چرا رنگ هواپیما سفید است

دلیل رنگ سفید هواپیما

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا رنگ همه ی هواپیماها سفید است؟ با وجود آرم و لوگوهای مختلف روی هواپیماهای شرکت های متفاوت، رنگ همه ی هواپیماهای مسافربری سفید است. دلیل انتخاب این رنگ برای همه ی هواپیما ها قاعدتا نمی تواند سلیقه ای باشد.

انتخاب رنگ سفید برای هواپیما دلایل مختلفی دارد که در این مطلب هر کدام را بررسی خواهیم کرد:

بزرگترین مزیت این رنگ از جنبه ی عدم جذب حرارت است. شاید شما هم شنیده باشید که برای تابستان لباس هایی با رنگ های روشن مثل سفید بپوشید تا کمتر گرمای خورشید جذب لباس و بدنتان شود. رنگ سفید بهترین منعکس کننده ی نور خورشید است. اگر هواپیما را رنگ دیگری بزنند گرمای خورشید را جذب می کند و باعث بالاتر رفتن حرارت بدنه می شود. رنگ سفید هم در ارتفاعات می تواند هواپیما را خنک نگه دارد و از آتش سوزی جلوگیری کند و هم در هنگام استراحت هواپیما باعث می شود که موتور آن زودتر خنک شود.

دلیل دیگر انتخاب این رنگ کم هزینه بودن آن است. با توجه به اینکه هدف شرکت های هواپیمایی کاهش دادن هزینه ها تا حد ممکن است، انتخاب رنگ سفید یکی از راه های کاهش هزینه است. هر رنگ دیگری که انتخاب کنید، به مرور زمان اکسید می‌ شود و به رنگ سفید برمی ‌گردد.

چرا رنگ هواپیما سفید است

رنگ سفید بدنه می تواند به تشخیص بهتر صدمات کمک کند. با توجه به اینکه خراش ها و آسیب های سطحی همیشه رنگی تیره تر از سفید دارند پس در زمینه ای سفید بسیار راحت می توان آن ها را زود تشخیص داد و برطرف کرد. این رنگ همچنین می تواند خوردگی های سطح و نقاط نشت روغن را کاملا برجسته کند تا پیدا کردن مشکل بسیار راحت تر باشد.

بر طبق تحقیقات محققان؛ پرندگانی که در آسمان پرواز می‌ کنند، با هواپیماهای رنگ سفید نسبت به رنگ ‌های دیگر برخورد کمتری دارند و راحت تر می توانند این هواپیماها را تشخیص دهند.

علاوه بر همه ی این موارد این رنگ کاملا ساده و مناسب است و با رنگ لوگو های مختلفی که روی هواپیما حک می شوند در هماهنگی است.و در درجه ی آخر تشخیص این رنگ در شب و در سوانح دریایی بسیار راحت تر از بقیه رنگ ها است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.