نقش بلاک چین در تجارت آینده

بیت‌کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال است که به روش بلاک‌چین رمزنگاری شده است. نقش بلاک چین در تجارت غیرقابل انکار و روبه افزایش است. روزنامه‌نگاران معتقدند که در آینده انقلابی در کسب و کارها به وجود می‌آورد. برخی ادعا می‌کنند به از بین بردن فقر در جهان کمک خواهد کرد. اما واقعیت چیست؟

بلاک چین (blockchain) چیست؟

در واقع بلاک‌چین (blockchain) یک مفهوم نسبتا ساده است. زنجیره‌ای از بلوک‌های اطلاعاتی که در شبکه کامپیوتری ذخیره می‌شود. این اطلاعات به صورت کلاس ثبت و در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. در نتیجه تمام کاربران شبکه می‌توانند آن را مشاهده کنند. بلاک‌چین معمولا توسط یک نقطه مرکزی مانند بانک یا دولت مدیریت نمی‌شود. بعد از انتشار، تغییر اطلاعات در یک بلوک خاص غیرممکن است.

بلاک‌چین یک مفهوم بسیار قدرتمند است. ده سال پیش، blockchain با تکنولوژی‌های دیگر برای رمزنگاری ارزهای دیجیتال ترکیب شد. اولین ارز رمزنگاری شده (cryptocurrency) مبتنی بر بلاک‌چین بیت‌کوین بود.

بلاک چین در تجارت و بیت کوین

چرا با استفاده از بلاک چین در تجارت مخالفت می‌کنند؟

دیوید جرارد، نویسنده، با تبدیل میلیاردها دلار به صدها ارز دیجیتال مخالف است. او می‌گوید: دلیل استقبال مردم از بیت‌کوین این است که شما می‌توانید آن را به صورت رایگان دریافت کنید. به همین دلیل برای به‌دست آوردن بیت‌کوین برق کشور را به راحتی مصرف می‌کنند.

جرارد معتقد است فروشندگان و مشاوران فناوری شعله‎‌های آتش را فراموش کرده‌اند، و در تلاشند تا پول‌شان را بر روی چیزی سرمایه‌گذاری کنند که شبیه شرط‌بندی است. او می‌گوید: مانند لوبیای سحرآمیز است. اما معلوم است که جادویی اتفاق نمی‌افتد.

اخیرا موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) در یک مقاله گزارش داد که استفاده از فناوری بلاک‌چین هنوز به خوبی جا نیفتاده است. این فناوری سحرآمیز و جادویی نیست و همه مشکلات را حل نخواهد کرد.

مشتریان بزرگ بلاک چین در تجارت آینده چه کسانی هستند؟

اگرچه اغلب سرمایه‌داران از مزایای بلاک‌چین در کسب و کار آینده اطلاع دارند اما آن را نادیده می‌گیرند. قابلیت بلاک‌چین برای برقراری ارتباط بین دو طرف آن هم بدون واسطه بسیار کاربردی و جذاب است. کاربران به جای ذخیره اطلاعات شخصی در یک شرکت مانند فیسبوک، اطلاعات رمزگذاری شده خود را روی یک شبکه ذخیره می‌کنند. ابتدا هویت دیجیتالی افراد مورد تایید قرار می‌گیرد. سپس قراردادی بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود. معامله بیت‌کوین به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

بنابراین هر کسی در هر جای دنیا قادر است از این فناوری برای معاملات خود استفاده کند و از مزایای آن بهره‌مند شود.

در حال حاضر چه کسانی از بلاک چین در تجارت خود استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر چند شرکت به طور کامل فناوری بلاک‌چین را پذیرفته‌اند. در بررسی اخیر شرکت‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، ۳ درصد استفاده خود را گسترش داده‌اند. شبکه پرداخت ریپل (RippleNet) سیستم پرداخت و مبادله ارز است که به بانک‌ها و موسسات مالی متصل می‌شود. ریپل نت در میان شرکت‌های بزرگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ریپل نت از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند.

نقش بلاک چین در تجارت و فروش

IBM در حال کار با Walmart، شرکت فروش غول‌پیکر آمریکایی است تا مواد غذایی را از این طریق به فروش برسانند. این شرکت به دنبال چگونگی استفاده از بلاک‌چین در امور مالی و بانکی خود است.

Alibaba، شرکت بزرگ چینی نیز با استفاده از بلاک‌چین با پلت‌فرم پرداخت Subsite Alipay خود در حال استفاده از این فناوری است.

بیشتر بخوانید:

نقش بلاک چین در صنعت توریسم و گردشگری

منبع: bbc

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.