تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

تفاوت هاست ها

سرویس میزبان یا هاست، رایانه یا دستگاه دیگری است که با میزبان های دیگر در شبکه ارتباط برقرار می کند. میزبان در یک شبکه شامل مشتریان و سرورها است که داده ها، خدمات یا برنامه ها را ارسال یا دریافت می کنند. هاست معمولا دستگاه های واسطه شبکه مانند سوئیچ ها و روترها را شامل نمی شود، بلکه اغلب به صورت گره دسته بندی می شود. گره نیز یک اصطلاح گسترده تر است که شامل هر چیز مرتبط با یک شبکه است. هاست نیاز به یک آدرس IP دارد. در یک شبکه TCP / IP، هر میزبان دارای شماره میزبان است که همراه با هویت شبکه، آدرس IP منحصر به فرد خود را تشکیل می دهد.

در مدل ارتباطات Open Systems (OSI)، پروتکل های لایه حمل و نقل، به عنوان لایه ۴ شناخته می شوند، مسئول برقراری ارتباط بین میزبان هستند. هاست از پروتکل های مختلفی برای برقراری ارتباط استفاده می کند، از جمله پروتکل کنترل انتقال (TCP) و پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP).

در بازار سرویس های میزبان هاست، دو نوع سرویس وجود دارد که یکی از آن ها ویندوز و دیگری لینوکس است که در این مطلب قصد داریم تفاوت آن ها را شرح دهیم تا بتوانید بهترین سرویس مناسب با نیاز خود را بشناسید:

وب سرور ویندوز IIS و وب سرور لینوکس Apache است. سیستم عامل لینوکس از طرق مختلفی مانند رد هت، سنت او اس، اوبونتو، دبیان و فدورا قابل ارائه است و با توجه به کد باز بودن به راحتی قابل دسترس است. اما ویندوز اپن سورس نیست و استفاده از آن مستلزم خرید لیسانس (license) ویندوز سرور از مایکروسافت است.

توجه داشته باشید که اگر در سایت شما از زبان های ASP و ASP.NET استفاده شده باشد، تنها در سرورهای هاست ویندوز قابل اجرا است و لینوکس این زبان ها را پشتیبانی نمی کند. لینوکس فقط از زبان های Perl , Python , PHP و CGI پشتیبانی می کند.

هاست لینوکس از پایگاه داده MYSQL به خوبی پشتیبانی می کند ولی هاست ویندوز از پایگاه داده MSSQL یا همان SQL SERVER پشتیبانی می کند.

هاست لینوکس محبوبیت بیشتری در بین وب سرور ها دارد. کنترل پنل های هاستینگ بسیاری برای لینوکس موجود است کنترل پنل محبوب سی پنل تنها روس لینوکس قابل دسترسی است. همچنین کنترل پنل دایرکت ادمین هم تنها روی لینوکس نصب و راه اندازی می شود.

در آخر باید بگوییم هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس دارای سرعت یکسان است چرا که معمولا اکثر سرورها از سخت افزاری در یک سطح استفاده می کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.