همه چیز درباره ی طرح رجیستری

طرح رجیستری چیست؟

شاید اسم طرح رجیستری به گوش شما هم خورده باشد . اما طرح رجیستری چیست؟ برای جلوگیری از قاچاق موبایل ها به صورت غیر قانونی طرح رجیستری در نظر گرفته شده و به طور خلاصه می توان گفت قرار است از این پس هر گوشی به صورت قاچاق وارد کشور می شود و گمرک را پرداخت نمی کنند از کار بیفتد. مهمترین سوالی که ممکن است ذهن کاربران را مشغول کند این است که گوشی هایی که قبل از اجرای طرح خریداری شده اند و در اختیار کاربران است هم مشمول این طرح می شوند یا خیر؟ بر طبق این طرح تمام گوشی هایی که تا قبل از اجرای طرح رجیستری گوشی فعال شده اند شامل این طرح نخواهند شد، طرح رجیستری تنها شامل گوشی ‌هایی می ‌شود که برای اولین ‌بار بعد از اجرا شدن طرح روشن می ‌شوند.

بر طبق اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارزش بازار موبایل ایران به ۶ میلیارد دلار می‌ رسد که در بدترین حالت ۵ درصد و در بهترین حالت ۲۰ درصد این گوشی ‌ها از مبادی رسمی وارد کشور شده‌اند و سایر محصولات موجود در بازار قاچاق هستند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در برنامه رادیویی اعلام کرد: امیدواریم با اجرای کامل طرح رجیستری سهم واردات گوشی و تبلت از مبادی قانونی در بازار به ۸۰ یا ۹۰ درصد برسد.

حالا با اجرا شدن طرح رجیستری موبایل، دیگر ضمانتی به اسم گارانتی اینترنشنال در بازار دیده نخواهد شد. تمام گوشی ‌ها باید از مبادی قانونی به کشور وارد شوند و با این کار کسب و کارهای داخلی فعالیت قدرتمندتری پیدا می کنند و همچنین حق مشتری با خدماتی بهتر حفظ شود.

همه چیز درباره ی طرح رجیستری

طرح رجیستری آیفون

این طرح از ۲۸ مهر به صورت آزمایشی آغاز شده و در فاز اول طرح رجیستری همه تجهیزات سیمکارت ‌خور برند اپل شامل این طرح شده اند و باید مراحل ثبت و فعال‌ سازی آن انجام شود. طرح رجیستری اپل از روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه به صورت رسمی اجرا شده است و سایر مدل‌ های گوشی و تبلت نیز به تدریج در پس از اعلام رسمی و فاز های بعد تحت پوشش طرح قرار گرفتند.

فاز دوم طرح رجیستری

در فاز دوم این طرح از ساعت ۲۴ روز جمعه ۸ دی ‌ماه، برندهای گوگل، بلک بری و موتورولا مشمول طرح ثبت گوشی تلفن همراه می‌ شوند.

طرح رجیستری سامسونگ

به احتمال زیاد فاز سوم این طرح احتمالا شامل یکی از برند های سامسونگ یا هوآوی خواهد شد.

نحوه رجیستر کردن موبایل

اگر قصد خرید گوشی هایی با برند های اعلام شده را دارید، برای فعال سازی لازم است خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال سازی را انتخاب کند. پس از آن شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی، کد فعال سازی مربوط به آن و شماره سیم ‌کارتی که می خواهد از آن استفاده کند را به ترتیب وارد ‌کند. پس از تائید اطلاعات وارد شده، پیام موفقیت‌ آمیز بودن فرایند، روی صفحه گوشی دیده می شود. در غیر اینصورت تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.

توجه داشته باشید که تمامی اس ام اس های مربوط به استعلام گوشی و اطلاع رسانی در این باره تنها با سرشماره HAMTA برای مشترکان ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی بوده و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

همه چیز درباره ی طرح رجیستری

طرح رجیستری شامل چه مقدار هزینه ای برای خریداران تلفن همراه می شود؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد اجرای طرح رجیستری از مردم به هیچ عنوان پولی به عنوان گمرک گرفته نمی شود و افزود: اجرای رجیستری به هیچ عنوان برای مردم هزینه نخواهد داشت.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=5794
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.