غیر فعال سازی ادمینیستریتور Administrator در ویندوز

در ویندوز شما به دو نوع حساب کابری دسترسی دارید. حساب کاربری administrator (ادمین) که حساب اصلی با دسترسی کامل به تمام امکانات ویندوز است و تنظیمات اصلی ویندوز با آن انجام می‌شود. ساخت حساب کاربری مهمان، نصب و حذف برنامه‌ها و … از جمله امکاناتی است که حساب ادمین به آن دسترسی دارد. حساب کاربری Standard User که یک حساب استاندارد ولی معمولی است و تفاوتش با administrator در امکانات و دسترسی‌های محدودی است که دارد. در ادامه به آموزش روش‌های غیر فعال سازی ادمینیستریتور می‌پردازیم.

روش غیر فعال سازی ادمینیستریتور در ویندوز

بعد از نصب ویندوز برای ورود به آن نمی‌توانید به دلایل امنیتی به صورت پیش فرض وارد حساب کاربری administrator شوید. حساب ادمین به امکاناتی دسترسی دارد که به شما در مدیریت سیستم‌تان کمک می‌کند. از این رو برای تنظیمات و نصب و حذف برنامه‌ها نیاز است با administrator  لاگین شوید. اما به دلیل دسترسی به تنظیمات مهم در ویندوز بهتر است امور روزانه خود را با حساب Standard انجام دهید تا در صورت ایجاد مشکل بتوانید بدون نصب مجدد ویندوز مشکل را رفع کنید.

از این رو بهتر است حساب کاربری administrator را غیر فعال کنید و با حساب Standard یا مهمان وارد سیستم شوید. سه روش برای غیر فعال سازی ادمینیستریتور در ویندوز وجود دارد:

روش اول: غیر فعال سازی ادمینیستریتور با Command Prompt

در روش اول با استفاده از پنجره Command Prompt یا cmd کافی‌ست دستور زیر را وارد کنید. ابتدا پنجره Command Prompt را از منوی Start اجرا کنید. برای این کار روی دکمه گوشه چپ پایین دسکتاپ کلیک کنید و منوی Start را باز کنید. در قسمت جستجوی منو (Search) عبارت Command Prompt را تایپ کنید و کلید Enter را از کیبوردتان فشار دهید. آیکون برنامه Command Prompt را در منوی Start مشاهده می‌کنید.

اجرای برنامه Command Prompt

روی آیکون Command Prompt راست کلیک کنید و از منوی موردنظر گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. پنجره سیاه رنگ Run به نمایش درمی‌آید. حالا دستور زیر را در پنجره Run وارد کنید و کلید Enter را از کیبورد بزنید.

net user administrator /active:no

اگر حساب ادمین رمز عبور دارد از دستور زیر استفاده کنید. به جای password نیز رمز عبور حساب را وارد نمایید.

net User Administrator password /active:no

غیر فعال سازی ادمینیستریتور با Command Prompt

سپس کامپیوتر را مجددا راه اندازی یا Log Off کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید اکانت administrator غیر فعال شده است.

روش دوم: از طریق پنجره Computer Managment

در روش دوم می‌توانید administrator را از طریق Computer Managment غیرفعال کنید. برای این کار روی آیکون My Computer راست کلیک کنید. در منوی ظاهر شده گزینه Manage را بزنید تا پنجره Computer Managment اجرا شود.

اجرای پنجره Computer Managment

در پنجره Computer Managment ابتدا پوشه System Tools را باز کنید. سپس روی علامت مشخص شده در عکس زیر کلیک کنید تا زیرمجموعه local users and groups را مشاهده کنید. روی پوشه User دبل کلیک کنید تا وارد پوشه شوید.

انتخاب پوشه User

حالا روی Administrator راست کلیک کرده و از منو گزینه properties را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، تیک گزینه Account is disabled را بزنید تا اکانت Administrator غیرفعال شود.

راست کلیک روی Administrator

روش سوم: از طریق پنجره local security Policy

برای غیر فعال سازی ادمینیستریتور به عنوان روش آخر می‌توانید از پنجره Run کمک بگیرید. برای اجرای برنامه Run در کادر جستجوی منوی Start عبارت Run  را وارد کرده و کلید Enter را بزنید. سپس روی برنامه Run کلیک کنید تا اجرا شود.

هم‌چنین برای اجرای برنامه Run می‌توانید به طور همزمان کلیدهای Win + R را از کیبورد فشار دهید.

حالا عبارت secpol.msc را در کادر Open تایپ کنید و دکمه OK را بزنید، تا پنجره local security Policy باز شود.

تایپ عبارت secpol.msc در Run

در ستون سمت چپ پنجره روی پوشه Local Policies بزنید و سپس پوشه Security Options را انتخاب کنید. در سمت راست پنجره گزینه Accounts: Administrator account status را انتخاب کنید.

غیر فعال سازی ادمینیستریتور با پنجره local security Policy

سپس در پنجره مربوطه گزینه disabled را انتخاب و دکمه OK را بزنید.

انتخاب گزینه disabled

اگر کامپیوتر را مجدد راه اندازی کنید مشاهده می‌کنید که حساب اصلی غیرفعال شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.