انتخاب رمز عبور امن برای جلوگیری از نفوذ هکرها

امروزه کاربران زیادی در دنیای گسترده وب حضور دارند. اکثر مردم به تنها چیزی که توجه نمی‌کنند امنیت اطلاعات در اینترنت و انتخاب رمز عبور امن است. بسیاری از کاربران برای حساب‌های بانکی خود از یک رمز عبور یکسان استفاده می‌کنند. روی ایمیل‌های ناشناس به راحتی کلیک می‌کنند. اطلاعات شخصی خود را در هر سایتی وارد می‌کنند. هم‌چنان به هشدارهای امنیتی برای انتخاب رمز عبور و رعایت نکات امنیتی بی توجه هستند.

اکثر کاربران از نام کاربری admin و رمز ۱۲۳۴۵۶ برای رمز عبور خود استفاده می‌کنند. با این رمز عبور حتی یک کودک نیز می‌تواند وارد حساب ما شود. واقعیت این است که ما تنبل هستیم. توماس پدرسن می‌گوید: بسیاری از کاربران وقتی رمز عبور خود را فراموش می‌کنند، از رمز موقتی که سیستم به آن‌ها می‌دهد استفاده می‌کنند. حتی این رمز موقت را تا یک ماه تغییر نمی‌دهند. بنابراین ممکن است صدها نفر با یک رمز مشابه در سیستم وجود داشته باشند.

چگونه یک رمز عبور امن داشته باشیم؟

یک رمز عبور امن و مطمئن باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • حداقل دارای ۸ کاراکتر باشد.
  • از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علائم استفاده کنید.
  • کلمات آشنا و آسان مانند نام خود و فرزندان، کشور و … را به کار نبرید.
  • رمز عبور خود را در اختیار کسی نگذارید.
  • برای هر حساب کاربری و بانکی از رمز متفاوت استفاده کنید.
  • از احراز هویت دو مرحله‌ای (two-factor authentication) استفاده کنید.

رمز عبور امن

احراز هویت دو مرحله‌ای (two-factor authentication)

با ایجاد یک لایه امنیتی و گذاشتن دو رمز عبور از نفوذ هکرها و خرابکاران به حساب‌های خود جلوگیری کنید. این لایه امنیتی را می‌توان با جزئیات منحصربفرد خودتان اضافه کنید. صدا، اثر انگشت، تشخیص چهره و … یک راه امن و مطمئن برای ایجاد لایه امنیتی است.

البته این روش برای شرکت‌ها و سازمان‌ها کمتر به کار می‌آید. زیرا کامپیوترها امکانات تشخیص اثر انگشت و چهره فرد را ندارند. این روش با استفاده از گوشی‌های هوشمند قابل اجراست.

پل فرینگتون، یکی از مدیران پیشین فناوری، می‌گوید: بسیاری از شرکت‌ها دارای هزاران بیت اطلاعات مهم از کاربران خود هستند. این منابع شامل اطلاعات مشتری و رمز عبور آن‌ها به سیستم است. بنابراین منبع خوبی برای نفوذ هکرها به شمار می‌رود. اگر حمله‌ای از سوی هکر صورت بگیرد تمام اطلاعات شرکت از دست می‌رود.

برای حضور در فضای اینترنت و حفظ امنیت خود باید نکات ساده اما مهم امنیتی را بدانید. انتخاب رمز عبور امن با ویژگی‌هایی که کارشناسان سایبری بیان می‌کنند، یکی از راه‌های مهم برای حفظ امنیت حساب‌های کاربری و بانکی است. علاوه بر آن باید از سایر راه‌های ایمنی برای حفظ اطلاعات خود استفاده کنید. از جمله نصب آنتی‌ویروس و به روزرسانی آن، فایروال یا دیواره آتش و … .

منبع: bbc

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.