گرفتن گواهینامه

شرایط گرفتن گواهینامه

اگر به دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی هستید بهتر است ابتدا شرایط گرفتن آن را بررسی کنید و بعد اقدام به ثبت نام در آموزشگاه های رانندگی کنید. در درجه اول باید نوع گواهینامه های رانندگی را بشناسید.

  • گواهینامه پایه یک
  • گواهینامه پایه دو
  • گواهینامه پایه سه

خودرو‌ها به سه گروه سبک ، نیمه‌ سنگین و سنگین تقسیم شده‌ اند. گواهینامه پایه ۳ برای خودروهای سبک در نظر گرفته شده و متقاضی برای دریافت آن باید ۱۸ سال تمام سن داشته باشد و خودرو با وزن حداکثر ۳/۵ تن و  ظرفیت حداکثر ۹ نفر را می‌ تواند با این گواهینامه‌ جابجا کنند.

گواهینامه‌ رانندگی پایه دو برای رانندگی با خودروهای نیمه‌ سنگین صادر می‌ شود و متقاضی باید ۲۳ سال سن داشته باشد. برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه دو باید حداقل ۲ سال از صدور گواهینامه پایه ۳ گذشته باشد که این گواهینامه برای حداکثر بار ۶ تن و جابجایی ۲۶ سرنشین صادر خواهد شد.

گواهینامه‌ پایه ۱ برای حمل بار بیش از ۶ تن و یا جابجایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می ‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک باید حداقل ۲۵ سال سن داشته و ۲ سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آن‌ها گذشته باشد .

تمامی گواهینامه‌ های رانندگی با اعتبار ۱۰ ساله صادر می شود اما محدودیت هایی برای سن وجود دارد. برای افرادی که سن آن ها بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار ۵ ساله و برای افرادی که سن آن ها بالای ۷۰ سال است با اعتبار ۲ ساله صادر می ‌شود .

گرفتن گواهینامه

هزینه گرفتن گواهینامه:

هزینه کل ثبت نام برای گرفتن گواهینامه رانندگی نزدیک ۶۰۰ هزار تومان است که این هزینه سالانه تغییر می کند. این هزینه برای شرکت در ۱۲ جلسه کلاس آموزش رانندگی ( در پایان آزمون رانندگی توسط مربی گرفته می شود ) تکمیل مدارک کاردکس و تحویل به آموزشگاه ( جهت شرکت در آزمون های اصلی ) مدارک لازم جهت صدور کاردکس و آزمون : قبولی در آزمون آئین نامه کلاسی ( آزمون اولیه ) قبولی در آزمون رانندگی ( آزمون اولیه ) برگه گروه خونی ( در صورت مصرف داروی مستمر یا داشتن بیماری خاص ویا داشتن آلرژی حتما به موسسه اطلاع دهید) همراه داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت پایان خدمت واریز فیش های بانک ملی : ( به نام هنرجو و بدون قلم خوردگی )محاسبه می گردد.

توجه داشته باشید هزینه ی تست بینایی توسط خود شخص باید پرداخت شود. همچنین در صورت عدم قبولی در هریک از مراحل آزمون هزینه های اضافی توسط شخص داوطلب پرداخت می شود.

علاوه بر این هزینه ها، تعدادی هزینه نیز باید به حساب های مختلف واریز شود:

  • پرداخت مبلغ ۱۲۰۰۰۰ ریال به شماره حساب ۰۱۰۵۹۶۸۸۰۱۰۰۴ به نام شرکت پژوهش و توسعه ناجی ( خدمات الکترونیک گواهینامه )
  • پرداخت مبلغ ۷۵۰۰ ریال به شماره حساب ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ به نام شهرداری ( تمبر گواهینامه رانندگی )
  • پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹ به نام نیروی انتظامی ( تمبر گواهینامه رانندگی )
  • پرداخت مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ به نام نیروی انتظامی ( صدور گواهینامه رانندگی )

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.