پیش بینی تفکرات شما توسط هوش مصنوعی

پیش بینی تفکرات شما توسط هوش مصنوعی

طبق آخرین اخبار رسیده از حوزه هوش مصنوعی میتوان اشاره کرد؛هوش مصنوعی می تواند با استفاده از اسکن مغزی، تفکرات شما را «پیش بینی» کند.

شبکه عصبی مصنوعی یک سامانه پردازشی داده‌ها است که از مغز انسان ایده گرفته و پردازش داده‌ها را به عهدهٔ پردازنده‌های کوچک و بسیار زیادی سپرده که به صورت شبکه‌ای به هم پیوسته و موازی با یکدیگر رفتار می‌کنند تا یک مسئله را حل نمایند. در این شبکه‌ها به کمک دانش برنامه‌نویسی، ساختار داده‌ای طراحی می‌شود که می‌تواند همانند نورون عمل کند؛ که به این ساختارداده نورون گفته می‌شود. بعد باایجاد شبکه‌ای بین این نورونها و اعمال یک الگوریتم آموزشی به آن، شبکه را آموزش می‌دهند.شایان ذکر است که شبکه های عصبی نقش مهمی در مغز انسان بازی میکنند.

شبکه های عصبی یادگیری عمیق تا به این لحظه به دستاوردهای مهمی در زمینه های مختلف، از تشخیص سرطان پوست گرفته تا شناخت دنیای پیرامون رسیده اند. از طرفی نیز تا به امروز باید شاهد پیشرفت چشمگیری در حوزه هوش مصنوعی باشیم،ارتباط این دو موضوع خیلی مهم است؛هوش مصنوعی وشبکه عصبی مغز افراد.اما آیا خواندن ذهن هم می تواند یکی از این حوزه ها باشد؟ محققان دانشگاه کارنگی ملون عقیده دارند که بله، و تحقیقاتی برای اثبات تئوری خود انجام داده اند.

محققان وکارشناسان کارنگی ملون اخیراً مشغول کار روی سیستمی بوده اند که ظاهراً می تواند به کمک اسکن مغزی، تفکرات پیچیده را بخواند و حتی آنها را در قالب جملاتی کامل تفسیر کند. این فرآیند شامل جمع آوری اطلاعات از طریق دستگاه تصویربرداری بازآوایی مغناطیسی (fMRI) صورت می گیرد و سپس الگوریتم های یادگیری ماشینی هوش مصنوعی، بلوک های ساختمانی ذهن که برای افکار پیچیده ساخته می شوند را هدف گذاری -و گاه مهندسی معکوس- می کنند.

"پیش بینی" تفکرات شما توسط هوش مصنوعی

“مارسل جاست”، پروفسور روان شناسی این دانشگاه می گوید:((یکی از پیشرفت های مهم ذهن انسان، قابلیت ادغام مفاهیم منحصر به فرد به تفکرات پیچیده بوده است، ما بالاخره راهی برای دیدن تفکراتی به این پیچیدگی از طریق سیگنال fMRI توسعه داده ایم. کشف این همزیستی میان تفکرات و الگوهای فعالیت مغزی به ما می گوید که تفکرات از چه چیزی ساخته می شوند.))

محققان کارنگی ملون توانستند فعالیت های مختلف مغزی که بر اساس ۲۴۰ رویداد پیچیده شکل گرفته بودند را شناسایی کنند که باید در ادامه اذعان کرد،از اشخاص تا اماکن و از تعاملات اجتماعی تا فعالیت های فیزیکی متغیر بودند. با استفاده از الگوریتم های هوشمند، این تیم توانست موضوعات مختلفی که در زمان مشخصی به آنها فکر می شد، و حتی ترتیب جمله خاصی که در ذهن شکل می گیرد را تشخیص دهند.

در انتها شایان ذکر است که؛بعد از آموزش ۲۳۹ جمله از ۲۴۰ جمله ابتدایی و اسکن های مغزی مربوط به هر جمله به الگوریتم ها، محققان توانستند جمله نهایی را براساس اطلاعات ذهنی پیش بینی کنند. این فرآیند با دقت تحسین برانگیز ۸۷ درصد صورت گرفت و بالعکس آن نیز امکان پذیر است: یعنی دادن اطلاعات جمله به الگوریتم و سپس تصویرسازی دقیق از نحوه عملکرد ذهن به هنگام تفکر درباره آن جمله.

 

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.