هوش مصنوعی ؛ رقیبی که راهی جز دوستی با او ندارید!

این روزها برخی افراد از احتمال جایگزین شدن‌شان با هوش‌ مصنوعی نگران هستند، اما کارشناسان می‌گویند: این فناوری ممکن است قدرت بازدهی شغلی کارمندان و کارکنان را ارتقا دهد و حتی باعث بهبود اقتصاد کلی جوامع شود. بنابراین رقابت ایجاد شده در بین افراد مسلط به هوش مصنوعی، همه چیز را در آینده تغییر خواهد داد. در ادامه با مواردی آشنا می‌شوید که به کارگیری آن‌ها، دلیل موفقیت شما خواهند بود.

هوش مصنوعی، دستیار ایده‌پرداز شما

یکی از توانایی‌های اصلی مدلی مانند چت جی پی تی، این است که می‌تواند مانند یک دستیار شخصی در کنار شما ایفای نقش کند. این مدل هوش مصنوعی با توجه به درخواست شما، متنی خواندنی تولید می‌کند که بسیار به ساختار طبیعی زبان ما نزدیک است. همچنین در کنار ارائه اطلاعات و پاسخ‌ها، به دانش‌ورزان در تحلیل و گسترش اطلاعات مورد نیازشان کمک می‌کند.

کارل بندیکت، مدیر بخش آینده شغلی دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند تا ایده‌های نو ایجاد کنید.» او در در حوزه دانشگاهی خودش نیز، از این مدل برای نوشتن چکیده مقاله استفاده کرده است. بندیکت در این‌‌باره می‌افزاید: «می‌توانید از آن بخواهید تا توییتی برای تبلیغ مقاله شما ایجاد و ارائه کند.» این به معنای آن است که چت جی پی تی توانایی ایجاد طرح کلی برای یک وبلاگ یا پستی برای رسانه‌های اجتماعی را دارد. از طرفی، این مدل هوش مصنوعی می‌تواند موضوعات پیچیده را برای مخاطبان هدف شما ساده‌سازی کرده یا برای سفر کاری‌تان، برنامه ارائه دهد یا حتی هزینه و جدول زمانی پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید را پیش‌بینی کند.

«اتان مولیک»، دانشیار دانشگاه پنسیلوانیا که درباره هوش مصنوعی و نوآوری مطالعه می‌کند، می‌گوید: «من همیشه ایده‌هایی را در ذهن خودم تولید می‌کنم و بعد، از هوش مصنوعی می‌خواهم که مکمل‌هایی برای بهتر شدن به آن‌ها اضافه کند. علاوه‌بر این، من از آن به عنوان یک دستیار برای کمک به پردازش اطلاعات و خلاصه کردن مطالب استفاده می‌کنم.»

بنابراین واضح است که هوش مصنوعی ظرفیت زیادی برای بهبود و ارتقا سطح شغلی ایجاد می‌کند، از کار روزانه گرفته تا توسعه پروژه‌ها و اهداف بلند مدت. 

استفاده از هوش مصنوعی برای حفظ شغل ضروری است

هوش مصنوعی و افزایش دقت

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند برخی از مسائلی که افراد آن‌ها را نادیده می‌گیرند، شناسایی کند. مثلا، تشخیص خطا در متن، بررسی کدهای برنامه‌نویسی یا کمک به دوری از تعصباتی که ممکن است افراد حتی از آن‌ آگاه نباشند. تصور کنید، تحلیلگری که قرار است مجموعه‌ای از داده‌ها را تفسیر کند، در مواردی دچار سوگیری تایید شود، به این معنا که نا‌خواسته به دنبال حمایت از باورهای قبلی خود باشد.

آنا سالومون، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه اوترخت هلند، در این‌باره توضیح می‌دهد: «هوش مصنوعی می‌تواند داده‌ها را بی‌طرفانه تفسیر کند و تجزیه و تحلیلی از یک تصویر بزرگ‌تر و دقیق‌تر ارائه دهد.»

اگرچه این فناوری هنوز کامل نیست، اما در حال حاضر می‌تواند کمک‌های موثری به افراد کند تا نتایج و راه‌حل‌ها را، خارج از تجربیات شخصی خود ببینند. به طور کلی برخی کارشناسان معتقد هستند که هوش‌مصنوعی در ایجاد فرصت‌های بی طرفانه و مشارکت‌های گسترده در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف بسیار بهتر از ما انسان‌ها عمل می‌کنند. از آنجایی که چت جی پی تی و سایر مدل‌های مبتنی بر یادگیری ماشین به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌شوند، با گسترده‌تر شدن مجموعه داده‌هایشان، همه چیز را بر‌اساس آخرین اطلاعات موجود بررسی می‌کنند.

سالومون می‌گوید: «توانایی تشخیص سریع‌تر و بهتر مشکلات، جایگزین تخصص افراد نمی‌شود. در واقع با اینکه هوش مصنوعی می‌تواند مشکلات را شناسایی کند، انسان‌ها هنوز باید آن‌ها را اصلاح و بازبینی کنند.»

هوش مصنوعی خالق شغل‌های جدید خواهد بود

یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد هوش‌مصنوعی این است که مشاغل مختلف را با سرعت سرسام‌آوری از بین می‌برد. برخی از داده‌ها نیز تأیید می‌کنند که این فناوری بر بخش‌هایی از مشاغل تأثیر می‌گذارد. براساس گزارش BBC، هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین ۳۰۰ میلیون شغل تمام وقت شود. با این حال کارشناسان می‌گویند، در حال حاضر افراد نباید نگران از دست دادن شغل‌ خود باشند، به این دلیل که شاید این تغییرات حتی فرصت‌های شغلی جدیدی نیز ایجاد کنند.

مولیک می‌گوید: «به‌طور سنتی، اتوماسیون در کوتاه‌مدت منجر به هرج‌ومرج زیادی می‌شود و اما در بلندمدت به مشاغل بیشتری منجر خواهد شد.» تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۲۱ این موضوع را تایید می‌کند و نشان می‌دهد، ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده امروز، در سال ۱۹۴۰ وجود نداشته است . او همچنین می‌گوید: «صنعتی‌سازی و اتوماسیون آن سال‌ها، منجر به ایجاد صنایع جدید در زمینه‌های مختلف از جمله خودرو گرفته تا رایانه شد.»

اگرچه هنوز زود است تا بدانیم که آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر، داده‌های در حال ظهور نشانه‌های مثبتی را برای موقعیت‌های جدید و حتی کل مشاغل نشان می‌دهند. گسترش هوش مصنوعی در حال حاضر تقاضا برای مشاغلی مانند تحلیلگران داده را افزایش می‌دهد. بر اساس گزارش مشاغل آینده مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۳، متخصصان هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، پر‌شتاب‌ترین رشته‌های شغلی در حال رشد هستند.

نمونه‌ای از تصویر گرافیکی‌ای که هوش مصنوعی تولید کرده است.

تسلط بر هوش مصنوعی اجتناب نا‌پذیر است

در حالی که برخی از افراد شروع به استفاده روزانه از هوش‌مصنوعی کرده‌اند، برخی دیگر هنوز آن را ترسناک و غیر‌قابل اعتماد می‌دانند. اما هوش‌مصنوعی به قدری کارایی خواهد داشت که لزوم تسلط بر آن اجتناب ناپذیر خواهد شد.

مولیک می‌گوید: «چیزی که همیشه به کارکنان مشاغل مختلف تأکید می‌کنم، این است که فقط شروع به استفاده از آن کنند، زیرا این کار می‌تواند یک مزیت رقابتی برای شما ایجاد کند.»

کارکنانی که در برابر استفاده از هوش مصنوعی مقاومت می‌کنند، احتمالا به زودی از طرف کارفرمایان به‌عنوان افراد ناتوان یا اشخاصی که انعطاف‌پذیری لازم ندارند، شناخته می‌شوند.

در نتیجه همانطور که بهره بردن از هوش مصنوعی باعث رشد و توسعه سریع مهارت‌‌ها می‌شود، مشاغل مختلف تلاش می‌کنند تا از این مدل‌ها به عنوان یک مکمل در کنار نیروی انسانی خود استفاده کنند.

منبع: bbc.com

امتیازی به این نوشته بدهید
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.