مزایای بلاک چین (Blockchain)

مزایای بلاک چین (Blockchain) در تکنولوزی خصوصا ارزهای رمزنگاری شده بر کسی پوشیده نیست. بیت‌کوین معروف‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال است که به روش بلاک‌چین رمزنگاری شده است. این ارز دیجیتال در رده اول بازار جهانی قرار دارد. از مزایای بلاک‌ چین می‌توان به مدیریت تامین زنجیره، تضمین کیفیت، حسابداری، قراردادهای هوشمند و … اشاره کرد.

مزایای بلاک چین (Blockchain)

مدیریت زنجیره تامین

تکنولوژی بلاک‌چین (Blockchain) برای مدیریت زنجیره تامین، امکان ردیابی و هزینه بهره‌وری را ایجاد می‌کند. می‌توان از بلاک‌چین برای مسیریابی کالا، مبدا، کاهش هزینه‌ها و … استفاده کرد. به این ترتیب سطح جدیدی از شفافیت برای اکوسیستم‌های B2B به وجود می‌آید. برای مثال فرآیندهایی از جمله انتقال مالکیت، تضمین فرایند تولید و پرداخت را ساده می‌کند.

تضمین کیفیت

اگر نقصی در نقطه‌ای از زنجیره تامین پیدا شود، سیستم بلاک‌چین شما را به آن نقطه هدایت می‌کند. با این کار، انجام تحقیقات و اجرای اقدامات لازم در زمان ایجاد نقص و عیب آسان‌تر می‌شود.

برای مثال در بخش مواد غذایی، ردیابی کالا، اطلاعات کالای تولید شده و سایر جزئیات مهم برای تضمین کیفیت و سلامت کالا بسیار مهم است.

حسابداری

تراکنش‌های ثبت شده از طریق Blockchain خطاهای انسانی را حذف و اطلاعات را از دست‌کاری احتمالی محافظت می‌کند. هر بار که داده‌ها از یک گره به گره بعدی منتقل می‌شوند، باید تأیید شوند. علاوه بر دقت، تضمین سوابق شما، حسابرسی قابل ردیابی است.

کل فرایند حسابداری نیز در سطح پایه کارآمدتر می‌شود. به جای نگه‌داری سوابق جداگانه، می‌تواند یک ثبت واحد مشترک داشته باشد. به این ترتیب یکپارچگی اطلاعات مالی شرکت نیز تضمین می‌شود.

قراردادهای هوشمند

معاملات طولانی مدت رشد یک کسب و کار را به‌ویژه برای شرکت‌هایی که یک جریان ارتباطی را به صورت یکپارچه اداره می‌کنند، ضعیف می‌کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، به صورت خودکار توافق‌نامه‌ها تأیید و امضا شده و از طریق ساختار بلاک‌چین اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند با حذف واسطه، ‌در زمان و پول صرفه‌جویی می‌کند.

امروزه راه‌كارهاي بلاک‌چینی مثلCREDITS ، قراردادهاي هوشمند مستقل را با گذر از سیستم رمزنگاری شده (cryptocurrency) متصل مي‌كند. با ادغام همه چیز به یک پلتفرم واحد، نیازی به افشای اطلاعات اختصاص داده شده به اشخاص ثالث نیست.

قراردهای هوشمند از مزایای بلاک چین

انتخابات و رای

مانند مدیریت زنجیره تامین، تکنولوژی بلاک چین در بحث انتخابات کاملا مطمئن و قابل اعتماد است. مسائلی که مربوط به انتخابات دولتی‌اند، در حال بررسی هستند. برای مثال، می‌توان از ابتکار عمل مسکو برای بررسی تاثیر بلاک‌چین در انتخابات محلی نام برد. استفاده از این تکنولوژی امکان تقلب در انتخابات را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این مسئله در سیستم رای‌گیری الکترونیکی بسیار مهم است.

بورس اوراق بهادار

استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای اوراق بهادار و کالاها نیز مانند انتخابات در حال بررسی و آزمایش است. با توجه به ماهیت قابل اعتماد بودن سیستم های  بلاک‌چین، جای تعجب نیست که بورس اوراق بهادار نیز در آینده از این تکنولوژی استفاده کند.

تامین انرژی

دو نوع کسب و کار وجود دارد: کسانی که در مقابل صورت‌حساب ماهیانه‌شان بی‌تفاوتند و کسانی که پرداخت صورت‌حساب برای‌شان مشکل است و نمی‌دانند که هزینه‌های انرژی خود را چگونه بپردازند.

در بخش های خاصی از جهان، موسسات تجاری و خانوارها می‌توانند از بلاک‌چین Transactive Grid  برای استفاده از راه‌حل‌های آن بهره ببرند. هم‌چنین می‌تواند برای بهبود ردیابی انرژی پاک استفاده شود.

به طور سنتی، انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق گواهی‌های معامله‌ای توسط دولت صادر و ردیابی می‌شوند. این گواهی‌نامه‌ها، در ارائه خدمات خیلی موفق نیستند. در صورتی‌که بلاک‌چین هیچ‌گونه مشکلی در مدیریت آن ندارد.

معاملات جهانی همتا

گسترش روزافزون بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری شده از مزایای بلاک چین است. دلیل این محبوبیت انتقال سریع، مطمئن و ارزان را در سراسر جهان است.

هزینه‌ خدمات پرداخت مانند PayPal برای پرداخت‌های بین‌المللی برای هر تراکنش بالاست. سایر روش‌های پرداخت P2P نیز دارای محدودیت‌های مکانی و مبلغ انتقال است. به همین دلیل کسب و کارها و کاربران معمولی ترجیح می‌دهند از ارزهای دیجیتالی برای انتقالات بین‌المللی استفاده کنند. روشی امن‌تر که کاربران در مورد انتقال وجوه خود آزادی بیشتری دارند. واضح است که بلاک‌چین گام‌هایی در صنایع مختلف برداشته. در حال حاضر اکثر مردم برای کتاب‌داری دیجیتالی غیرمتمرکز آماده نیستند. اما با توجه به پیشرفت آن تاکنون، بلاک‌چین نقش مهمی در تجارت آینده خواهد داشت.

 

منبع: entrepreneur

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.