بازگشت بسته های اینترنت ایرانسل پس از کش و قوس های فراوان

۱ شهریور ۱۳۹۹ | ایرانسل بالاخره و تحت فشار وزارت ارتباطات، مجبور به بازگرداندن تعرفه‌های اینترنت پرحجم و مدت دار خود شد. این اتفاق در حالی رخ داد که در روزهای اخیر بسیاری از کاربران اینترنت همراه در ایران، از تعرفه‌های اینترنت همراه ایرانسل و همراه اول شکایت داشتند. اکنون به نظر می‌رسد که ایرانسل از مواضع خود کوتاه آمده و بسته‌های پرحجم دوباره در اختیار مشترکین قرار گرفته‌اند.

به گزارش مجله اینترنتی ایده آل تکنولوژی داستان از جایی شروع شد که ایرانسل و همراه اول در یک حرکت هماهنگ شده، اقدام به برداشتن بسته‌های بلند مدت اینترنت از تعرفه‌های خود نمودند. از همان ابتدا نیز مشخص بود که رسانه‌ها و به ویژه مشترکین اینترنت به راحتی با این قضیه کنار نمی‌آیند. اگر در روزهای اخیر به وب سایت ایرانسل و یا اپلیکیشن‌های خرید اینترنت این اپراتور مراجعه می‌کردید، تنها قادر به خرید اینترنت یک ماهه و کمتر و آن‌هم با ظرفیت حداکثر ۵ گیگابایت بودید. این اتفاق با توجه به حجم بالای مصرف اینترنت همراه، یک ظلم بزرگ در حق مشترکین پرمصرف اینترنت همراه محسوب می‌شد.

افزایش قیمت ها و حذف بسته های بلند مدت

در روز ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹ اپراتور ایرانسل بدون هیچگونه اطلاع رسانی قبلی، اقدام به افزایش قیمت بسته‌های اینترنت خود و نیز حذف بسته های قدیم اینترنت همراه نمود. اتفاقی که به هیچ عنوان نه قانونی بود و نه حتی اخلاقی. در برخی از موارد حتی قیمت بسته‌های اینترنت به دو برابر قیمت قبلی نیز افزایش یافت! در این شرایط کابران علاوه بر اینکه مجبور بودند هزینه بیشتری برای بسته‌های قبلی بپردازند، باید در طول ماه چند بار بسته‌های کوتاه مدت و کم حجم خریداری می‌کردند.

به عنوان مثال قبل از ۱۲ تیر ۹۹ یک بسته ۹۰ روزه اینترنت ایرانسل با حجم ۲۴ گیگابایت به قیمت ۵۸ هزار تومان در دسترس مشترکین قرار داشت. اما بعد از اعمال تغییرات انجام شده، همین بسته با ۱۷ گیگ حجم، به ۷۹ هزار تومان رسید. همانطور که می‌بینید علاوه بر اینکه از حجم بسته کاسته شده است، قیمت آن نیز بالاتر رفته است. طبیعی بود که کاربران نسبت به این تخلف ساکت ننشته و در فضای مجازی به شدت نسبت به این اقدام ایرانسل اعتراض کردند.

واکنش وزارت ارتباطات در قبال این اتفاقات چه بود؟

از همان روزی که بسته های قدیمی اینترنت ایرانسل از دسترس مشترکین خارجد شدند، وزارت ارتباطات و در راس آن، جناب آقای آذری جهرمی به عنوان متصدی این وزارت خانه، اعلام کردند به هیچ عنوان موافق تغییر تعرفه‌های اینترنت همراه نیستند. وزیر ارتباطات بارها در توئیتر اعلام کردند که قیمت‌ها باید هرچه سریع‌تر به حالت قبل برگشته و بسته‌های بلند مدت نیز دوباره در دسترس مشترکین قرار بگیرند.

آقای آذری جهرمی این اقدام اپراتورهای همراه اول و ایرانسل را کاملا غیر قانونی دانسته و اعلام کردند : اقدام اخیر دو اپراتور مسئول مصداق بارز گران فروشی بوده و سازمان تنظیم مقررات اختیاراتی در ارتباط با این مسئله دارد که می‌توانند این اپراتور‌ها را به میزان ۲ میلیارد تومان جریمه کند. اما ظاهراً این اختیارات کفایت نکرد و ما طرحی را به دولت ارائه کردیم تا اختیارات این سازمان افزایش پیدا کند و مشکلی که اخیراً در خصوص اپراتور‌ها ایجاد شد به دلیل خلأ ابزار مناسب بود و این اپراتور‌ها گران فروشی را ادامه دادند.

وزیر ارتباطات مخالف افزایش نرخ بسته های اینترنت
وزیر ارتباطات به شدت با افزایش قیمت بسته های اینترنت همراه مخالف است

این گفته‌های وزیر ارتباطات پرده از گرانفروشی دو اپراتور بزرگ تلفن همراه در ایران برداشته و باعث عصبانیت بیشتر مشترکین آن‌ها گردید. اکنون برای همه مشخص شده بود که اقدام ایرانسل و همراه اول در زمینه افزایش نرخ بسته‌ها و حذف تعرفه‌های بلند مدت اینترنت به صورت کاملا خودسر صورت گرفته بود و هیچ توجیه قانونی برای این کار وجود نداشت.

البته وزارت ارتباطات تنها به هشدار دادن اکتفا نکرد. آقای آذری جهرمی تاکید کردند که تا زمانی که بسته‌های اینترنت همراه به حالت قبل بازنگردند، فشار را بر روی همراه اول و ایرانسل ادامه خواهند داد. ایشان در این رابطه اظهار کردند : ما از ابزار‌های قانونی خود استفاده خواهیم کرد، بنابراین مردم بدانند که ما پیگیر این موضوع بوده و به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و به این تخلف واقف هستیم، چراکه با شروع سال تحصیلی، فشار به مردم ناعادلانه خواهد بود و بالا بردن بی‌ضابطه تعرفه اینترنت مورد تأیید ما نیست.

بازگشت بسته های اینترنت ایرانسل به حالت قبل

اپراتور ایرانسل با مشاهده اوضاع پیش آمده و اعتراضات مشترکین و همچنین موضع محکم وزارت ارتباطات، بالاخره تسلیم شد و بسته‌های اینترنت خود را به حالت قبل بازگرداند. البته این اتفاق در سکوت کامل خبری رخ داد و ایرانسل هیچگونه اطلاع رسانی در این زمینه انجام نداد. در واقع همانطور که این اپراتور بدون اطلاع قبلی اقدام به گران نمودن بسته های خود نمود، اکنون نیز به همان شکل و در سکوت مجبور به بازگرداندن تعرفه‌ها به حالت قبل شد.

تعرفه های قدیم اینترنت ایرانسل
بازگشت بسته های بلند مدت ایرانسل و اصلاح قیمت آن ها

جالب است بدانید که گران شدن نرخ تعرفه‌های اینترنت همراه تقریبا یک ماه طول کشید و در این مدت، نه همراه اول و نه ایرانسل هیچ واکنشی به اعتراضات دولت و مردم نشان ندادند. اکنون نیز کاملا مشخص است که اپراتور ایرانسل از ترس جریمه سنگین ۲ میلیاردی و همچنین تمدید نشدن پروانه کسب، حاضر به برگرداندن قیمت بسته های اینترنت ایرانسل به حالت قبل گرفت.

اکنون سوالی که برای کاربران و مشترکین اینترنت ایرانسل پیش آمده است این است که تکلیف این یک ماه و تخلفی که ایرانسل در این مدت انجام داده است چه می‌شود؟ بهرحال باید بپذیریم که این اپراتور در همین یک ماه نیز تعداد بسیار زیادی از بسته‌های اینترنت خود را با قیمت‌های خلاف واقع به مشترکین فروخته است و اکنون باید پاسخگوی این اتفاق باشد. به نظر می‌رسد ایرانسل باید هرچه زودتر خسارت وارد شده به مشترکین خود را متقبل شده و اضافه مبالغی که بابت بسته‌های اینترنت از آن‌ها دریافت نموده است را به حساب آنان بازگرداند.

تکلیف همراه اول چه می‌شود ؟

در حالی که اپراتور ایرانسل تحت فشار شدید وزارت ارتباطات، از مواضع خود کوتاه آمد و بسته‌های اینرتنت را به حالت قبل بازگرداند، همراه اول کماکان در حال عرضه بسته‌های خود با قیمت‌های جدید است. باید منتظر ماند و دید که آیا اپراتور همراه اول نیز بالاخره مانند ایرانسل کوتاه خواهد آمد و یا کماکان بر روی تصمیم خود مبی بر گران کردن بسته‌ها و حذف تعغرفه‌های بلند مدت پافشاری می‌کند؟

از سویی دیگر باید ببینیم که آیا وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی کل کشور به وعده‌های خود مبنی بر جریمه کردن اپراتورها در صورت بازنگرداندن قیمت‌ها به حالت قبل عمل می‌کند یا خیر ؟ البته تا همینجا نیز باید از وزیر ارتباطات بابت پافشاری شدید بر ایستادن در مقابل تخلف این دو اپراتور تشکر کنیم، زیرا افزایش قیمت بسته‌های اینترنت آن هم در این وضعیت اقتصادی، فشار مضاعفی را بر روی خانوارهای ایرانی ایجاد می‌کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x