معرفی چند فناوری در سال 2020

  • هوش مصنوعی (AI) در تولید

هوش مصنوعی اکنون بخشی از زندگی روزمره است که با ظهور اکوسیستم دستگاه‌هایی چون Alexa ، Siri و Google Assistant هدایت می‌شود. در سال ۲۰۲۰، شناخت احساسات و بینایی رایانه‌ای مورد توجه خواهد بود. شرکت‌های نوپا Vicarious  Kindred و Osaro از فناوری‌های هوش مصنوعی برای ساخت و سازها استفاده می‌کنند.

براساس تحقیقات اخیر انجام شده توسط Tractica، رشد بازار جهانی نرم‌افزار AI باید تا سال ۲۰۲۵ به ۱۲۶ میلیارد دلار برسد. با پیشرفت تکنولوژی، برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی برای کمک به شرکت‌ها در کسب درآمد بیشتر، به ویژه در زمینه‌های بازاریابی، تجزیه و تحلیل، خدمات مشتری و روباتیک در دسترس خواهند بود.

فناوری IoT  (Internet of Things) برای اینترنت اشیاء است. اینترنت اشیاء، به شبکه رو به رشد اشیاء فیزیکی اشاره دارد که دارای یک آدرس IP برای اتصال به اینترنت و ارتباطاتی است که بین این اشیاء و سایر دستگاه‌ها و سیستم‌های دارای اینترنت ایجاد می‌شود.

  • شبکه ۵G

تکنولوژی ۵G بحث سال ۲۰۱۹ بود. این تکنولوژی احتمالاً تا پایان سال ۲۰۲۰ وارد بازار شود و محرک فناوری وایرلس باشد. ویژگی‌های پیشرفته ۵G، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با قابلیت‌های جدید، به ویژه برنامه‌هایی که با ویدیو و واقعیت سروکار دارند، برنامه‌های قوی‌تری ایجاد کنند. ۵G در حال انقلابی در IoT با ۲۰ گیگابایت در ثانیه است. این یعنی اتصال بی‌سیم با سرعت بالا، پهنای باند بیشتر و زمان تاخیر پایین.

  • محاسبات لبه (Edge)

به عبارت ساده، محاسبه لبه به معنای اجرای کمتر فرآیندهای موجود در ابر و انتقال آن فرآیندها به مکان‌های محلی، مانند رایانه کاربر، دستگاه IoT یا سرور لبه است. Edge Computing  یک الگوی نسبتاً جدید است که با هدف ایجاد قدرت محاسباتی در مجاورت حسگرهای IoT، تلفن‌های هوشمند و فن‌آوری‌های ارتباطی قرار دارد. این فن‌آوری شامل گره‌های شبکه است که اطلاعات رسانه‌ای ذخیره شده استاتیک را در مکان‌های نزدیک به کاربران نهایی ذخیره می‌کند.

  • تکامل فن‌آوری‌های هوافضا

بازگشت دوباره بشر به فضا در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. از زمان جنگ سرد (Cold War)، پیشرفت‌های تکنولوژی کند شده است. شرکت‌های مهمی که هم‌اکنون روی هوافضا فعالیت انجام می‌دهند شامل SpaceX و Blue Origin هستند.

SpaceX در حال ساخت موشک Starship است . Starship ممکن است سفرهای بین قاره‌ای را، از طریق فضا به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کوتاه کند.

  • تکامل مراقبت های بهداشتی – پیش بینی‌ها در سطح ژنوم

مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال نوآوری‌های زیادی را دیده است. استارت آپ‌های ۲۳andMe و Color و Genesis Healthcare در ژاپن و Genoplan در کره و آمریکا به تجزیه و تحلیل ژنوم می‌پردازند. این شرکت‌ها از آنالیز ژنومی برای شناخت بیماری‌ها و ارائه روش‌های پیشگیری بیماری استفاده می‌کنند. تکامل هوش مصنوعی باعث بهبود کیفیت درمان خواهد شد. در سال ۲۰۲۰ ، بسیاری از تصاویر پزشکی که با استفاده از MRI ، سی تی اسکن و اشعه X گرفته می‌شوند با استفاده از AI تشخیص داده می‌شوند. استارت آپ‌های Enlitic و Zebra Medical Vision در این مسیر پیش‌قدم هستند.

  • تکامل در کشاورزی – فن‌آوری برای رشد مؤثر محصولات کشاورزی

در سال ۲۰۲۰ روبات‌ها برداشت گیاهان و میوه‌ها را انجام می‌دهند.

  • امنیت سایبری

به دنبال استفاده مداوم از نرم‌افزار، تا سال ۲۰۲۰، نیاز به استفاده از امنیت سایبری برای ایمنی برنامه‌ها و نرم‌افزارها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت این کار فقط با استخدام برنامه‌نویسان انجام می‌شود که می‌توانند برنامه‌ها و نرم‌افزارهای سفارشی را برای تجارت طراحی کنند.

  • توسعه کدگذاری کم

توسعه کد کم Low-code، به معنی ساخت نرم‌افزار یا برنامه با استفاده از رابط‌های کاربری گرافیکی و بدون کدگذاری است.  کدگذاری کم به کاهش هزینه‌ها و کمبود منابع UX کمک می‌کند. گارتنر پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۴ از سیستم‌عامل‌های کد کم در بیش از ۶۵٪ پروژه‌های توسعه نرم‌افزار استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.