صنعت هوش مصنوعی تا به کجا پیش خواهد رفت؟

صنعت هوش مصنوعی تا به کجا پیش خواهد رفت؟

اگر یکی از همراهان “ایده آل تک” بوده باشید،بی شک با مفهوم هوش مصنوعی وکاربردهای آن در زندگی آشنا شدید،با این نکته این آشناشدید که هوش مصنوعی در آینده ای نه چندان دور کسب وکار وزندگی افراد را در بر میگیرد طوری که بدون آن نمیتوان کاری از پیش برد.هوش مصنوعی یا هوش ماشینی (به انگلیسی: Artificial Intelligence) هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. یک «عامل هوشمند» سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد. آموزش هوش مصنوعی نیاز به پردازش‌های زیاد کامپیوتری دارد تا در نهایت یک جواب بله یا خیر داشته باشد. آموزش کامل سیستم به‌وسیله تعریف مقیاس‌های بیشتر، نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

اوج‌گیری هوش مصنوعی

در یک مسابقه، محققان هوش مصنوعی را در چالش‌هایی برای شناسایی درست عکس‌ها، در مقابل انسان‌ها قرار دادند. در سال ۲۰۱۲، انسان‌ها معمولا قادر به شناسایی محتوای عکس‌ها با دقت حدود ۹۵ درصد بودند و کامپیوترها با توجه به گزارش SunTrust، قادر به شناسایی محتوای حدود ۷۴ درصد از عکس‌ها بودند. اما در سال ۲۰۱۵، رایانه‌ها به دقت ۹۶ درصد رسیدند و برای اولین بار به‌طور رسمی انسان‌ها را مغلوب کردند. بنا بر گزارش SunTrust، این قضیه را باید انفجار بزرگ هوش مصنوعی نامید.

انفجار بزرگ AI توسط برخی از الگوریتم‌های جدید امکان‌پذیر شد؛ این الگوریتم‌های جدید، روش‌های بهتر آموزش سیستم‌های AI را ممکن کردند تا ساختن هوش مصنوعی، سریع‌تر و ارزان‌تر شود. از زمان انفجار بزرگ هوش مصنوعی، گام‌های بزرگی در تکنولوژی AI برداشته شده است. تسلا، گوگل، اپل و بسیاری از شرکت‌های خودروساز سنتی به دنبال استفاده از سیستم‌های AI برای راندن خودروهای بدون سرنشین بوده‌اند. گوگل، اپل و آمازون در ارائه نرم‌افزارهای دستیار شخصی هوشمند پیشتازانه عمل کرده‌اند.براساس گزارش SunTrust، برخی از شرکت‌ها حتی روی راه حل‌های مراقبت بهداشتی مبتنی بر AI کار می‌کنند که می‌تواند برنامه‌های درمان را بر اساس تاریخچه سلامت بیمار شخصی‌سازی کند.

 

صنعت هوش مصنوعی تا به کجا پیش خواهد رفت؟

هوش مصنوعی در زندگی روزمره

تکنولوژی AI می‌تواند ساده باشد، تا حدی که سیستم ایمیل شما را هوشمندانه مدیریت کند؛ همچنین می‌تواند طول عمر شما را نیز افزایش دهد یا در محیط‌های صنعتی انجام کار شما را بر عهده بگیرد و شاید روزی به کار سربازانی که در سرتاسر جهان در حال جنگیدن هستند، پایان دهد.SunTrust، در گزارش خود توانایی تغییر هوش مصنوعی در هر صنعت را اذعان می‌کند.

بدون شک AI فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری است. SunTrust تخمین می‌زند ارزش کسب و کار AI تا سال ۲۰۲۰ حدود ۴۷.۲۵۰ میلیارد دلار خواهد بود. انویدیا، بازیگر بزرگ حوزه AI، به لطف سخت‌افزار GPU و پلت‌فرم نرم‌افزاری CUDA، کمی محافظه‌کارانه‌تر در مورد این رقم‌ها صحبت می‌کند و بر این باور است که AI یک کسب و کار ۳۰ میلیارد دلاری است که چهار برابر اندازه فعلی انویدیا ارزش دارد. در مورد هوش مصنوعی برخی از شرکت‌ها پیشرو هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • انویدیا: این شرکت، پردازنده‌ی گرافیکی تولید می‌کند که ستون فقرات سرعت بخشیدن به فرآیندهای AI است و همچنین در حال توسعه نرم‌افزار استاندارد صنعتی CUDA است که برنامه نویسان را قادر می‌سازد از سخت‌افزار این شرکت استفاده کنند. فرهنگ سازمانی نوآورانه سال‌ها است که عامل پیشرفت شرکت بوده است.
  • گوگل: گوگل در تحقیقات AI همواره از پیشتازان بوده است. سیستم آلفا گو به دلیل پیروزی در بازی پیچیده چینی گو، برای مدت‌ها تیتر اخبار بود؛ اما این کمپانی همچنین روی اتومبیل‌های بدون راننده، دستیار‌های هوشمند و موارد بسیار دیگری کار می‌کند. این کمپانی به‌تازگی آنچه را که واحد پردازش تنسور (TPU) می‌نامد، توسعه داده است که موج بزرگی در بازارهای سخت‌افزاری AI ایجاد می‌کند.
  • اینتل: این شرکت عمدتا بر تولید پردازنده‌ متمرکز است که برای آموزش سیستم‌های AI مناسب نیست؛ اما پس از آموزش، از این پردازنده‌ها برای اجرای سیستم‌های AI استفاده می‌شود؛ همچنین پردازنده‌های این شرکت، هسته اغلب سرورها و رایانه‌هایی که نرم‌افزار AI را اجرا می‌کنند، تشکیل می‌دهد.
  • آرم: طبق گزارش SunTrust، این سازنده تراشه که در سال ۲۰۱۶  توسط سافت‌بانک خریداری شد، به دنبال آوردن هدایت AI به سمت مصرف‌کننده است. این شرکت با تولید تراشه‌های کم‌مصرف، در تلاش است تا AI را از ابرهای بالقوه ناامن بیرون آورد و به‌طور مستقیم با کاربران ارتباط دهد.
  • کوالکام: مانند آرم، کوالکام در حال کار روی نسخه‌های کوچک سیستم‌های AI است. این شرکت به دنبال ساخت تراشه برای دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت‌ اشیاء هستند.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.