ملاقات تاریخی دو اسطوره تکنولوژی در دنیای متاورس

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا و لکس فریدمن کارشناس هوش مصنوعی و پادکستر، در یک مصاحبه جدید در متاورس با استفاده از جدیدترین فناوری‌ متا، در مورد آینده دنیای واقعیت مجازی گفتگو کردند.

در این فناوری، از آواتارهای واقعی با کیفیت بالا برای تعامل بین زاکربرگ و فریدمن، مورد استفاده قرار گرفته است. این مصاحبه نشان داد که چگونه فناوری پیشرفته بر نحوه برقراری ارتباط افراد به صورت آنلاین تأثیر خواهد گذاشت.

فریدمن و زاکربرگ با وجود داشتن فاصله دور با یکدیگر از نظر فیزیکی، به عنوان آواتارهای واقع گرایانه به صورت سه بعدی با صدای سه بعدی کاملا نزدیک به یکدیگر ظاهر شدند و تجربه‌ای واقع گرایانه و غوطه‌ور ایجاد کردند.

در این گفتگو، واقع گرایی متاورس، فریدمن را متحیر کرد. او تاکید کرد که این فناوری چگونه می‌تواند نحوه ارتباط انسان را کاملا تغییر دهد.  او می‌گوید، تعاملات بسیار معنادار و واقعی است، زیرا آواتارها می‌توانند به طور دقیق حرکت انسان و احساسات ظریف چهره را تقلید کنند. فریدمن خاطرنشان کرد: «به نظر می‌رسد این خود آینده است. این واقعا باورنکردنی است.»

فرآیند ایجاد آواتارهای فوق واقعی

روش مورد استفاده برای دستیابی به چنین فوتورئالیسمی در گفتگو مورد بررسی قرار گرفت. متا به منظور انجام تحقیقات روی آواتارهای کدک (نرم افزاری شامل مجموعه دستورات درباره نحوه رمزگذاری فایل‌های تصویری یا صوتی)، اسکن‌های جامعی روی هر موضوع انجام داده است. این اسکن‌ها که طیف وسیعی از حالات چهره را ثبت کرده‌اند، در حال حاضر برای ساخت مدل‌های رایانه‌ای از سر و بدن افراد مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

در مقایسه با تماس‌های ویدیویی معمولی، آواتارها از نظر پهنای باند بسیار کارآمدتر هستند زیرا این مدل‌ها فشرده شده و به عنوان داده ارسال می‌شوند. زاکربرگ همچنین در مورد دسترسی بالقوه این فناوری در آینده صحبت کرد. اگرچه روند اسکن در حال حاضر زمان بر است، زاکربرگ برنامه متا برای سرعت بخشیدن به آن را توضیح داد.

در آینده، مردم قادر خواهند بود به سرعت و به راحتی آواتارهای باکیفیت را با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود بسازند، و این امر متاورس را به روی پایگاه کاربر بزرگتری باز خواهد کرد. زاکربرگ در این گفتگو همچنین بر کاربردهای آینده این فناوری تاکید کرد. او گفت: «موارد این چنینی فوق‌العاده قدرتمند خواهند بود؛ بنابراین ما باید همه برنامه‌ها زیرساخت‌ها و موارد پیش‌نیاز آن را بسازیم. اما این چند سالی زمان نیاز دارد».

زاکربرگ خاطرنشان کرد: «کاری که می‌توانید در متاورس انجام دهید متفاوت از کاری است که با تلفن انجام می‌دهید، این فناوری مانند انجام کارهایی است که از لحاظ فیزیکی با هم هستید و با هم در کارها شرکت می‌کنید.»

زاکربرگ تاکید کرد که متاورس فرصت‌های جدیدی را برای تجربیات فیزیکی مشترک مانند بازی و جلسات کاری عرضه می‌کند و تنها به مکالمات ویدیویی محدود نمی‌شود. متاورس ممکن است دنیای واقعی و مجازی را با توسعه فناوری واقعیت افزوده و ترکیبی متحد کند و آواتارهای فوتورئالیستی را قادر به تعاملات بسیار طبیعی کند.

۱ | (۱)
منبع thenews.com.pk
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x