تفاوت ستاره و سیاره

فرق ستاره و سیاره

شب به خاطر تاریکی که دارد، اسرار آمیز جلوه می‌ کند اما با وجود سیاهی و تاریکی، زیبایی‌ های خاص خود را دارد. یکی از زیبایی ‌های شب، آسمان شب است. شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که به آسمان و ستاره ها علاقه مندید و شب ها به رصد ستاره ها میپردازید. اگر از این دسته افراد باشید شاید این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد که تفاوت ستاره و سیاره چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

ستاره کره ی پرنور و بسیار داغی از جنس پلاسماست که انسجام خود را به وسیله ی نیروی گرانش خود حفظ می‌ کند. همانطور که می دانید نزدیکترین ستاره به زمین خورشید است.

بقیه ی ستارگان که در شب می توانید از روی زمین ببینید، به علت فاصله بسیار دورشان به شکل نقاطی ثابت و روشن دیده می ‌شوند. اما همانطور که می دانید سیاره هایی مانند اورانوس یا مشتری هم نیز از روی زمین مانند ستاره ها دیده می شوند. پس تفاوت آن ها با هم چیست و چگونه باید آن ها را از هم تشخیص داد؟ شما با دانستن خواص فیزیک آنها قادر خواهید بود تفاوت ‌هایشان را تشخیص دهید.

تفاوت ستاره و سیاره

برای دیدن تفاوت بین ستارگان و سیاره ها اولین راه حل چشمک زدن ستاره ها است. اگر در ساعتی که نور های شهر اکثرا خاموش هستند و به راحتی می توانید آسمان تاریک شب را ببینید، به ستاره ها نگاه کنید متوجه پر نور و کم نور شدن آن ها خواهید شد و چشمک زدن آن ها را به راحتی می بینید.

شما با دقت کردن به طلوع و غروب انوار موجود در آسمان نیز می توانید متوجه شوید نور مورد نظر ستاره است یا سیاره. سیارات در شرق آسمان طلوع کرده و در غرب آن غروب می‌ کنند. آنها در این حرکت از الگوی مشابهی با خورشید و ماه پیروی می‌ کنند.  اما ستاره‌ ها در آسمان شب حرکت می‌ کنند و در مدارهایی دایره‌ ای حول ستاره قطبی در چرخش ‌اند.

اگر از تلسکوپ استفاده می کنید کار شما راحت تر است. سیارات با تلسکوپ همانند قرص های نورانی و کوچک دیده می شوند که اگر تلسکوپ قوی تر و قطر دهانه ی بیشتری داشته باشد، بزرگتر و دقیق تر مشاهده می شوند ولی ستاره ها حتی اگر تلسکوپ نیز قوی تر باشد، باز هم به صورت نقطه های نورانی مشاهده می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.