BlueWalker 3 : منتظر اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی معمولی خود باشید!

تصور کنید بتوانید از گوشی هوشمند خود در هر نقطه از کره زمین به اینترنت دسترسی داشته باشید، حتی در مناطق دورافتاده که شبکه تلفن همراه یا وای فای وجود ندارد. این چشم انداز بزرگ شرکت «AST SpaceMobile» است، یک شرکت مستقر در میدلند تگزاس، که نمونه اولیه ماهواره‌ای به نام BlueWalker3 را ساخته است.

ماهواره‌ عظیم BlueWalker 3

BlueWalker 3 یک ماهواره ارتباطی انقلابی است که برای ارائه خدمات تلفن همراه از فضا طراحی شده است. این بزرگترین ماهواره ارتباطی تجاری در مدار پایین زمین است که در صورت باز شدن کامل، اندازه آن به ۶۴ متر می‌رسد. همچنین این ماهواره درخشان‌ترین شی در مدار پایین زمین است که از بیشتر ستاره‌های آسمان پر نورتر است و البته همین موضوع برای آن مشکلاتی ایجاد کرده که در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

BlueWalker 3 چگونه کار می کند؟

BlueWalker 3 با شناسایی سیگنال‌های ضعیف تلفن همراه از سطح زمین، تقویت آن‌ها و ارسال به زمین کار می‌کند. این ماهواره از یک آرایه آنتن بسیار بزرگ استفاده می‌کند که می‌تواند منطقه وسیعی را پوشش دهد و با چندین دستگاه به طور همزمان ارتباط برقرار کند. همچنین از فناوری پیشرفته رادیویی تعریف شده توسط نرم افزار استفاده می‌کند که آن را قادر می‌سازد تا با فرکانس‌ها و پروتکل‌های مختلف سازگار شود.

اینترنت ماهواره ای BlueWalker 3

این ماهواره در باند S کار می‌کند که طیفی از فرکانس‌های رادیویی است که برای ارتباطات سیار، ناوبری و ماهواره‌های هواشناسی استفاده می‌شود. باند S برخلاف باندهای فرکانس بالاتر که بیشتر مستعد تداخل هستند، این مزیت را دارد که می‌تواند از درون ابرها، باران و حتی شاخ و برگ گیاهان هم عبور کند.

این ماهواره بخشی از مجموعه ماهواره‌های برنامه ریزی شده است که تعداد آن‌ها به ۱۵۰ عدد می‌رسد و هدفشان این خواهد بود که پوشش جهانی و اتصال بی وقفه‌ای برای کاربران روی زمین فراهم کنند. این مجموعه در چند فاز با تعداد شش ماهواره در ماه از سال ۲۰۲۴ در مدار مستقر خواهند شد. این شرکت ادعا می‌کند که سرویس آن با گوشی‌های معمولی هوشمند موجود سازگار خواهد بود و برنامه‌های مقرون به صرفه‌ای را برای کاربران کشورهای در حال توسعه ارائه می‌دهد.

چالش ها و مشکلات BlueWalker 3

BlueWalker 3 با چالش‌ها و تأثیرات متعدد، فنی و اجتماعی مواجه است. یکی از چالش‌های اصلی این است که اطمینان حاصل شود، BlueWalker 3 با سایر ماهواره‌ها یا شبکه‌های زمینی که از همان باند فرکانسی استفاده می‌کنند تداخل نداشته باشد. این شرکت می‌گوید که با اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) و سایر تنظیم‌کننده‌ها برای جلوگیری از هرگونه اختلال هماهنگی ایجاد شده است.

چالش دیگر، حفظ ماهواره در مدار است که می‌تواند تحت‌تاثیر کشش اتمسفر، فشار تابش خورشید و آشفتگی‌های گرانشی قرار گیرد. این ماهواره دارای رانشگرها و چرخ‌های واکنشی برای کنترل موقعیت و جهت‌گیری خود است، اما برای جلوگیری از فروپاشی مداری به مانورهای منظم برای نگه‌ داشتن خود در مدار نیاز دارد.

نگرانی دانشمندان برای رصد آسمان شب

یکی از تاثیرات مهم BlueWalker 3 روشنایی آن است که باعث نگرانی اخترشناسان شده. در واقع ممکن است این ماهواره‌ رصدهای آسمان شب را مختل کند. می‌توان BlueWalker 3 را با چشم غیر مسلح به عنوان یکی از درخشان‌ترین اجرام در آسمان دید که برای رصد گران موضوع بسیار جدی‌ای محسوب می‌شود.

اخترشناسان از این موضوع نگران هستند که چنین ماهواره‌های درخشانی می‌توانند رگه‌هاییررا در تصاویر علمی آن‌ها ایجاد کنند و ارزش علمی این داده‌های نجومی را کاهش دهند.

اما این شرکت می‌گوید که بر روی کاهش انعکاس ماهواره‌های خود با اعمال پوشش یا تغییر شکل آن‌ها کار می‌کند. همچنین خود را به این موضوع متعهد کرده است که داده‌های مداری‌اش را با اخترشناسان به اشتراک گذارد و با آن‌ها همکاری کند تا تاثیر آن بر تحقیقات را به حداقل برساند.

۱ | (۱)
منبع /space.como
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x