یا اپلیکیشن، و یا به جهت یادگیری آن زبان و ورود به بازار کار به اطلاعات پیش زمینه ای نیاز دارد. شما باید بدانید زبان برنامه نویسی asp.net ساده تر است یا php، امنیت کدام یک بهتر است، هزینه برنامه نویسی با کدام بیشتر خواهد شد، زمان انجام یک پروژه با کدام بیشتر است و بسیاری موارد دیگر که با انجام یک مقایسه بین php و asp.net میسر خواهد شد.

ASP.NET

ASP.NET یک زبان برنامه نویسی (فریم‌ورک وب) و یک محیط دینامیکی مناسب برای طراحی وب سایت های متوسط بوده و متعلق به شرکت مایکروسافت است. تا کنون ورژن های متفاوتی از آن منتشر شده که جدیدترین نسخه‌ آن (MVC) ASP.NET CORE است.

ASP حروف اختصاری است برای Active Server Pages.

این زبان برنامه نویسی بسیار تخصصی بوده، یادگیری آن دشوارتر و زمان‌برتر است؛ از همین رو تعداد برنامه نویسانی که در آن تخصص دارند نسبت به PHP کمتر است.

امنیت ASP.NET

مایکروسافت، همان‌طور که ویندوزها را هرچند وقت یک‍بار آپدیت می کند، هاست ویندوز را نیز آپدیت کرده و با برطرف کردن باگ های قبلی، آن را از نظر امنیتی مقاوم‌تر می‌کند. علاوه بر این، به دلیل پیچیدگی هایی که در این زبان برنامه نویسی وجود دارد هک کردن آن دشوار است.

با توجه به آنچه گفته شد، این زبان برنامه نویسی برای وب سایت بانک ها بسیار مناسب است.

باگ

فریم‌ورک ASP به گونه ای طرح ریزی شده که اگر برنامه نویس حین کدنویسی اشتباهی انجام دهد به وی اطلاع خواهد داد. این امکان، احتمال خطا را تا حد صفر پایین و امنیت را افزایش می دهد.

سرعت بارگذاری صفحات سایت ASP.NET

در نسخه های جدید ASP.NET سرعت سایت افزایش یافته و مشکلات نسخه های قبلی برطرف شده است.

به خصوص اگر فردی که روی backend کار می کند UI کار نیز باشد و یا هر دو متخصص همزمان و در کنار هم کار کنند می توانند سرعت لود شدن صفحات را تا حد زیادی کاهش دهند.

حتی از نظر تئوری نیز سرعت ASP CORE بالاتر از PHP، GO، NodeJS و Python است.

البته دقت و مهارت برنامه نویس، قدرت سرور و بسیاری مسائل دیگر در سرعت لود شدن صفحات و سنگینی یا سبکی صفحه تأثیرگذارند؛ اما طبق نتایج بنچمارک، سرعت ASP نسبت به PHP بالاتر است.

سرعت انجام پروژه ASP.NET

همان طور که گفته شد، ASP.NET یک زبان برنامه نویسی تخصصی و پیچیده است؛ بنابراین بسیار طبیعی است که سرعت انجام و پیشبرد چنین پروژه ای پایین باشد.

کدنویسی به زبان ASP پیچیدگی هایی دارد و می‌طلبد که برنامه نویس زمان بیشتری بر روی پروژه وقت صرف کند.

هزینه طراحی سایت ASP

از آنجا که برنامه نویس باید زمان زیادی برای طراحی یک سایت ASP.NET وقت صرف کند و در گذشته نیز زمان زیادی برای یادگیری آن گذاشته است، هزینه ای که بابت انجام هر پروژه دریافت می کند نسبت به یک زبان دیگر مانند PHP بیشتر خواهد بود.

PHP

PHP که در ابتدای امر از حروف اول کلمات Personal Home Page گرفته شد و بعدها به Hypertext Preprocessor تغییر یافت، یک زبان اسکریپت است و تا کنون تا نسخه PHP 7.0 آن منتشر شده.

[توضیح: تفاوت هایی بین یک زبان برنامه نویسی و یک زبان اسکریپت وجود دارد که پرداختن مفصل به آن در این بحث نمی گنجد، اما تا آنجا که به این مبحث مربوط می شود توضیح داده خواهد شد.]

یکی از مهمترین خصوصیات زبان PHP منبع باز بودن آن است که باعث می شود دسترسی به آن ساده بوده و تعداد زیادی از برنامه نویسان به کار با آن تسلط داشته باشند.

امنیت PHP

این زبان برای وب سایت های کوچک و متوسط معمولی و سایت های فروشگاهی مناسب است. امنیت PHP زیاد نیست و نمی تواند برای سامانه های دولتی و مالی مورد استفاده قرار بگیرد.

باگ

PHP مانند ASP از قابلیت تشخیص خطاهای برنامه نویس حین کدنویسی برخوردار نیست؛ لذا احتمال اینکه برنامه نویس دچار خطا شده و متوجه آن نشود افزایش می یابد.

اما از سوی دیگر برنامه نویسی از طریق PHP بسیار ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. این مسئله، هم به کار سرعت می بخشد و هم خودش باعث کاهش احتمال خطا می شود.

سرعت انجام پروژه PHP

در PHP یک سری اجزای آماده وجود دارند که برنامه نویس می تواند حتی از طریق درگ و دراپ آن ها را کنار هم قرار داده و با ترکیبشان یک اپلیکیشن جدید خلق کند. برخی ماژول ها نیز برای ایجاد کارایی های مورد نظر وجود دارند.

بنابراین طراحی وب سایت با PHP به دلیل آماده بودن اجزا بسیار سریع انجام می‌شود به طوری که حتی می توان طی ۲ ماه یک وب سایت کامل طراحی کرد.

هزینه طراحی سایت با PHP

به دلیل سهولت استفاده از زبان PHP و سرعت انجام پروژه، بالطبع هزینه ای که برنامه نویس بابت انجام کار دریافت می کند نسبت به ASP.NET کار کمتر خواهد بود.

تفاوت های ASP و PHP

از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو زبان این است که به وسیله زبان ASP می توان یک برنامه یا وب سایت را از صفر به وجود آورد در حالی که در زبان PHP اجزای آماده و ماژول هایی وجود دارند. با این حال، هر دو زبان از انعطاف پذیری کافی برخوردار بوده و داینامیک هستند.

برای درک بهتر سایر تفاوت ها به اینفوگرافی زیر توجه کنید:

مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و MVC

 

جمع بندی

با توجه به آنچه گفته شد، نمی توان گفت کدام زبان برای طراحی وب سایت یا یک اپلیکیشن مناسب تر است؛ اما می توانید از اطلاعات داده شده استفاده کنید و آن ها را در کنار شرایط خود (مانند بودجه، زمان مورد نظر، کاربری و …) قرار دهید و بهترین گزینه را برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی یا طراحی اپلیکیشن انتخاب کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.