تأثیر بلاک چین در توریسم و صنعت گردشگری

در سال‌های اخیر، فناوری بلاک‌چین تحول بزرگی در بسیاری از صنایع ایجاد کرده است. این امر به دلیل آن است که تغییر چشمگیری در شیوه ذخیره و استفاده از اطلاعات و داده‌ها، افزایش امنیت و خرید و فروش به وجود می‌آورد. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به تأثیر بلاک چین در توریسم می‌اندازیم.

فناوری بلاک چین

شاید در ابتدا فناوری بلاک‌چین (blockchain) کمی گیج کننده باشد. اما در حین حال بسیار ساده است. بلاک‌چین از دو کلمه block (بلوک) و chain (زنجیره) تشکیل شده که زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. اطلاعات ذخیره شده در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند. هر رکورد، که به عنوان یک بلوک شناخته می شود با استفاده از رمزنگاری محافظت می‌شود. امکان حذف و دستکاری داده‌ها غیرممکن است.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های blockchain این است که داده‌ها غیر متمرکزند و اطلاعات در شبکه یکپارچه به اشتراک گذاشته می‌شوند. بلوک‌ها نیز دائمی هستند و بدون توافق کلی شبکه تغییر نمی‌کنند.

ماهیت غیر متمرکز، دائمی و غیر قابل تغییر داده‌های ثبت شده در blockchain به این معنی است که داده ها امن‌تر، قابل ردیابی و شفاف هستند و هیچ نقطه مرکزی آسیب‌پذیری وجود ندارد.

تأثیر بلاک چین در توریسم

تأثیر بلاک چین در توریسم غیرقابل‌انکار است. یکی از مزایای بلاک‌چین ثبات و امنیت بسیار بالای داده‌هاست. ماهیت غیرمتمرکز blockchain باعث می‌شود که اطلاعات هرگز به صورت آفلاین یا از طریق حذف اتفاقی یا یک حمله سایبری از بین نرود.

صنعت گردشگری متکی به شرکت‌های مختلفی است که اطلاعات بین آن‌ها رد و بدل می‌شود. برای مثال، آژانس‌های مسافرتی باید اطلاعات مشتریان را به هتل‌ها بدهند. Blockchain می‌تواند دسترسی و ذخیره اطلاعات مهم را آسان‌تر و قابل اطمینان‌تر کند. زیرا بعد از ذخیره، اطلاعات در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

البته مسائل مالی بخش مهم و حیاتی صنعت گردشگری هر کشور است. فناوری بلاک‌چین راهی آسان و امن برای پرداخت به شمار می‌رود. خصوصا اهمیت این امر در پرداخت‌های خارج از کشور مشحص می‌شود. در نتیجه blockchain باعث افزایش اعتماد بین کاربران می‌شود.

تأثیر بلاک چین در توریسم

تأثیر بلاک چین در صنعت گردشگری

ردیابی چمدان‌ها

فناوری Blockchain می‌تواند برای ردیابی چمدان‌ها بسیار موثر و کارا باشد؛ مخصوصا در مسافرت‌های بین‌المللی. در بسیاری از موارد، بارهای مسافران چندین بار در طول سفر تغییر می‌کند. استفاده از یک پایگاه داده غیر متمرکز، به اشتراک گذاری اطلاعات ردیابی بین شرکت‌ها را بسیار ساده‌تر می‌کند.

خدمات شناسایی

خدمات شناسایی برای صنعت گردشگری بسیار مهم است. Blockchain می‌تواند استاندارد خوبی برای ذخیره این اطلاعات باشد. برای مثال، با اسکن اثر انگشت و بررسی آن در پایگاه داده، به افزایش سرعت خدمات‌دهی کمک می‌کند و طول صف در فرودگاه‌ها را کاهش می‌دهد.

پرداخت امن و قابل ردیابی

شاید مهم‌ترین کاربرد بلاک‌چین در هتل و صنعت گردشگری و مسافرتی مربوط به پرداخت‌ها باشد. به کمک برنامه‌های کاربردی می‌توان پرداخت‌های بانکی ساده‌تر و امن‌تر را در سطح جهانی انجام داد. به این ترتیب شرکت‌های مسافربری اجازه پرداخت با استفاده از بیت‌کوین (Bitcoin) و دیگر ارزهای دیجیتال را دارند. همان‌طور که می‌دانید ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند.

طرح‌های وفاداری مشتری

بسیاری از شرکت‌های مسافرتی، طرح های وفاداری مشتری را به منظور تشویق آن‌ها برای استفاده مجدد در سفرهای بعدی اجرا می‌کنند. طرح وفاداری مشتری مزایایی را به مشتریانی که خرید، زمان، پول و اعتبار خود را خرج می‌کنند، می‌دهد. Blockchain با این برنامه‌ها امکان اطلاع مشتریان از امتیاز وفاداری خود را می‌دهد. هم‌چنین به مقابله با تقلب در این زمینه نیز کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

در حقیقت فناوری blockchain، از آنچه در ابتدا به نظر می‌رسد، ساده‌تر است. با این وجود، روند یادگیری در مورد آن زمان‌بر و سخت است. به خصوص برای افرادی که دانش محدودی از تکنولوژی‌های دیجیتال، رمزنگاری و شبکه‌های همگرا دارند. با این حال، تأثیر بلاک چین در توریسم باعث می‌شود تا در مورد آن بیشتر یاد بگیریم تا از مزایای آن بهره‌مند شویم.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=10855
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.