تنظیم فیلتررنگی و کنتراست ویندوز 10 برای افرادی که کوررنگی دارند

در گذشته استفاده از ویندوز برای افرادی که دارای کوررنگی بودند، دشوار بوده است. خبر خوب این است که ویندوز ۱۰ با بسیاری از قابلیت‌ها ساخته شده است و میکروسافت هر روز ویژگی‌های جدید اضافه می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها  Colorblind Filter ویندوز است. با تنظیم فیلتررنگی ویندوز ۱۰، افرادی که دارای مشکل کوررنگی دارند می‌توانند براحتی از ویندوز استفاده کنند.

فیلتر Colorblind ویندوز


به لطف این ویژگی که در ویندوز وجود دارد، لازم نیست چیز خاصی را دانلود کنید. اگر از پروتونوپیا، دوتریانوپیا یا تریتانوپیا رنج می‌برید، تنها کاری که باید انجام دهید چند تنظیم است تا با ویندوز ۱۰ بسیار راحت‌تر تعامل داشته باشید. دو شرط اول مربوط به کوررنگی رنگ قرمز / سبز است، در حالی که دومی به کوری رنگ آبی / زرد می‌پردازد. این فیلتر فقط در ویندوز ۱۰ وجود دارد.

نسخه‌های قبلی ویندوز فقط تنظیم کنتراست بود. با فعال شدن فیلتر right باید بتوانید رنگ‌ها را با وضوح بیشتری در ویندوز ۱۰ ببینید.

رفع مشکل قطع ناگهانی صدا در ویندوز ۱۰ لپ تاپ یا PC

تنظیم فیلتررنگی در ویندوز ۱۰


تنظیمات فیلتر Colorblind ویندوز، در تنظیمات ” Ease of Access” داخل قسمت accessibility است. با باز کردن تنظیمات و انتخاب ” Ease of Access” شروع کنید:

در سمت چپ Color filters را انتخاب کنید.

” Turn on color filters” را روشن کنید. سپس انتخاب کنید که از کدام فیلتر استفاده کنید. ۶ انتخاب دارید، از جمله:

Inverted – هر رنگ را به رنگ مخالفش تغییر می‌دهد.

Grayscale – فقط از سایه‌های سیاه، خاکستری و سفید استفاده می‌کند.

Grayscale inverted– یک نسخه منفی عکس از صفحه را ایجاد می‌کند.

Red-Green deuteranopia– زمانی که رنگ سبز ضعیف است، روی کوررنگی‌ قرمز- سبز فوکوس می‌کند.

Red-Green Protanopia– زمانی که رنگ قرمز ضعیف است روی کوررنگی قرمز- سبز فوکوس می‎کند.

Blue-Yellow Tritanopia– روی کوررنگی آبی – زرد فوکوس می‌کند.

به محض اینکه گزینه‌ای را انتخاب کردید، رنگ‌های موجود در صفحه نمایش را تغییر می‌دهند. همچنین می توانید چرخ رنگ موجود در زیر فیلترها را بررسی کنید تا ببینید که چگونه رنگ‌ها با هر فیلتر تغییر می‌کنند.

تنظیم-فیلتررنگی-در-ویندوز-10

استفاده از کنتراست بالا در ویندوز ۱۰


همچنین یک تنظیم دیگر وجود دارد که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید تا رنگ‌ها در ویندوز ۱۰ بهتر دیده شود. روی ” High contrast” در سمت چپ تنظیمات کلیک کنید.

گزینه ” Turn on high contrast” را روشن کنید. تنظیم ویندوز ممکن است چند ثانیه طول بکشد. می‌توانید با استفاده از فیلترهای رنگ، از این تنظیم استفاده کنید. بلافاصله متوجه خواهید شد که رنگ‌ها بسیار واضح‌تر هستند.

حتی اگر کوررنگی ندارید، می‎توانید از تنظیمات با کنتراست بالا استفاده کنید. برای استفاده از کنتراست بالا، لازم نیست فیلترهای رنگی را روشن کنید. مدت زمانی برای بهینه شدن تنظیمات High contrast طول می‌کشد. مثل انتخاب تم و رنگ برای المان‌های متداول (متن، لینک‌ها و …) که در ویندوز استفاده می‌شوند.

استفاده-از-کنتراست-بالا

استفاده از شورتکات‌های صفحه کلید


اگر فقط یک نفر از سیستم استفاده می‌کند تنظیمات فیلترهای Windows Colorblind ایده آل است. اما اگر افراد دیگر که کوررنگی ندارند نیز، از رایانه استفاده می‌کنند، ممکن است ترجیح دهند تنظیمات را به حالت قبل برگردانند.

اگر دوباره به ” Ease of Access” برگردید و هر بار بخواهید تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهید آزاردهنده خواهد بود. در عوض، کلید میانبر صفحه کلید را فعال کنید تا به سرعت به تنظیمات مورد نظر خود برگردید. در صفحه فیلترهای رنگی گزینه‌ای برای روشن کردن کلید شورت کات وجود دارد Allow the shortcut key to toggle filter on and off  آن را فعال کنید.

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید اینست که گزینه Win + Ctrl + C را فشار دهید تا تنظیمات را روشن و خاموش کنید.

می‌توانید همین کار را برای هر تنظیمات با کنتراست بالا انجام دهید. برای فعال کردن کلید میانبر لازم نیست تنظیمات ویژه‌ای را فعال کنید. در عوض، کافی است Alt + Shift + Print Screen را فشار دهید تا به جلو و عقب برگردد.

مراحل رفع مشکل سیو نشدن رمز وای فای در ویندوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. احسان می گوید

    دم شما گرم

    امضا
    کوررنگ رنگ سبز 😀

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.