اضافه کردن move to و copy to به راست کلیک در ویندوز 10

ویندوز ۱۰ یک کارکرد مخفی دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا روی یک فایل، کلیک راست کرده، و آن را در یک مکان خاص، به انتخاب خود کپی کنید یا به جای دیگری انتقال دهید. اضافه کردن move to و copy to به راست کلیک یک ترفند است که کمک می‌کند به راحتی و به سرعت فایل‌های خود را کپی و انتقال دهید.

علی‌رغم تلاش‌هایی که انجام گرفته تا ویندوز ۱۰ مایکروسافت، انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد، هنوز هم مواردی وجود دارد که برخی از کاربران حرفه‌ای، دوست دارند، آنها را تغییر دهیم. اصلاح بسیاری از این موارد یا افزودن ویژگی‌های جدید و پیشرفته، اغلب به ویرایش فایل رجیستری ویندوز نیاز دارد.

مایکروسافت “copy to” و “move to” را نیز به طور پیش فرض در منوی راست کلیک Windows Explorer جای نداده است، اما همانطور که گفته شد با چند تغییر در فایل رجیستری ویندوز می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. با ایده آل تک همراه شوید.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی و بیان روش انجام کار، لازم است هشداری را برای انجام این‌کار بدهیم:

هر چند این یک ترفند بسیار ساده است اما باید توجه داشته که Registry Editor یک ابزار قدرتمند است و در صورتی که به درستی از آن استفاده نشود، به راحتی می‌تواند سیستم شما را غیرفعال کند و از کار بیندازد. به طوریکه به نصب مجدد سیستم عامل ویندوز ۱۰ نیاز پیدا می‌کنید و داده‌ها از بین می‌روند. اما تا زمانی که به دستورالعمل ها پایبند باشید و طبق آن‌ها پیش بروید، مشکلی نخواهید داشت. بهتر است قبل از شروع به کار یک نسخه پشتیبان از ویندوزتان تهیه کنید.

اضافه کردن “Move to” به منوی راست کلیک

شکل زیر، منوی راست کلیک پیش فرض File Explorer در ویندوز ۱۰ را به شما نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید یک مورد دستور “send to” در منو وجود دارد، اما موارد “copy to” و “move to” را نداریم.

اضافه کردن move to و copy to به راست کلیک
منوی راست کلیک به صورت پیش فرض

برای افزودن “move to” به منوی راست کلیک، اولین کاری که باید انجام دهید باز کردن ویرایشگر رجیستری است. برای این کار ، Windows + R را فشار دهید. سپس “regedit” را در جعبه متن تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

در این مرحله ممکن است ویندوز از شما بخواهد تا به برنامه اجازه دهید که تنضیمات شما را تغییر دهد. برای این کار گزینه Yes  را انتخاب کنید. حال صفحه‌ای مطابق شکل زیر باز می‌شود. در این مرحله باید وارد این مسیر شوید: (آدرس را Copy و در نوار زیر منو Paste کنید و سپس دکمهEnter را بزنید.)

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers
اضافه کردن move to و copy to به راست کلیک
صفحه Registry Editor

در اینجا روی “ContextMenuHandlers” کلیک راست کنید و سپس از منوی بازشده New و سپس Key را انتخاب کنید. در اینجا در واقع می‌خواهید یک Key به منوی راست کلیک اضافه کنید. حالا باید نامی برای این Key انتخاب کنید. در اینجا، عنوان “Move to” را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

اضافه کردن move to و copy to به راست کلیک
افزودن یک Key با نام Move to

پوشه Move to ایجاد می‌شود و درون آن یک بخش با نام Default قرار دارد. روی آن دابل کلیک کنید و متن زیر را در قسمت Value data کپی کنید و اینتر را بزنید.

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

حالا می‌توانید به راحتی Registry Editor را ببندید.

نکته: برای استفاده از قابلیت اضافه شده، نیازی به ریستارت کردن سیستم نیست.

اضافه کردن “Copy to” به منوی راست کلیک

به منظور اضافه کردن این گزینه، باید مسیر مشابهی را طی کنید. مجددا اولین کاری که باید انجام دهید باز کردن ویرایشگر رجیستری است. برای این کار ، Windows + R را فشار دهید. سپس “regedit” را در جعبه متن تایپ کنید. دکمه Enter را فشار دهید. صفحه‌ای مطابق شکل باز می‌شود که در این مرحله باید وارد این مسیر شوید:

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers

در اینجا روی “ContextMenuHandlers” کلیک راست کنید و سپس از منوی بازشده New و سپس Key را انتخاب کنید. در اینجا در واقع می‌خواهید یک Key به منوی راست کلیک اضافه کنید. حالا باید نامی برای این Key انتخاب کنید. “Copy to” را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

پوشه Copy to ایجاد می‌شود. درون آن یک بخش با نام Default قرار دارد. روی آن دابل کلیک کنید و متن زیر را در قسمت Value data کپی کنید و اینتر را بزنید.

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

اکنون گزینه “Copy to” به منوی راست کلیک شما اضافه شده است.

بعد از انجام مراحل بالا در نهایت، منوی راست کلیک شما به این شکل خواهد بود:

کلام آخر

راه حلی که در این مقاله به شما معرفی شد، با تغییر ادیتور ریجستری ویندوز امکان‌پذیر است، پس در انجام مراحل گفته شده بسیار دقت کنید تا دچار مشکل نشوید.

آیا شما راه حل دیگری برای اضافه کردن “copy to” و “move to”  به منوی کلیک راست ویندوز ۱۰ می دانید؟ حتما آن را در بخش نظرات همین مقاله، با ما و مخاطبان ایده آل تک در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments