آموزش دستیابی به مشخصات کامپیوتر در ویندوز

مشخصات کامپیوتر ، مجموعه‌ای از اطلاعات سخت‌افزاری رایانه هستن که کاربران، بنا به دلایل مختلفی به آن‌ها نیاز دارند. به عنوان مثال در هنگام نصب یک برنامه یا بازی کامپیوتری، آگاهی از مشخصات رایانه شخصی یک ضرورت است و کاربر از طریق این اطلاعات، می‌تواند تشخیص دهد که آیا سیستم او، از آن برنامه یا بازی کامپیوتری پشتیبانی می‌کند یا خیر؟

خوشبختانه مایکروسافت همیشه به دنبال ساخت برنامه و ابزارهای مفیدی است که باعث تسهیل در تجربه کاربر شوند. System Information یکی از برنامه‌های رایگان مایکروسافت است که به صورت پیش‌فرض بر روی همه سیستم‌ها نصب شده است. این برنامه امکان دسترسی راحت کاربران به مشخصات کامپیوتر مانند اطلاعات سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل را فراهم می‌کند.

اگر برای عیب‌یابی سیستم خود، نیاز به دیدن اطلاعات آن دارید، اما نمی‌دانید چگونه به آنها دسترسی داشته باشید، در ادامه این مطلب از مجله تکنولوژی ایده آل تک با آموزش پیدا کردن مشخصات کامپیوتر در ویندوز ۱۰ و ۷ به شما کمک خواهیم کرد.

دسترسی به مشخصات کامپیوتر از طریق System Information

برای دسترسی به اطلاعات سخت افزاری کامپیوتر و لپ تاپ در ویندوز ۱۰، می‌توانید عبارت System Information را در نوار جست‌وجو (طبق شماره ۱ در تصویر) تایپ کرده و سپس روی کلید Enter ضربه بزنید.

روی گزینه System Information (طبق شماره ۲ در تصویر) ضربه بزنید تا پنجره مربوط به آن برایتان باز شود. برای پیدا کردن مشخصات کامپیوتر در ویندوز ۷ هم می‌توانید منوی استارت را باز کرده و عبارت System Information در قسمت جست‌وجوی آن تایپ کنید و سپس در لیست جست‌وجو بر روی آن ضربه بزنید.

دسترسی به system information در ویندوز 10

در پنجره باز شده مربوط به System Information  چهار گزینه مشاهده می‌کنید که درباره هر یک از آنها به ترتیب توضیح می‌دهیم:

  • System Summar: در این بخش خلاصه‌ای از مشخصات کامپیوتر مانند نام سیستم عامل، نوع نسخه سیستم عامل، حافظه RAM و … قابل مشاهده است.
  • Hardware Resources: در این بخش می‌توانید اطلاعات سخت‌افزاری و مشخصات مربوط به دستگاه‌های در ارتباط با کامپیوتر را مشاهده کنید.
  • Components: در این بخش می‌توانید اطلاعات مربوط به وسایل جانبی مانند کارت صدا، بلندگوها، درگاه‌های USB و CD-ROM را با جزئیات کامل ببینید.
  • Software Environment: اطلاعات نرم‌افزاری تمام درایوها و همچنین برنامه‌های در حال اجرا در این قسمت قابل مشاهده هستند.

گزینه های system information

 

پیدا کردن مشخصات کامپیوتر در ویندوز با سرچ msinfo32

برای دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز ۱۰ دقیقا مطابق با روش اول عمل کنید، فقط به جای عبارت System Information باید عبارت msinfo32 را در نوار جست‌وجو تایپ کنید و با کلیک روی گزینه msinfo32، به پنجره System Information و اطلاعات آن دسترسی پیدا خواهید کرد.

دستیابی به مشخصات کامپیوتر در ویندوز 7

از این روش برای دیدن مشخصات سخت افزاری کامپیوتر در ویندوز ۷ هم می‌توان استفاده کرد. فقط لازم است که عبارت msinfo32 در نوار جست‌وجوی منوی استارت تایپ کنید.

دسترسی به مشخصات کامپیوتر از طریق منوی استارت

برای دستیابی به مشخصات رایانه خود در ویندوز ۱۰ می‌توانید منوی استارت را پیدا کرده و روی استارت کلیک کنید و از لیست برنامه‌ها به سراغ پوشه Windows Administrative Tools بروید. در این پوشه می‌توانید به دنبال System Information باشید.

Windows Administrative Tools

اگر روی سیستم شما ویندوز ۷ نصب شده است، برای دیدن مشخصات آن لازم است منوی استارت را بازکنید و روی All programs کلیک کنید. پوشه Accessories را باز کنید و به دنبال پوشه System Tools بگردید و سپس  با ضربه زدن روی System Information به مشخصات کامپیوتر خود دسترسی پیدا کنید.

دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز 7

درخواست از دستیار صوتی کورتانا (Cortana)

این روش فقط برای ویندوز ۱۰ قابل استفاده است، پس اگر برنامه کورتانا روی سیستم شما فعال است، می‌توانید با درخواست از او بخواهید که  System Information را برای شما باز کند.

دستیار صوتی کورتانا

دستیار صوتی کورتانا را باز کنید و با ضربه زدن روی دکمه میکروفون، درخواست باز شدن System Information را به او بدهید.

پین کردن System Information به منوی استارت یا نوار وظیفه (taskbar)

برای دسترسی راحت و سریع‌تر به مشخصات کامپیوتر، پیشنهاد می‌کنیم که آن را روی نوار وظیفه یا منوی استارت پین کنید. استفاده از روش پین کردن برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ شیوه یکسانی دارد.

پین کردن system information به تسکبار

می‌توانید مطابق دستور گفته شده در روش سه عمل کنید و بعد از پیدا کردن System Information روی آن کلیک راست کنید و روی Pin to taskbar یا Pin to Start Menu ضربه بزنید.

دسترسی به مشخصات سیستم از طریق System Configuration

این روش برای نسخه ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ قابل استفاده است. برای دسترسی به مشخصات سیستم خود ابتدا از طریق نوار جست‌وجو برنامه System Configuration را پیدا کرده و باز کنید.

دسترسی به مشخصات سیستم از طریق System Configuration

سپس از تب Tools ابزار System Information را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Launch کلیک کنید تا مشخصات کامپیوتر برایتان نمایش داده شود.

استفاده از Command Prompt یا PowerShell

با استفاده از برنامه Command Prompt یا همان cmd و برنامه پاورشل به راحتی می‌توانید مشخصات کامپیوتر خود را پیدا کنید.

دسترسی به اطلاعات System Information از طریق Command Prompt یا PowerShell

برنامه مورد نظر را باز کرده و دستور msinfo32 را تایپ کنید و سپس دکمه اینتر را فشار دهید. این فرمان در تمام نسخه‌های ویندوز از جمله ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ قابل استفاده است.

پاک کردن برنامه ها در ویندوز ۱۰ | شش روش آسان و کاربردی
بخوانید

استفاده از جستجوگر فایل

از طریق جستجوگر فایل به راحتی می‌توانید به اطلاعات سخت افزاری کامپیوتر در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ دسترسی پیدا کنید. اگر نسخه ویندوز ۷ روی سیستم شما نصب است باید از Windows Explorer و در صورت نصب نسخه ویندوز ۱۰ از File Explorer استفاده کنید.

مشاهده مشخصات کامپیوتر در جستجوگر فایل

 

با تایپ کردن msinfo32 در نوار آدرس جستجوگر فایل و ضربه زدن روی دکمه اینتر، به مشخصات کامپیوتر خود دسترسی پیدا خواهید کرد.

پیدا کردن اطلاعات رایانه از طریق درایو C و msinfo32.exe

این روش در مقایسه با روش‌های قبلی کمی پیچیده است. ابتدا درایو C را باز کنید و روی پوشه Windows دو باز ضربه بزنید تا باز شود. سپس از میان لیست باز شده پوشه System32 را پیدا کنید.

دستیابی به مشخصات کامپیوتر از طریق system32

داخل آن به دنبال گزینه msinfo32 باشید و در نهایت با کلیک روی آن به System Information دسترسی پیدا خواهید کرد.

استفاده از نرم افزارهای مخصوص

برای دیدن اطلاعات رایانه خود علاوه‌بر برنامه رایگان System Information می‌توانید از یک سری نرم‌افزارها نیز استفاده کنید.  این نرم‌افزارها تمام اطلاعات و جزئیات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوتر را به شما نشان می‌دهند. نرم‌افزارهای زیادی قادر به ارائه اطلاعات رایانه هستند، در این بخش چهار نرم‌افزار رایج را به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از نرم افزار Speccy

یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزاهای مشاهده مشخصات کامپیوتر، نرم‌افزار Speccy است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در پنجره این نرم‌افزار دو بخش وجود دارد:

نم افزار Speccy

در قسمت راست پنجره اطلاعات تمام اجزای رایانه مانند RAM، CPU، مادربرد و گرافیک نشان داده شده و در سمت چپ، اطلاعات دقیق آن‌ها قابل مشاهده است.

استفاده از نرم افزار HWiNFO

HWiNFO یک نرم‌افزار خارق‌العاده برای دیدن اطلاعات سخت افزاری کامپیوتر در ویندوز ۱۰ و ۷ است که به صورت دو نسخه پرتابل و نصبی وجود دارد.

این ابزار برای بررسی سرعت پردازنده (CPU clock speeds) هم قابل استفاده است.

HWMonitor

یک برنامه رایگان برای دسترسی به مشخصات کامپیوتر است که اطلاعات اساسی رایانه را نمایش می‌دهد. نرم‌افزار HWMonitor اطلاعاتی دیگری همچون سرعت پردازنده، ولتاژها، دما و توان مصرفی را نشان می‌دهد.

استفاده از نرم افزار HWMonitor

Astra32

یک نرم‌افزار رایگان و سریع که اطلاعات زیادی در مورد اجزای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوتر ارائه می‌دهد. از نرم‌افزار Astra32 برای پیدا کردن مشخصات کامپیوتر در ویندوز ۱۰ و ۷ می‌توان به راحتی استفاده کرد.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم روش‌های رایج استفاده از System Information و برخی از نرم‌افزارهای محبوب، برای دیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز را به شما آموزش دهیم، تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

اگر شما عزیزان از روش یا نرم افزار دیگری برای مشاهده مشخصات کامپیوتر استفاده می‌کنید، حتما آن را در بخش نظرات همین مقاله، با ما و خوانندگان مجله ایده آل تک در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments