آموزش تنظیمات فایروال ویندوز + فعال و غیرفعال کردن

فایروال ویندوز یک ابزار مهم است که برای عدم دسترسی کاربران غیرمجاز به پرونده‌ها و اطلاعات رایانه شما طراحی شده است. بنابراین بسته به تنظیمات Firewall ، اطلاعات ورودی به کامپیوتر شما مسدود می‌شود یا اجازه داده می‌شود تا به کامپیوتر شما منتقل شود.

بنابراین اگر نگران ایمنی رایانه خود هستید، دیوار آتش یک ضرورت مطلق است؛ چون می‌تواند از دسترسی هکرها، ویروس‌ها یا نرم افزارهای مخرب به کامپیوتر شما از طریق ارسال یا اینترنت جلوگیری کند.

به دلایل مختلف، بسیاری از کاربران تمایل دارند فایروال ویندوز خود را فعال یا غیرفعال کنند. برخی از کاربران می‌خواهند از فایروال دیگری استفاده کنند؛ برخی هم ممکن است به طور اتفاقی فایروال خود را غیرفعال کرده باشند.

تنظیمات Firewall درویندوز بسیار آسان است و معمولا کمتر از ده دقیقه طول می‌کشد. در ادامه این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک ، ما به آموزش کامل تنظیمات دیوار آتش در ویندوز ۱۰ و البته ۷ خواهیم پرداخت

غیر فعال کردن فایروال ویندوز

نکته: مراحل غیر فعال کردن firewall در ویندوز ۷ و نسخه‌های جدید مثل ویندوز ۱۰ یکسان است. تصاویر این بخش فقط برای ویندوز ۱۰ اعمال می‌شود. اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، صفحه شما کمی متفاوت به نظر می‌رسد.

شما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلف انجام دهید؛ اما دو روش ساده از طریق منوی «Power User» یا منوی «Start» برای این کار تعریف شده‌اند.

ابدا بخش «Control Panel» را باز کنید.

ابدا بخش «Control Panel» را باز کنید.

گزینه « System and Security» را انتخاب کنید.

گزینه « System and Security» را انتخاب کنید.

نکته: این پیوند فقط درصورتی قابل مشاهده است که گزینه «View by» را روی «Category» تنظیم کرده باشید. اگر گزینه «Control Panel» را در بین آیکون‌ها مشاهده می‌کنید، کافی است به مرحله بعدی بروید.

گزینه «Widows Firewall» را انتخاب کنید.

گزینه «Widows Firewall» را انتخاب کنید.

نکته: بسته به نحوه تنظیمات رایانه شما، این گزینه ممکن است «Windows Defender Firewall» نامیده شود. در این صورت، در ادامه تمام گزینه‌های «Widows Firewall» را «Windows Defender Firewall» در نظر بگیرید.

گزینه «Change Setting» یا «Turn Windows Firewall on or off» را در سمت چپ صفحه انتخاب کنید.

گزینه «Change Setting» یا «Turn Windows Firewall on or off»

در پنجره «Firewall Settings»، گزینه «Off» را انتخاب کنید (توصیه نمی‌شود).

در پنجره «Firewall Settings»، گزینه «Off» را انتخاب کنید

برای ذخیره تغییرات گزینه «OK» را انتخاب کنید. اکنون که دیوار آتش غیرفعال است، هر موردی که دچار مشکل شده است را بررسی کنید تا ببینید با غیرفعال سازی فایروال، مشکل برطرف شده است یا خیر.

نکته: شما می‌توانید firewall را فقط برای شبکه‌های خصوصی، فقط برای شبکه‌های عمومی یا برای هر دو غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن فایروال ویندوز برای هر دو نوع شبکه، باید مطمئن شوید که گزینه «Turn off Windows Firewall» (توصیه نمی‌شود) را در بخش خصوصی و عمومی انتخاب کنید.

فعال سازی فایروال در ویندوز

روی گزینه «start» کلیک کنید، در کادر جستجوی برنامه‌ها و پرونده‌ها، عبارت «Firewall» را تایپ کنید و «Enter» را فشار دهید.

در نتایج جستجو روی «Windows Firewall» کلیک کنید.

اگر فایروال ویندوز غیرفعال باشد، حالت Windows Firewall «خاموش» است. اگر خاموش است، روی «Change Setting» یا «Turn Windows Firewall on or off» در ستون سمت چپ کلیک کنید.

فعال کردن firewall

در پنجره «Firewall Settings»، گزینه «On» را انتخاب کرده است.

برای ذخیره تغییرات گزینه «OK» را انتخاب کنید.

مسدود کردن کلیه اتصالات فایروال ویندوز (از جمله موارد موجود در لیست برنامه‌های مجاز)

این تنظیم تمام تلاش‌های ناخواسته برای اتصال به رایانه شما را مسدود خواهد کرد. هنگامی که به بیشترین میزان امنیت در رایانه خود احتیاج دارید (مانند هنگام اتصال به شبکه عمومی در هتل، فرودگاه یا هنگام دانلود از اینترنت) از این تنظیمات استفاده کنید.

مسدود کردن فایروال برای کلیه اتصالات

با استفاده از این تنظیم حتی وقتی دیوار آتش را هم غیر فعال کنید، به شما اطلاع داده نمی‌شود و برنامه های موجود در لیست برنامه‌های مجاز هم نادیده گرفته می‌شوند. وقتی همه اتصالات ورودی را مسدود می‌کنید، همچنان می‌توانید بیشتر صفحات وب را مشاهده کنید، ایمیل و پیام‌های فوری را ارسال و دریافت کنید.

نکات فایروال ویندوز

  • توجه داشته باشید که در ویندوزهای ۱۰/۸/۷، firewall از قبل نصب شده است. با این حال ممکن است به طور پیش فرض غیرفعال باشد.
  • هنگام فعال بودن دیوار آتش، ارتباط اکثر برنامه‌ها از طریق فایروال مسدود می‌شود. تنظیمات پیش فرض به اندازه لازم خوب و کافی هستند.
  • توصیه می‌کنیم فایروال ویندوز را هرگز غیرفعال نکنید؛ مگر اینکه دلیل قانع کننده‌ای برای خود داشته باشید. غیر فعال کردن انواع فایروال ویندوز ممکن است رایانه شما را در معرض آسیب هکرها و نرم‌افزارهای مخرب قرار دهد.
  • اگر در کامپیوتر خود از برنامه امنیتی دیگری استفاده می‌کنید که عملکرد مشابهی را انجام می‌دهد، می‌توانید فایروال ویندوز را غیر فعال کنید.
  • شما می‌توانید بیشتر تنظیمات فایروال ویندوز خود را از طریق صفحه سمت چپ برنامه فایروال در Control Panel (کنترل پنل) انجام دهید.
  • همزمان باید فقط یک نرم افزار فایروال فعال باشد. اگر آنتی ویروس یا برنامه امنیتی دیگری را همزمان با فایروال ویندوز اختصاصی خود نصب کرده‌اید، ابتدا از غیرفعال شدن آن برنامه اطمینان حاصل نمایید.

کلام پایانی

می‌توانید فایروال خود را با استفاده از تست‌های رایگان فایروال آنلاین آزمایش کنید. ابزار «PC Repair» را بارگیری کنید تا سریعاً خطاهای ویندوز را به طور خودکار پیدا کرده و رفع کنید. این نرم افزار رایگان به شما کمک می‌کند فایروال ویندوز را بهتر مدیریت کنید.

اگر شما نیز توصیه‌ای در ارتباط با دیوار آتش یا همان Firewall در ویندوز دارید، حتما در بخش نظرات همین مقاله با ما سایر خوانندگان ایده آل تک در میان بگذارید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.