تنظیمات وای فای | چگونه بدانیم چه کسی به وای فای ما متصل است ؟

آیا اینترنت شما کند شده است ؟ اگر احساس می‌کنید که یکی از همسایگان شما به طور مخفیانه به وای فای شما متصل شده است؛ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. مجله ایده آل تکنولوژی امروز قصد دارد شما را با دو برنامه کاربردی و مفید در زمینه تنظیمات وای فای آشنا نماید. به کمک این دو برنامه به راحتی می‌توانید بفهمید چه دستگاه‌هایی به مودم متصل شده و از اینترنت شما استفاده می‌کنند. همچنین به کمک این برنامه‎‌ها می‌توانید اتصال دستگاه‌های غیر مجاز به مودم خود را غیر فعال کنید. اگر در زمینه اینترنت خود نگران هستید؛ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

امنیت شبکه وای فای

اگر احساس می‌کنید اینترنت شما از همیشه کندتر شده است و یا در قسمت windows explorer دستگاه‌هایی را مشاهده می‌کنید که آن‌ها را نمی‌شناسید؛ به احنتمال زیاد یکی از همسایگان شما به طور مخفیانه از اینترنت شما استفاده می‌کند. شما به طور قطع مایل نیستید فرد ناشناسی به شبکه اینترنت شما متصل باشد. این اتصال حتی اگر از نظر مصرف اینترنت شما را به دردسر نیندازد؛ از نظر امنیتی هرگز به نفعتان نخواهد بود. انصال یک شخص به شبکه وای فای منزل شما به این معنی است که آن فرد به تمام دستگاه‌های موجود در آن شبکه متصل است و این اصلا اتفاق خوبی به نظر نمی‎رسد. فردی که به طور مخفیانه به وای فای شما متصل شده است می‌تواند به پرونده‌هایی که در شبکه به اشتراک می‌گذارید دسترسی داشته باشد و حتی در بعضی مواقع، شبکه شما را با بدافزارها آلوده کند.

با توجه به گفته‌های بالا لازم است که از اتصال اشخاص غیر قابل اعتماد به شبکه وای فای خود جلوگیری کنید. خوشبختانه ابزارهای رایگانی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند؛ بفهمید چه کسانی به شبکه وای فای شما متصل هستند.

چه کسی به وای فای من متصل است ؟

یکی از برنامه‌هایی که در این زمینه می‌تواند به ما کمک کند برنامه ” Wireless Network Watcher ” است. کاربران ویندوز به کمک این برنامه می‌توانند لیستی از کسانی که در حال حاضر به شبکه آن‌ها متصل هستند را مشاهده کنند. متاسفانه این برنامه فقط به ویندوز اختصاص دارد. کاربرانی که از سیستم عامل Mac استفاده می‌کنند؛ گزینه‌های زیادی در این زمینه در اختیار ندارند. شاید بهترین برنامه برای آن‌ها ” LanScan ” باشد که البته ۶ دلار برایشان هزینه در بر خواهد داشت. اکثر برنامه‌های دیگر در این زمینه یا گران هستند و یا به اندازه کافی قابل اعتماد نیستند.

Wireless Network Watcher

Wireless Network Watcher

برای استفاده از این برنامه کاربردی و مفید تنها کافیست آن را نصب و اجرا نمایید. بلافاصله بعد از احرای برنامه، پویش شبکه شما شروع شده و در انتهای کار، لیستی از دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل هستند؛ برایتان به نمایش درخواهد آمد. نتایج به دست آمده ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد؛ مخصوصا اگر خیلی اهل تکنولوژی نباشید. اما جای نگرانی نیست؛ در لیست نمایش داده شده با آدرس IP و لیست آدرس‌های MAC کاری نداشته باشید. برای راحتی کار بر روی نام دستگاه و گزینه ” Network Adapter Company ” تمرکز کنید. به کمک این دو قسمت به راحتی می‌توانید متوجه حضور دستگاه‌های ناشناس در شبکه خود شوید.  برای راحتی کار، بر روی هر دستگاهی که در لیست مشاده می‌کنید؛ دو بار کلیک کنید تا صفحه مربوط به اطلاعات آن دستگاه برای شما به نمایش دربیاید.

Who Is On My WiFi

Who Is On My WiFi

یکی دیگر از برنامه‌هایی که در این زمینه مفید و کاربردی به نظر می‌رسد؛ برنامه ” Who Is On My WiFi ” می‌باشد. برای استفاده از این برنامه، آن را اجرا کرده و گزینه ” Yes, set up continuous automatic scanning ” را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه برنامه شروع به اسکن شبکه شما برای یافتن دستگاه‌های متصل خواهد نمود. این جستجو ممکن است چند دقیقه‌ای به طول بینجامد. بعد از اینکه جستجو تمام شد؛ بر روی هر دستگاهی که در صفحه نتایج ظاهر شده است کلیک کنید. با این کار در سمت راست صفحه گزینه نام دستگاه و توضیحات را مشاهده خواهید کرد که همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید.

با کمک این نرم افزارها می‌توانید دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل هستند را مشاهده کنید. البته نکته مهم این است که بعضی اوقات نمی‌توانید با استفاده از اطلاعات نمایش داده شده در این نرم افزارها، هویت دستگاه‌ها را تشخیص دهید. به طور مثال ممکن است در نگاه اول نتوانید تشخیص دهید که دستگاه لپ تاپی که به شبکه متصل است؛ متعلق به یکی از اعضای خانواده است یا خیر. بعد از کمی جستجو در گوگل می‌توانید با روش‌های شناسایی یک دستگاه متصل به شبکه آشنا شوید و دستگاه‌های ناشناس را شناسایی کنید. بعد از شناسایی این دستگاه‌ها، اکنون زمان ارتقای امنیت شبکه وای فای است.

امنیت شبکه وای فای خود را ارتقا دهید

ارتقای امنیت شبکه

بعد از اینکه به کمک نرم افزارهای معرفی شده موفق شدید که دستگاه‌های ناشناس را شناسایی کنید؛ نیازی به دعوا با همسایه‌ها و ایجاد سر و صدا و هیاهو نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با ارتقای امنیت روتز و تغییر در تنظیمات وای فای آن‌ها را از شبکه خود اخراج کنید. برای این کار از طریق صفحه تنظیمات مودم، پسورد ورود به شبکه خود را تغییر دهید. اگر برای وای فای خود پسورد نگذاشته‌اید؛ باید بدانید که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید و همین الان از طریق صفحه تنظیمات مودم، یک پسورد برای شبکه خوداختصاص دهید. در زمان اختصاص پسورد حتما از پروتکل WPA2  استفاده کنید. زیرا شکستن و هک آن بسیار سخت‌تر از پروتکل WEP می‎باشد.

همچنین اگر تمایل دارید که فقط تعداد محدودی از دستگاه‌ها به مودم وصل شوند؛ می‌توانید دسترسی سایر دستگاه‌ها را به مودم خود محدود کنید. برای اینکار باید لیستی از آدرس‌های MAC دستگاه‌های مجاز را در تنظیمات وای فای وارد کنید و بعد از آن، تنها این دستگاه‌ها مجاز به اتصال به شلبکه خواهند بود. اگر در این زمینه مشکل دارید نگران نباشید؛ به زودی در ایده آل تکنولوژی با مطلبی در زمینه آدرس‌های MAC و همچنین محدود کردن شبکه وای فای در کنار شما خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.