تهدید آینده بشریت با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

امروزه در بسیاری از بازی های ساخته شده ربات های هوشمند به این حد از توانایی رسیده اند که یک رقیب انسان با هوش بالارا به راحتی شکست دهند و پیروزه میدان شوند.
تاریخچه روند تکامل این حوزه حدود به ۱۰۰ سال طول کشیده است تا به این حد از پیشرفت در این علم رسیده ایم.

در اینجا این سوال پیش خواهد آمد که در بازه زمانی ۵۰ سال اینده و یا کمتر از ان این حوزه از علم به چه حد از پیشرفت خواهد رسید؟ ایا زمانی خواهد رسید که جای انسان و ربات های هوش مصنوعی عوض شود؟

نیکولیک یک دانشمند عصب شناس دراین باره میگوید : شما هیچوقت نمیتوانید چیزی شبیه به هوش انسان را بسازید ، شاید بتوانید به ان نزدیک شوید اما نمیتوانید از آن پیشی بگیرید.

وی معتقد است که بسیاری از محققان هوش مصنوعی نکته مهمی را در نظر نگرفته اند و ان هم این نکته میباشد که مغز تنها عضو و سخت افزاری نمیباشد که انسان به وسیله ان  به اموختن مهارت ها میپردازد، بنیادی ترین ابزار های یادگیری در این رابطه دستورالعمل هایی است که در ژن های ما قرار دارد.
در واقع این دستور العمل ها باعث شده که به این درجه از علم برسیم .همانگونه که با گذشت زمان جسم انسان به تکامل خاصه خود رسیده، مغز و این دستورالعمل ها هم روند تکاملی خود را طی کرده است.

برخی معتقد هستند که هرچه انسان به هوش و مهارت های خود بیافزاید و رشد عقلانی ان پیشرفت کند به موازات ان این ربات هوشمند هم به همان نسبت رشد خواهد کرد.و این امری طبیعی است که علم پیشرفت خود را به رخ عالمیان بکشاند.

بسیاری از متخصصان و رهبران دنیای فناوری از خطر احتمالی نابودی نسل بشر توسط این سخت افزار هوشمند را خبر داده اند اما در این میان برخی هم با سر سختی در تلاش هستند تا جنبه مثبت این علم را به اثبات برسانند.

تکنولوژی هوش مصنوعی

تصویری را در ذهن خود تجسم کنید که امروزه این تصور در تعدادی از زندگی های مدرن ایالات دیگر به وقوع پیسوته  است ، فرض کنید که شما در منزل خود نشسته اید و استراحت میکنید ، در این میان ربات هوشمندی در حیاط شما مشغول چمن زنی میاشد ، رباتی دیگر در اشپزخانه شما مشغول انجام کارهای خانه میباشد ، حتما زندگی جذاب و ایده الی پیشه شما نمایان شده است و با خود می گویید که زندگی راحتی است و دیگر نیازی به صرف کردن وقت خود بر روی کارهایی از این قبیل را ملزم نمیدانید ؛ اما این تصویری است که در سال ۲۰۱۸ برای شما نمایان شده است.ایا در سال ۲۰۵۰ هم زندگی به همان میزان شیرین و اروم می باشد؟ایا این ربات ها از کنترل خارج نشده و اسیبی به شما و فرزندانتان نخواهند زد؟
بسیاری از محققان بر این باورند که در چندین سال اینده احتمال اینکه این تصویر برعکس شود وجود خواهد داشت ، روزی خواهد رسید که ربات به جای انسان مشغول استراحت شود و انسان در حال کار.
البته این فقط نگاهی به اینده میباشد که نمیشود به طور قطع راجع به ان نظر داد اما چیزی که میتوان به یقین به ان اشاره کرد این است که این تکنولوژی هوش مصنوعی خیلی از افراد را بیکار کرده و در حال حاظر دستگاه ها و ربات ها جای کاری که کارگران انجام میدادند را گرفته است.

گرچه این ابزار نسبتا هوشمند توانایی های باورنکردنی را دارند ، اما هنوز با موانع تکنولوژیک مواجه اند؛ به عنوان مثال برای اضافه کردن یک مهارت یا قابلیت خاص باید مجموعه ای عظیم از داده ها را در ان ثبت و تنظیم کرد ، این امر به نوبه خود برنامه نویسی هوش مصنوعی را سخت کرده است.

انچه در بالا گفته شده است تنها برخی از موارد کوچک کاربرد هوش مصنوعی اشاره شده است.
همانطور که میدانید برخی معتقدند جنگ جهانی سوم همان جنگ تکنولوژیک و هوش مصنوعی میباشد که این احتمال برخی را وادار کرده که حوزه خود را تغیر دهند و از مخالفان این علم شوند.

در این میان برای ما کاربران عادی ۲ راه بیشتر نمیماند و ان هم این است یا این علم را کنار بگذاریم  و یا اینکه عطایش را به لقایش ببخشیم و از ان استفاده کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.