MVC در آزمایش خون چیست؟

MVC در آزمایش خون

به طور کلی آزمایش خون و آزمایش های مرتبط با خون، مشخص کننده انواع نشانه ها و بیماری ها هستند. بررسی سلول ‌‌های خونی از نظر تعداد، سایز و شکل ظاهری آن ها و اندازه‌ گیری مقدار هموگلوبین و هماتوکریت را شمارش کامل خون یا CBC می‌ نامند. یکی از فاکتور هایی که در این آزمایش اندازه گیری می شود MVC است. با مطالعه ی پارامتر‌های آزمایش خون CBC از جمله تعداد گلبول‌‌های قرمز و میزان هموگلوبین و هماتوکریت خون می ‌توان متوجه انواع کم‌ خونی شد. CBC یکی از پر کاربردترین تست های آزمایشگاهی در طب می باشد.

 آزمایش خون MVC می تواند میانگین حجم گلبول های قرمز خون را اندازه گیری کند. MVC مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است. مقدار نرمالی برای این اندازه گیری به طور استاندارد وجود ندارد و می توان گفت جواب آزمایش را بر حسب سن باید ارزیابی کرد چون در سنین مختلف این مقادیر نرمال متفاوت است. برای این آزمایش نیازی نیست ناشتا باشید.

MVC در آزمایش خون چیست؟

در طی آزمایش MVC سایز متوسط گلبول های سرخ خون تعیین می شود که کوچکتر یا بزرگتر بودن از حد نرمال می تواند علائم بیماری های خونی باشد.

این میزان با استفاده از فرمول MCV: MCV=HCT*10/RBC محاسبه می شود و با استفاده از MCV می ‌توانیم گلبول‌ های قرمز را از نظر حجم در سه گروهNormocyte ، Microcyte و Macrocyte قرار دهیم. حجم متوسط گلبول قرمز بر حسب فمتولیتر fl محاسبه می‏ شود.

 RBC های محدوده fl 96-80 = Normocyte هستند، بالای ۱۰۰ ماکروسیت و زیر ۸۰ میکروسیت هستند. بی نظمی در این بخش می تواند به علت کم خونی و یا سندرم خستگی مزمن باشد.

گلبول قرمز بزرگ تر از نرمال از علائم کم خونی ماکروسيتيک است که به عنوان مثال در کم خونی ناشی از کمبود B12 مشاهده می شود و کوچکتر بودن این سایز، کم خونی فقر آهن يا تالاسمی را نشان می دهد.

امتیازی به این نوشته بدهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.