پردازش تصویر OCT در پزشکی با لب ویو

تصویربرداری پزشکی، تصاویر ساختارهای داخلی بدن را تولید می کند. تصویربرداری پزشکی نقش مهمی در مراقبت از بیمار دارد. تصویربرداری در پیشگیری از بیماری ، تشخیص زودرس بیماری و درمان کمک می کند. این تقریبا برای همه بیماریها بسیار ضروری است.

در تصویربرداری Oct ، پرتو نور لیزر به لایه های مختلف بافت نمونه تابیده می شود و بازتاب ها از سطح مقطع هر لایه در زوایای مختلف در دوربین ثبت می شود و سپس با استفاده از برنامه نویسی و محاسبات انجام شده تصویری سه بعدی از نمونه ارائه می شود. نرم افزار گرافیکی لب ویو در پردازش تصویر گرفته شده بسیار  کمک می کند به طوری که می تواند بصورت آنلاین آنالیز تصاویر را نیز ارائه دهد. بعلت دقت بالای تصویربرداری Oct از آن  در تشخیص تومورها، در چشم پزشکی ، دندانپزشکی و صنایع مختلف استفاده می شود.

بعلت دقت بالای اسکن در روش تصویربرداری Oct در دندانپزشکی می توان ترک ها و پوسیدگی هایی که در حد میکرون می باشد و با روش تصویربرداری معمولی قابل مشاهده نیست، شناسایی و درمان کرد. همچنین کاربرد این روش در صنعت به گونه ای است که می توان توسط آن ترک های میکرومتری موجود در لوله ها را شناسایی کرد و آن ها برطرف ساخت.

 

انواع معمول تصویربرداری عبارتند از:


  • اشعه ایکس
  • سی تی اسکن (اسکن توموگرافی کامپیوتری)
  • MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی)
  • سونوگرافی.
  • تصویربرداری پزشکی هسته ای ، از جمله توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

در این مقاله به طور خلاصه سیستم توموگرافی انسجام نوری (OCT) ، یک تکنیک تصویربرداری پزشکی با استفاده از LabVIEW شرح داده شده است.

توموگرافی انسجام نوری و لب ویو Labview


امروزه OCT روش جدیدی برای تصویربرداری از ساختار زیرسطحی است که وضوح آن کمتر از ۱ میکرومتر است. در ابتدا ، oct فقط برای مطالعه بافتهای انسانی (مورد استفاده گسترده در چشم پزشکی مدرن) مورد استفاده قرار می گرفت ، اما در حال حاضر جایگاه خود را در بخش صنعت نیز پیدا کرده است.

OCT بر مبنای تداخل سنج همدوس پایین است. در تداخل سنجی معمولی با طول همدوسی طولانی ، تداخل نور در فاصله متری رخ می دهد. در OCT ، به دلیل استفاده از منابع نوری با پهنای باند عریض که می توانند نور را در طیف وسیعی از طول موج ساطع کنند ، این تداخل به فاصله میکرومتر کوتاه می شود.

توموگرافی انسجام نوری (OCT) روشی است که به ما امکان دستیابی به تصاویر با وضوح بهتر از ۲۰ میکرومتر را می دهد. علاقه زیاد به توسعه OCT نیاز به یک روش برنامه نویسی سریع را ایجاد می کند که امکان یکپارچه سازی سخت افزار و پردازش تصویر را آسان می کند.

اسکن طول موج لیزر و ضبط سیگنال تداخل به ما امکان می دهد تا شکل موج حاوی نوسان هارمونیک با فرکانس های مربوط به موقعیت های نمونه را بدست آوریم. سپس تصویر توموگرافی با استفاده از تبدیل فوریه این شکل های موج تولید می شود.

استفاده از لب ویو LabVIEW برای تهیه یک چارچوب برنامه کاربردی گرافیکی برای یک سیستم OCT شامل یک رابط کاربر گرافیکی ، جمع آوری داده ها ، محاسبه تصویر توموگرافی و تجزیه و تحلیل تصویر می باشد.

ابتدا تصویر ثبت شده به صورت سیاه و سفید ثبت می شود. در مرحله بعدی ، این تصاویر به تصویری رنگی متصل می شوند که می توانیم بیشتر پردازش و تحلیل کنیم. کتابخانه های LabVIEW IMAQ و پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) برای این کار بسیار مفید هستند. این چارچوب همچنین به ما امکان می دهد اسکن های سه بعدی OCT را انجام دهیم

توموگرافی انسجام نوری و لب ویو Labview

محصولات NI در رفع نیازهای تصویربرداری کمک میکند:

  • برنامه نویسی سطح بالا با دسترسی قوی به سخت افزار
  • کد قابل خواندن
  • دسترسی به بسیاری از کتابخانه های DSP و پردازش تصویر
  • اجرای آسان و محاسبات موازی

ایمپلنت دندان برای کودکان مبتلا به فقدان مادرزادی دندان 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.