چند نکته در هنگام انتخاب نرم افزار ویژن لب ویو

نرم افزار لب ویو Labview  چیست؟


LabVIEW یک نرم افزار مهندسی سیستم برای برنامه هایی است که نیاز به آزمایش ، اندازه گیری و کنترل با دسترسی سریع به دیدن نتایج داده دارد.
محیط برنامه نویسی LabVIEW ادغام سخت افزار را برای برنامه های مهندسی ساده می کند .

LabVIEW پیچیدگی برنامه نویسی را کاهش می دهد و شما را قادر می سازد بلافاصله نتایج را مشاهده کنید.

برای تبدیل داده های به دست آمده خود به نتایج واقعی کسب و کار ، می توانید الگوریتم هایی را برای تجزیه و تحلیل داده ها و کنترل پیشرفته استفاده کنید.

شرکت National Instrument بیش از یک دهه در زمینه بینایی ماشین و پردازش تصویر  فعالیت می کند. این شرکت، نرم افزار بینایی را در دو بسته ارائه می دهد: ماژول NI Vision و NI Vision Builder .

برای برنامه نویسی قدرتمند بینایی ، تراز ، شناسایی و اندازه گیری می توانید از ماژول توسعه یافته ویژن با زبان برنامه نویسی NI LabVIEW ، C++ ، C  وC # استفاده کنید.

در نرم افزار لب ویو با داشتن محیط نرم افزاری تعاملی می توانید بدون برنامه نویسی ، برنامه های بینایی دستگاه را پیکربندی کنید. هر دو بسته نرم افزاری با تمام فریم های بینایی NI ، سیستم های ویژن فشرده ، کنترلرهای صنعتی و دوربین های هوشمند کار می کنند.

 هنگام انتخاب نرم افزار بینایی ، نکات زیر را در نظر داشته باشید.


  • انتخاب دوربین

اولین نکته در هنگام انتخاب نرم افزار بینایی این است که مشخص شود که آیا این دوربین برای برنامه شما مناسب است یا خیر. یافتن دوربین های آنالوگ کم هزینه بسیار آسان است ، اما ، معمولاً ، یک برنامه کاربردی به رزولوشن VGA بیش از حد نیاز دارد .

سخت افزار و نرم افزار National Instrument با هزاران دوربین سازگار است ، از USB3 Vision کم هزینه گرفته تا اسکن خطی حرارتی با سرعت بالا

انتخاب دوربین برای نرم افزار لب ویو

  • مقیاس پذیری سخت افزار

انتخاب دوربین مناسب یک قدم مهم در هر برنامه است. با این حال ، مقیاس پذیری دوربین مورد توجه است. از آنجا که فناوری های دوربین به سرعت پیشرفت می کنند ، ممکن است روزی برای بهبود کیفیت تصویر یا اندازه گیری ویژگی های اضافی ، بخواهید دوربین های خود را به روز کنید. NI Vision Acquisition Software یک نرم افزار درایور است که با تمام فریم های NI کار می کند و با یک رابط کاربری آسان به هزاران دوربین وصل می شود. حتی اگر فروشندگان دوربین Camera را تغییر دهید و یا بیش از ۱۰۰ دوربین مختلف GigE Vision ، IEEE 1394 و USB3 Vision را تغییر دهید ، نرم افزار شما به همان صورت باقی می ماند.

با استفاده از یک دوربین ارزان قیمت ، می توانید برنامه خود را در یک آزمایشگاه بر روی رایانه شخصی اجرا کنید و سپس آن را روی سیستم ویژن NI و بدون تغییر  یا نیاز به کد پردازش تصویر مستقر کنید.

  • سهولت استفاده از نرم افزار

پس از به دست آوردن یک تصویر ، مرحله بعدی پردازش آن است. با انتخاب های موجود در الگوریتم های امروز ، پیدا کردن ابزار صحیح از طریق آزمایش و خطا در یک زبان برنامه نویسی می تواند خسته کننده و ناکارآمد باشد. با توجه به این نکته ، شما به ابزارهای نرم افزاری بینایی نیاز دارید تا بتوانید از الگوریتمهای مختلف استفاده کنید.

برای بسیاری از کاربرد ها در ویژن لب ویو ، ساخت یک سیستم بینایی ماشین نیاز به زبان برنامه نویسی ندارید. اگرچه ویژن لب ویو، نسبت به برنامه نویسی در C ، Visual Basic یا NI LabVIEW از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است ، اما نرم افزارهای قابل تنظیم مانند NI Vision Builder AI محیطی آسان برای پیمایش ، پیکربندی ، استقرار برنامه های دید در دستگاه فراهم می کنند. Vision Builder AI شامل تقریبا ۵۰ ابزار است

ابزارهای بینایی ماشین مشهور مانند تطبیق الگوی  ، OCR ، DataMatrix و تطبیق رنگ می باشد. این ماژول NI می تواند تصاویر را از هر دوربین پشتیبانی و نتایج بازرسی را با استفاده از پروتکل های رایج صنعتی از طریق اینترنت ، سریال یا دیجیتال I / O ارائه دهد.

ماژول NI Vision ، یک محیط نمونه سازی است که با استفاده از آن می توانید عملکردهای مختلف بینایی را براحتی آزمایش کنید .

این که شما یک مبتدی بینایی یا یک مجری بینایی متخصص هستید ، در هر صورت ماژول ویژن به شما کمک می کند تا در زمان کمتری یک برنامه بینایی ماشین و مطمئن ایجاد کنید.

  • وسعت و دقت الگوریتم


در هنگام انتخاب نرم افزار بینایی ، باید تعیین کنید که آیا ابزارهای نرم افزاری می توانند ویژگی های مهم اندازه گیری زیر پیکسل را انجام دهند یا خیر.

ماژول توسعه یافته ویژن و ویژوال سازنده AI شامل صدها کارکرد دقیق و قابل اعتماد در بینایی است.

پنج ابزار متداول بینایی در دستگاه به همراه محبوب ترین الگوریتم ها در زیر ذکر شده است.

بهبود تصویر – از ابزارهای فیلتر برای تیز کردن لبه ها ، حذف نویز یا استخراج اطلاعات فرکانس استفاده کنید. از ابزارهای کالیبراسیون تصویر برای حذف خطاهای غیرخطی و اعوجاج لنز و قرارگیری دوربین استفاده کنید. همچنین می توانید از ابزارهای کالیبراسیون تصویر برای اعمال واحدهای اندازه گیری های در دنیای واقعی  استفاده کنید ، بنابراین ابزارها به جای پیکسل ها مقادیر را در میکرون ، میلی متر یا مایل باز می گردند.

بررسی حضور – این ساده ترین نوع بازرسی بینایی است. برای بررسی حضور یا هر ویژگی شی ، می توانید از هر یک از ابزارهای رنگی ، تطبیق الگوی یا هیستوگرام استفاده کنید.

تطبیق الگو شی در تصویر

مکان یابی ویژگی ها

در ردیابی نمونه یا شی مکان یابی، تراز کردن اشیاء یا تعیین دقیق محل اشیاء ، استفاده می شوند. تشخیص لبه  های شی ، تطبیق الگوی به رنگ خاکستری (gray scale) ، تطابق شکل با نمونه ، تطبیق هندسی و تطبیق الگوی رنگ ، همه ابزارهایی هستند که می توانید برای یافتن ویژگی ها از آنها استفاده کنید. این ابزارها موقعیت شی (X، Y) و زاویه چرخش را به یک دهم پیکسل بازمی گردانند. تطابق هندسی در هنگام همپوشانی اشیاء یا اشیایی که در واحد مقیاس تغییر می کنند  امکان پذیر است.

ویژگی های اندازه گیری – شایع ترین دلیل استفاده از سیستم بینایی ، اندازه گیری است. به طور معمول برای اندازه گیری فاصله ، قطر ، تعداد ، زاویه ها و مساحت از ابزارهای تشخیص لبه ، آنالیز ذرات و ابزار هندسی استفاده می شود.

بخش های شناسایی – شناسایی شی با سنجش انطباق بخشی از آن ، ردیابی و … است. روشهای شناسایی ساده شامل خواندن بارکد یا کد داده مانند DataMatrix و PDF 417 است. روشهای جدیدتر از OCR یا طبقه بندی شی استفاده می کنند.

تمام عملکردهای ماژول Vision Development Vision و Vision Builder AI از دقت subpixel در ، مسافتها و اندازه گیریها تا یک دهم پیکسل و یک دهم درجه استفاده می کنند.

  • پردازش ناهمگن

یکی از بزرگترین پیشرفت در دستگاه بینایی ، قدرت پردازش است. با دو برابر شدن عملکرد پردازنده هر دو سال یکبار و تمرکز مداوم بر فناوریهای پردازش موازی مانند FPGA ، طراحان سیستم بینایی اکنون می توانند از الگوریتم های بسیار پیشرفته ای برای تجسم داده ها و ایجاد سیستم های هوشمند تر استفاده کنند.

این افزایش عملکرد بدین معناست که طراحان می توانند برای دستیابی سریعتر به تصویر ، از سنسورهای با وضوح بالاتر استفاده کنند و از برخی از جدیدترین دوربینهای موجود در بازار که بالاترین بازه را ارائه می دهند ، ا استفاده کنند. افزایش عملکرد به طراحان کمک می کند تا نه تنها سریعتر تصاویر را بدست آورند بلکه سریعتر آنها را پردازش می کنند.

متأسفانه ، یكی از بزرگترین چالش های اجرای سیستم بینایی مبتنی بر FPGA ، غلبه بر پیچیدگی برنامه نویسی FPGA است.

با استفاده از NI Vision می توانید الگوریتم هایی را برای استقرار در CPU یا FPGA ایجاد کنید. ویژن همچنین می تواند برای تست الگوریتم ها قبل از تهیه و اجرای آن بر روی سخت افزار مورد نظر و در عین حال دسترسی آسان به اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.

چند برنامه رایگان برای ساخت اپلیکیشن (App) بدون کدنویسی

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=12271
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.