آموزش کامل جستجو در ورد [بررسی دو روش ساده و پیشرفته]

جستجو کردن در ورد برای پیدا کردن کلمات و عبارت‌ها یکی از کاربردی‌ترین امکانات این نرم افزار است که کمتر کسی به صورت کامل با آن آشنایی دارد. مطمئنا اکثر ما از قابلیت سرچ در ورد استفاده کرده‌ایم؛ اما این ویژگی امکاناتی دارد که اکثر افراد از آن بی‌خبر هستند.

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک نحوه جستجو کردن در ورد را به صورت تصویری به شما آموزش خواهیم داد. اگر دوست دارید به یک کاربر حرفه‌ای ورد تبدیل شوید، حتما تا پایان، با ما همراه باشید.

دو روش مختلف برای جستجوی کلمات در ورد وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی را در اختیار شما قرار می‌دهند. این دو روش شامل جستجو ساده و پیشرفته می‎شود که در ادامه به صورت مفصل به بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

آموزش جستجو ساده در ورد

جستجو ساده راحت‌ترین و پرکاربردترین سرچ در ورد است که امکاناتی ساده و ابتدایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به کمک این ویژگی، به راحتی می‌توانید هر کلمه یا عبارتی را پیدا کنید. برای دسترسی به این ویژگی دو راه وجود دارد:

۱- راه اول: برای باز کردن جستجو ساده کافی است کلیدهای Ctrl و F را به صورت همزمان فشار دهید.

۲- راه دوم: در قسمت راست سربرگ Home، روی عبارت Find کلیک کنید.

جستجوی ساده در ورد

نتیجه هر دو کار بالا مشابه است و یک پنجره کوچک برای جستجو در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

بخش‌های مختلف جستجو ساده در word

پنجره باز شده در این مرحله دارای گزینه‌های زیر است که به کمک آن‌ها می‌توانید انواع سرچ‌ها را انجام دهید:

فیلد جستجو: در این بخش می‌توانید هر عبارتی که دنبال آن هستید را وارد کرده و دکمه Enter را بزنید. با این کار لیستی از عبارت‌های پیدا شده به شما نمایش داده خواهد شد.

heading: در زیر فیلد جستجو و در سمت چپ آن گزینه heading قرار دارد. این قسمت به شما نشان می‌دهد که عبارت یا کلمه جستجو شده در کدام سرتیتر و پاراگراف مربوط به آن وجود دارد.

لازم نیست که عبارت مورد نظر در خود سرتیتر وجود داشته باشد، بلکه در صورتی که در پاراگراف مربوطه وجود داشته باشد، نتایج مربوطه را به خوبی مشاهده خواهید کرد.

pages: در کنار گزینه heading گزینه pages وجود دارد. این گزینه به شما نشان می‌دهد که عبارت جستجو شده در کدام صفحات وجود دارد. با انتخاب این گزینه می‌توانید نمونه کوچک شده‌ای از صفحات را مشاهده کنید که نشان می دهد عبارت مورد نظر در کجای هر صفحه تکرار شده است.

results: گزینه بعدی results است که لیستی از نتایج را به شما نشان می‌دهد. این گزینه در واقع اصلی‌ترین امکان این سرچ است که عبارت مورد نظر را به همراه بخشی از متن اطراف آن به شما نشان خواهد داد.

بخش‌های مختلف جستجو ساده در word

نکته: یکی از ویژگی‌های مناسب جستجو ساده این است که پنجره مربوط به جستجو را هم می‌توانید جابه‌جا کنید و هم امکان تغییر اندازه آن را خواهید داشت. این ویژگی‌ها بیشتر در پروژه‌های خاص کاربرد دارد و اگر کاربری عادی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از همان حالت پیش‌فرض استفاده کنید.

اگر مایل هستید که این پنجره را جابه‌جا کنید، کافی است در قسمت بالای آن کلیک کرده و آن را تغییر مکان دهید. برای بازگرداندن این پنجره به جای اصلی خود، کافی است روی آن دو بار کلیک کنید.

۴۵ مورد از کلیدهای میانبر در Word برای نوشتن سریع
بخوانید

آموزش جستجوی پیشرفته در ورد

بخش قبلی بسیار ساده بود و اکثر ما با آن آشنایی داریم. این در حالی است که اگر چه جستجوی پیشرفته هم کاربری راحتی دارد، اما اکثر افراد تاکنون از آن استفاده نکرده‌اند.

به همین دلیل ما قصد داریم مهم‌ترین ویژگی‌های این جستجو را با شما به اشتراک بگذاریم، اما قبل از هر چیزی لازم است که نحوه دسترسی به این بخش را یاد بگیریم. همانند جستجو ساده برای دسترسی به جستجوی پیشرفته در ورد هم دو راه وجود دارد:

راه اول: کلیدهای Ctrl و H را به طور همزمان فشار دهید.

راه دوم: در سربرگ Home در سمت راست روی گزینه Replace کلیک کنید.

جستجوی پیشرفته در ورد

از هرکدام از روش‌های بالا استفاده کرده باشید با یک پنجره جدید روبرو می‌شوید که سه بخش مجزا دارد و لازم است که هر کدام از آن‌ها به طور جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند.

Find

قسمت Find امکانات ویژه‌ای را برای جستجوی پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد که شامل موارد زیر است:

 • فیلد جستجو: به کمک آن می‌توانید عملیات جستجو مورد نظر خودتان را انجام دهید. برای این کار کافی است عبارت مورد نظر را وارد کرده و Enter را فشار دهید.
 • reading highlight: با کلیک روی این گزینه تمامی عبارت‌های پیدا شده highlight خواهند شد. همچنین می‌توانید این گزینه‌ها را غیر فعال کنید.
 • Find in: گزینه Find in به شما این امکان را می‌دهد که محل جستجو را تعیین کنید. این گزینه هم دارای سه امکان برای تعیین مکان جستجو است که به کمک آن می‌توانید بخش‌های خاصی از نوشته را کاوش کنید:
 • ۱- current selection: اگر می‌خواهید جستجوی خود را در قسمت خاصی از فایل انجام دهید، ابتدا آن قسمت را انتخاب کرده و سپس دکمه های Ctrl و H را با همدیگر فشار دهید. سپس به سربرگ Find رفته و در بخش Find in گزینه current selection را انتخاب کنید. با این کار عبارت مورد  نظر فقط در بخش تعیین شده هایلایت خواهد شد.
 • ۲- main document: این گزینه به شما کمک می‌کند که تمام سند را برای پیدا کردن عبارت مورد نظرتان زیر و رو کنید.
 • ۳- headers & footers: اگر به دنبال عبارتی در سربرگ یا پاورقی نوشته هستید، به کمک این گزینه به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید.

Find

replace

یکی از کاربردی‌ترین امکانات جستجو در ورد امکان جایگزین کردن برخی از کلمات و عبارت‌ها است. فرض کنید که نوشته‌ای دارید که عبارتی تکراری در آن وجود دارد و قصد تعویض آن را دارید.

برای مثال:‌ «می شود» صورت نادرستی از این فعل است و باید به صورت «می‌شود» نوشته شود. در صورتی که قصد تعویض آن را داشته باشید، کار دشواری در پیش خواهید داشت.

می‌دانیم که فعل‌ها به صورت متناوب تکرار خواهند شد و عوض کردن دستی آن می‌تواند زمان زیادی را تلف کند. بنابراین استفاده از جایگزینی اتوماتیک کار عاقلانه‌تری است:

برای جایگزین کردن یک عبارت با عبارتی دیگر کافی است در قسمت Find What عبارتی که به دنبال آن هستید را وارد کنید و در قسمت Replace with عبارت نهایی را وارد کنید. سپس دکمه Replace را بزنید. در این صورت اولین نتیجه‌ای که پیدا شده است جایگزین خواهد شد. اگر قصد دارید همه کلمات مورد نظر را جایگزین کنید، کافی است گزینه Replace All را فشار دهید.

replace

Go To

استفاده از ویژگی Go To بسیار ساده و کاربردی است. تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد، عدم آشنایی افراد با این ویژگی است. بخش‌های مختلف این قسمت شامل موارد زیر است:

 • page:  اگر به دنبال صفحه خاصی از یک نوشته هستید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. برای این کار کافی است شماره صفحه مورد نظر را وارد کنید. این ویژگی مخصوصا زمانی که یک نوشته طولانی است و تعداد صفحات آن زیاد است بسیار کاربردی خواهد بود.
 • section: امکان جستجو بر اساس section یا بخش در ابتدا بسیار کاربردی به نظر نمی‌رسد، اما اگر نوشته‌ای داشته باشید که هر بخش آن شماره گذاری شده باشد، این ویژگی می‌تواند مشکلات زیادی را رفع کند.
 • line: جستجو کردن بر اساس شماره خط هم در برخی از موارد ممکن است کاربردی باشد. این گزینه را برنامه نویس‌ها به خوبی درک می‌کنند.
 • bookmark: اگر نوشته شما bookmark داشته باشد، جستجو کردن در بین آن‌ها ممکن است مفید باشد.
 • comment: کم پیش می‌آید که یک نوشته دارای comment زیادی باشد که بخواهید از بین آن‌ها یکی را پیدا کنید. اما چنین امکانی برای شما فراهم شده است تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.
 • footnote: امکان سرچ در بین نوشته‌های پاورقی می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را حل کند.

Go To

نکته: مسئله حائز اهمیت این است که جستجو در بخش Go To صرفا به صورت شماره است. همچنین یکی از امکانات این بخش این است که به کمک آن می‌توانید به صفحات یا بخش‌های قبلی و بعدی دسترسی پیدا کنید. برای مثال اگر در صفحه ۳ قرار دارید و می‌خواهید به صفحه ۴ بروید کافی است ۱+ را تایپ کرده و دکمه enter را بزنید. برای رفتن به صفحه ۱ هم کافی است که ۲- را تایپ کنید. این امکان برای سایر بخش‌ها مانند section و line هم در دسترس است.

پیدا کردن لینک ها در ورد

برای پیدا کردن لینک‌هایی که در یک نوشته به کار رفته‌اند کافی است کلیدهای Alt و F9 را با هم‌دیگر فشار دهید. اگر یک بار دیگر این دکمه‌ها را فشار دهید، آدرسی که لینک به آن داده شده است، برای شما به نمایش در خواهد آمد. با تکرار همین کار نوشته به حالت اولیه بر خواهد گشت.

کلام پایانی

ورد محبوب‌ترین نرم افزار موجود برای ایجاد و ویرایش سندهای متنی است. یکی از دلایل این محبوبیت امکانات زیاد و همچنین کاربری ساده آن است. امکان یافتن واژه‌ها در ورد به شما کمک می‌کند که راحت‌تر و ساده‌تر به نتایج دلخواهتان برسید.

در این نوشته ایده آل تک سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد نحوه جستجو پیشرفته در ورد را در اختیار شما قرار دهیم. اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، خوشحال می‌شویم که آن را با سایر کاربران هم به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments