سامسونگ احتمالا GPU اختصاصی خود را در سال ۲۰۱۸ رونمایی خواهدکرد

در اوايل و اواسط دهه ۱۹۹۰۰، سامسونگ شروع به توليد حافظه و هارد درايو براي استفاده در کامپيوترهاي شخصي نمود. اين صنعت همچنان بخش بزرگي از تجارت سامسونگ در حال حاضر را تشکيل مي دهد.طی جدید ترین اخبار، گمان می‌رود که سامسونگ در سال ۲۰۱۸ واحد پردازش گرافیکی اختصاصی خود را با نام S-GPU برای تراشه‌های اکسینوس معرفی خواهد کرد.
سامسونگ با تجهیز تدریجی بسیاری از محصولات تحت برند گلکسی به تراشه‌های اکسینوس، چندین سال است که از تراشه‌های اختصاصی خود در محصولاتش استفاده می‌کند؛ چنین راهکاری به کره‌ای‌ها اجازه می‌داد حداقل از لحاظ قطعاتی همانند CPU، از میزان وابستگی خود به کمپانی‌هایی مانند کوالکام بکاهند. البته سامسونگ همواره برای تأمین پردازنده‌های گرافیکی تراشه‌های خود به آرم وابسته بوده و از سری پردازنده‌های Mali این شرکت استفاده کرده است؛ اما به‌ نظر می‌رسد که این شرایط با عرضه‌ی پردازنده‌های گرافیکی سامسونگ با نام S-GPU تغییر خواهد کرد.
تراشه‌های اکسینوس سامسونگ هم‌اکنون در بخش عمده‌ای از محصولات این کمپانی به‌ کار گرفته می‌شوند که اگرچه این موضوع برای کره‌ای‌ها مزایایی در بردارد؛ اما از سویی دیگر باعث افزایش وابستگی آن‌ها به ARM می‌شود. با در نظر گرفتن این مهم،‌ تلاش سامسونگ برای توسعه‌ی GPU اختصاصی جهت کاهش وابستگی به تولیدکنندگان دیگر، بهبود سوددهی و همچنین سرعت‌ بخشیدن به پیشرفت‌های فنی، امری منطقی و معقول به‌ نظر می‌رسد.

حال به این نکته میپردازیم که چرا نام آن انتخاب نام S-GPU برای واحد پردازش گرافیکی اختصاصی‌ سامسونگ، نشان‌‌دهنده‌ی پیروی این کمپانی از الگویی است که در نام‌گذاری محصولاتی مانند گوشی‌های سری Galaxy S، قلم S Pen و S Health انتخاب کرده است و احتمالا در این مورد نیز با هدف تأکید بر «ساخت سامسونگ»‌ بودن تراشه‌ی S-GPU، چنین نامی برای آن انتخاب شده است. در حال حاضر مشخص نیست که سامسونگ تا سال آینده از عهده‌ی تجاری‌سازی GPU اختصاصی خود برخواهد آمد یا خیر؛ چرا که گزارش‌ها حاکی از برنامه‌‌ی پیشین این کمپانی برای عرضه‌ی تراشه‌ی یادشده از اکتبر سال ۲۰۱۵ هستند.
براساس آنچه که گفته شده، سامسونگ در نظر دارد سال آینده از پردازنده‌ی گرافیکی S-GPU در تراشه‌ی بالارده‌ی اکسینوس استفاده کند؛ بنابراین احتمالا کره‌ای‌ها در حال توسعه‌ی GPU یادشده در کنار گلکسی اس ۹ هستند. با توجه به استراتژی سخت‌افزاری اخیر سامسونگ، ممکن است S-GPU عهده‌دار پردازش‌های گرافیکی در گلسی نوت ۹ نیز باشد؛ فبلتی که احتمالا در نیمه‌ی دوم سال آینده‌ی میلادی روانه‌ی بازار خواهد شد. منتظر خبرهای جدید در این زمینه باشید…

 

منبع

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=2574
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.