همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا

حالا زمان آن رسیده است که دو غول فناوری جهان برای بهبود زندگی انسان‌ها با یکدیگر همکاری کنند و به تمام مردم دنیا نشان دهند که می‌شود از این روزهای کرونایی عبور کرد. همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا فناوری جدیدی را به‌وجود می‌آورد که مبتنی بر بلوتوث است. از این طریق می‌توانند بدون تجاوز به حریم خصوصی افراد، محل‌های شیوع ویروس کرونا را ردیابی و از بروز عفونت‌ها جلوگیری کنند.

از زمانی که ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرد، اغلب تکنسین‌ها و پزشکان توصیه می‌کردند که باید برنامه‌‌ای برای موبایل طراحی شود که بتواند ویروس‌ها و عفونت‌ها را ردیابی کند. حالا گوگل و اپل در تلاش هستند تا با استفاده از ترکیب دانش‌های خود بتوانند این سیستم را ایجاد کرده و در دسترس مردم قرار دهند. البته مهمترین مسئله‌ی آنها حفظ حریم خصوصی است که باید به شیوه‌ای عمل کنند تا بهترین عملکرد و بهره‌وری را داشته باشند.

در روزهای اخیر شنیدیم که اپل و گوگل یک توافق‌نامه مشترک با یکدیگر امضا کردند که تا با همکاری یکدیگر فناوری را ایجاد کنند. این فناوری مبتنی بر بلوتوث بوده و در هر دو نوع سیستم عامل‌های IOS و Android عمل می‌کند. در اواسط ماه می آنها قصد دارند تا یک اپلیکیشن وارد بازار کنند. این اپلیکیشن بعد از نصب، به بلوتوث تلفن همراه دسترسی پیدا کرده و تا شعاع حدود ۳۰ فوت یا ۹ متر را پوشش می‌دهد. البته این میزان به نوع تلفن همراه و ورژن بلوتوث آن متغیر می‌شود. سازمان‌های بهداشی از طریق این برنامه می‌توانند پیگیری کنند که صاحب تلفن همراه با کسی که قبلا معلوم شده دارای کرونا بوده در تماس بوده است یا خیر.

فناوری بلوتوث همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا

 

همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا

گوگل و اپل به‌طور واضح به این مطلب اشاره کردند که این سیستم موقعیت‌های کاربر را که قبلا در آنجا حضور داشته است، در سرور ذخیره نمی‌کند. یکی از سخنگویان این پروژه طی تماس تلفنی با سایت Wired گفت: که “این یک وضعیت بی‌سابقه در جهان است. ما در تلاش هستیم تا راه‌حلی پیدا کنیم و مردم به زندگی عادی خود برگردند. همچنین این کار با حفظ حریم خصوصی انجام شود.” اپل روی برنامه‌ها و سیستم عامل خود کنترل کاملی دارد و می‌تواند تغییرات گسترده‌ای را مورد آزمایش قرار دهد. در حالی که گوگل با اکوسیستم پراکندگی اندروید روبه‌رو است. گوگل با استفاده از سرویس گوگل‌پلی(Google Play) این نرم‌افزار را برای دستگاه‌های اندروید ۶ و بالاتر در دسترس قرار خواهد داد.

قبلا چندین پروژه مبتنی بر ردیابی تماسی از طریق بلوتوث توسط توسعه‌دهندگان MIT، Stanford و دیگر دولت‌ها مانند آلمان و سنگاپور اجرا شده‌اند. ولی گوگل و اپل بر این باور هستند که با ایجاد توابعی در طراحی این برنامه، به طور موثرتر و کارآمدتر می‌توانند این پروژه را عملی کنند. از همه مهمتر این است که این تعامل بین دو سیستم عامل اصلی در تلفن‌های هوشمند صورت می‌گیرد.

در نسخه تنظیم‌شده‌‌ی بلوتوث که در ماه‌های آینده انجام می‌شود، این امکان را به کاربر می‌دهد تا هنگام بارگیری یا دانلود یک برنامه‌ی ردیابی مخاطب، از یک برنامه تشخیص مجاورت مبتنی بر بلوتوث استفاده کنند. سپس از این طریق، گوشی موبایل آنها به‌طور مداوم سیگنال‌های بلوتوث را به کسانی که در نزدیکی موبایل هستند، می‌فرستد.

پیشرفت بلوتوث همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا

نحوه ردیابی کرونا با بلوتوث

اگر دو تلفن همراه بیش از چند دقیقه در یک محدوده باشند، هر کدام می‌توانند اطلاعات مربوط به یکدیگر را ضبط کنند. از این طریق می‌توان زمان لازم برای تشخیص یک فرد به عنوان یک مخاطب را بر اساس اطلاعات، درباره نحوه گسترش و شیوع کرونا در اپلیکیشن تنظیم کرد. اگر کاربری به ویروس کرونا مبتلا شده باشد از طریق اپلیکیشن باید آن را اطلاع دهد. این برنامه اطلاعات مربوط به دو هفته آخر را در سرور ذخیره کرده و سپس علامت‌هایی که تولید می‌کند را به سایر تلفن‌های همراه ارسال می‌کند.

اگر شخصی در تلفن همراه خود متوجه شود که یکی از این علامت‌ها با شماره‌ای که در تلفن همراهش ذخیره شده است مطابقت دارد، از طریق اپلیکیشن به آنها اطلاع داده می‌شود که آنها با فردی بالقوه و آلوده به ویروس کرونا، در تماس بوده‌اند. همچنین بعد از اطلاع‌رسانی، توصیه‌هایی مبنی بر جلوگیری بیشتر نیز روی موبایل ارسال می‌شود.

به عنوان مثال شخص A  و شخص B در مترو به مدت چند دقیقه در نزدیکی یکدیگر هستند. هر دو از برنامه‌ی ردیابی استفاده می‌کنند. بعد از چند روز شخص A متوجه می‌شود که کرونا دارد. شخص A از طریق این اپلیکیشن، مبتلا بودن خود را اعلام می‌کند. سپس از آنجاییکه این اطلاعات به مدت دو هفته در سرور ذخیره می‌شود، به شخص B هشداری ارسال می‌شود که شما به شخصی که دارای کرونا بوده، نزدیک بوده‌اید. شخص B از این طریق متوجه می‌شود که باید تست کرونا بدهد و مسائل بهداشتی را از آن لحظه به‌بعد بیشتر رعایت کند. حتی باید بیشتر مواظب روابط خود با خانواده باشد تا در صورت مثبت بودن تست کرونا، آنها مبتلا نشوند.

انتقال اطلاعات به وسیله بلوتوث

مزیت این سیستم این است که از لحاظ حفظ حریم خصوصی ایمن بوده و به جمع‌آوری داده‌ها از طریق مکان بستگی ندارد. آنچه که برنامه بارگذاری می‌کند فقط یک شماره تصادفی است که به هر شخصی اختصاص می‌یابد. فقط آن دو تلفنی که در مجاورت یکیدیگر بودند، می‌توانند یکدیگر راردیابی کنند، اما دیگران نمی‌توانند چون این شماره به‌صورت locally در موبایل ذخیره می‌شود.

تاکنون بسیاری از برنامه‌های مبتنی بر بلوتوث به هنگام اجرا شدن در دستگاه‌های اپل، به علت صرفه‌جویی در مصرف باتری و حفظ حریم خصوصی با محدودیت مواجه بودند. این محدودیت برای برنامه‌های ردیابی مخاطب افزایش پیدا می‌کرد. اپل و گوگل مدعی هستند که از پروتکل‌هایی در طراحی این برنامه استفاده می‌کنند که طول عمر باتری را به میزان خیلی کمتری تحت تاثیر قرار دهد. یکی از سخنگویان این پروژه بیان کرد که این برنامه باید ۲۴ ساعته فعال باشد، پس بنابراین از باتری تلفن همراه قطعا استفاده می‌کند.

اپل و گوگل اعلام کردند که در ماه ژوئن، تغییراتی که روی بلوتوث موبایل‌ها ایجاد می‌کنند، این امکان را به کاربر می‌دهد تا ردیابی مخاطب را بدون نصب برنامه بتوانند روی تلفن همراه اجرا کنند. یعنی این قابلیت به‌طور پیش‌فرض روی سیستم‌ عامل قرار گیرد. اما در حال حاضر، مردم باید از یک برنامه ردیابی مخاطب استفاده کنند تا مبتلا شدن خود را اعلام کرده و یا از شخص دارای ویروس کرونا که در تماس با او بوده‌اند، مطلع شوند.

سیستم‌های مبتنی بر مکان

سیستم مبتنی بر بلوتوث گوگل و اپل دارای مزیت‌های حریم خصوصی بهتری نسبت به دیگر سیستم‌های ردیابی مبتنی بر مکان از طریق GPS هستند که توسط محققان و دانشمندان MIT، دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل و هاروارد پیشنهاد شده‌اند. از آنجاییکه این سیستم‌های مبتنی بر مکان، داده‌های مکانی را ضبط می‌کنند به سیستم‌های رمزنگاری پیچیده‌ای نیاز دارند تا اطلاعات کاربران از اینکه کجا بودند و کجا می‌روند، فاش نشود. این برنامه‌های مبتنی بر مکان می‌تواند مشکلات سیاسی نیز به‌وجود آورد.

با اینکه گوگل و اپل اعلام کرده‌اند که شرکت‌ها و افراد حق دارند تا حریم خصوصی آنها در دسترس عموم قرار نگیرد. به عبارتی دیگر سیستمی اجرا شود که اطلاعات مبتنی بر مکان جمع‌آوری نشود. آنطور که پیداست اپل و گوگل در تلاش هستند که پروژه Covid-Watch برمبنای بلوتوث پیش برود. البته بسیاری بر این معتقدند که استفاده از بلوتوث مانعی برای حفظ حریم خصوصی نیست. گرچه اپل و گوگل بیان می‌کنند که فقط شناسه‌های ناشناس را از طریق تلفن‌های کاربران بارگذاری می‌کنند، ولی از طریق راه‌های دیگر مانند آدرس IP می‌توانند حریم خصوصی را نقض کنند.

انتقال اطلاعات بین گوشی‌های موبایل با بلوتوث

همچنین بسیاری دیگر بر این باورند که این کار باید به‌طور صحیح و با اطمینان کامل انجام شود و سرور اطلاعات دیگر را که لازم نیست، جمع‌آوری نکند. این طور که پیداست این برنامه حتی با ردیابی بلوتوث هم با چالش‌هایی روبه‌رو است. در مرحله اول، برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به ویروس کرونا، نیاز به تمایل گسترده وجود دارد. همچنین باید تست کرونا توسط تیم پزشکی به‌طور رسمی تشخیص داده شود تا هر کسی، به دروغ اعلام نکند که کرونا دارد. مثلا برنامه Covid-Watch به کد تاییدیه از سمت یک مرکز درمانی معتبر برای تایید کرونا نیاز داشته باشد.

به هر حال همکاری گوگل و اپل برای مقابله با کرونا در نوع خود قابل توجه است و مشکلات مربوزط به خود را دارد. یکی از مشکلات و نکات منفی سیستم‌های مبتنی بر بلوتوث نسبت به سیستم‌های مبتنی بر مکان این است. این سیستم از مکانی که این ویروس منتشر شده هیچ‌گونه اطلاعاتی در اختیار نمی‌گذارد. به عنوان مثال کسی که کرونا دارد، مثلا دستگیره‌های مترو را آلوده می‌کند و افراد دیگر به هیچ وجه از این موضوع آگاه نمی‌شوند. سخنگوی این پروژه این احتمال را انکار نکرد ولی این موضوع را بیان کرد که  موارد “انتقال محیطی” بسیار کمتر از “انتقال افراد به صورت مستقیم” از یکدیگر است. او همچنین گفت که این زنجیره انتقال به این راحتی قطع نمی‌شود، اما اگر به اندازه کافی این زنجیره را کمتر کنیم، به اهداف خود رسیده‌ایم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.