استفاده شدن هدست VR کمپانی کوالکام به عنوان مرجع طراحی برای سایر شرکت ها

استفاده شدن هدست VR کمپانی کوالکام به عنوان مرجع طراحی برای سایر شرکت ها

مطلوب است که درابتدا ذکر کنیم،واقعیت مجازی یک تکنولوژی و فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌دهد تا با یک محیط شبیه‌سازی رایانه‌ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد. بیشتر محیط‌های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای اندرکنش تصویری انسان با رایانه هستند اما گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای تعامل با کاربر هستند.واقعیت مجازی که از آن به عنوان محیط چند رسانه‌ای همه‌جانبه هم یاد می‌شود، یک محیط شبیه‌سازی کامپیوتری می‌باشد که می‌تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی و یا یک دنیای مجازی شبیه‌سازی کند.

اغلب محیط‌های واقعیت مجازی در درجه اول، تجربه‌های دیداری می‌باشند که یا از طریق یک صفحه کامپیوتر و یا از طریق دستگاه برجسته بینی قابل رویت می‌باشند. برخی از شبیه‌سازها دارای اطلاعات حسی دیگری مانند تولید صدا هم می‌باشند. در موارد پیشرفته تر، دستگاه‌های فناوری لمسی شامل اطلاعات لمسی ای می‌باشند که به عنوان نیروهای بازخورد در صنایع پزشکی و بازی سازی و نظامی شناخته می‌شوند.خالی از لطف نیست که اذعان کنیم،شرکت های زیادی تا کنون هدست های واقعیت مجازی خود را تولید و به بازار عرضه کرده اند که این محصولات، در دو مدل مستقل (بدون نیاز به تلفن هوشمند) و نیازمند به موبایل قابل خریداری هستند.

اما در این میان بعضی از شرکت ها مانند کوالکام به جای توسعه محصول نهایی، یک پلتفرم طراحی کرده اند که می تواند به عنوان مرجع توسعه محصول سایر کمپانی ها به کار گرفته شود. کوالکام، (به انگلیسی: Qualcomm) شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی آمریکایی است، که در ماه ژوئیه ۱۹۸۵ در سن دیگو، ایالات متحده آمریکا تاسیس شد و دفتر مرکزی آن نیز در این شهر می‌باشد.

در این روش، سازنده مرجع، سخت افزار مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار شرکت خریدار قرار می دهد؛ خریدار نیز فقط با اعمال تغییرات جزئی، راه اندازی نرم افزار و همچنین نصب برند خود روی محصول نهایی، هدست اختصاصی خود را توسعه داده و می تواند آن را با سرعت بیشتری روانه بازار کند.پلتفرم کوالکام از چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ و نمایشگر QHD بهره می برد.

امکانات سخت افزاری که کوالکام برای پلتفرم مستقل خود در نظر گرفته مشخصات قابل توجهی دارند که از این میان، چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ و نمایشگر QHD، به وضوح برتر از سایر رقبای بازار مانند «Oculus Rift» هستند. البته احتمال می رود مشتریانی مانند HTC و لنوو برای تمایز با رقبا و ایجاد مزیت، تا حدودی سخت افزار موجود را تغییر دهند که البته چنین کاری به قیمت دیرکرد در عرضه محصول نهایی و عقب ماندن از رقبا تمام خواهد شد.

 

هدست VR کوالکام به عنوان مرجع طراحی برای سایر شرکت ها استفاده خواهد شد

در نهایت با توجه به تصاویر پیش نمونه موجود از هدست های لنوو (تصویر بالا) و HTC (تصویر پایین) که بر اساس پلتفرم کوالکام طراحی شده اند، می توان مشاهده کرد که هردو سازنده تغییراتی را در طراحی محصول اعمال کرده و هیچکدام از هدفون داخلی و بند سومی که قسمت بالای سر را در بر می گیرد، استفاده نکرده اند.
البته تصاویر موجود نشان دهنده محصول نهایی نبوده و احتمال اعمال تغییرات بیشتر در طراحی وجود خواهد داشت.

 

منبع

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=3928
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.