تفاوت آیلتس و تافل

اگر شما هم به دنبال دریافت مدرک بین المللی زبان انگلیسی هستید، حتما نام آزمون تافل و آزمون آیلتس را شنیده اید. اگر به دنبال تفاوت های این دو آزمون هستید در ادامه با ما همراه باشبد:

آیلتس و تافل دو مدرک بین المللی زبان انگلیسی هستند که هر دو در کشور های خارجی معتبر هستند. اما میزان اعتبار آن ها متفاوت است و البته آزمون آن ها نیز تا حدودی با هم فرق دارد. بیشتر از ۹۰% دانشگاه های دنیا هر دو مدرک را به رسمیت می شناسند. ولی اگر قصد شما تحصیل در دانشگاهی خاص است، قبل از انتخاب آزمون Admission requirements دانشگاه مورد نظر را چک کنید که کدام مدرک مورد پذیرش آن است.

TOEFL: Test Of English as a Foreign Language

این آزمون توسط سازمان آمریکایی ETS (Education Testing Service و در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می ‌شود. این سازمان علاوه بر برگزاری آزمون و اعلام نتایج آن به شرکت کنندگان٬ نتیجه حاصل از آزمون را برای مؤسسات آموزشی و دانشگاه های مورد نظر شرکت کنندگان ارسال می کند.

 آزمون تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده ‌اند. اعتبار این مدرک تا دو سال پس از تاریخ صدور است.

آزمون تافل به صورت سالانه در ۱۸۰ کشور جهان بین بیش از یک میلیون داوطلب به صورت کاملا هماهنگ برگزار می شود. هزینه آزمون تافل نسبت به آزمون های مشابه مناسب تر است و به صورت متمرکز در یک جلسه برگزار می شود.

در ایران برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۰، این آزمون برگزار شدو در حال حاضر، سایت سازمان سنجش به صورت مستمر مراکز برگزاری و زمان برگزاری آزمون تافل را به اطلاع داوطلبان می رساند.

مهارت های Speaking و Reading و Listening و Writing در این آزمون سنجیده می شود که هر کدام ۳۰ نمره دارند که در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است و نمره ۷۹ یا ۸۰ مورد قبول است. مدت زمان این آزمون حدود ۴ ساعت است.

IELTS: International English Language Test System

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا، در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می شود. در این آزمون چهار توانائی Writing,Reading,Listening و Speaking مورد ارزیابی قرار می گیرد که نمره ی هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ است و معدل آن ها نمره ی کلی آیلتس را محاسبه می کند. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ‌ای را تعیین می کند و اکثر آن ‌ها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را مورد قبول قرار می دهند. تا ۵ کارنامه برای دانشگاه ‌ها و موسسات مورد درخواست شما به صورت رایگان توسط دفاتر برگزارکننده امتحان ارسال می شود.

اعتبار این مدرک نیز مانند تافل حدود دو سال است و زمان برگزاری آن حدود دو ساعت و ۴۵ دقیقه است. نتایج امتحان IELTS دو هفته پس از پایان یافتن آزمون Speaking اعلام خواهد شد.

هر داوطلبی امکان اعتراض به نتایج آزمون را دارد و می تواند عدم رضایت خود نسبت به نتیجه ی آزمون را به مرکز مربوطه اعلام کند. آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان idp و در مراکز دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز آیلتس تهران برگزار می شود.

مقایسه دو آزمون تافل و آیلتس:

  • آزمون آیلتس نسبت به تافل از شفافیت کمتری برخوردار است
  • آزمون تافل آزمونی آکادمیک است و آزمون آیلتس سنجش مهارت های تخصصی
  • آیلتس از ساختار و لهجه ی انگلیسی استفاده می کند ولی تافل لهجه ی آمریکایی
  • آزمون تافل معمولا چند گزینه ای است ولی آیلتس طیفی از انواع سوالات پاسخ های کوتاه، پر کردن جای خالی، نوشتن مقالات کوتاه و… است
  • زمان امتحان ایلتس ۲ ساعت و چهل دقیقه و آزمون تافل حدود چهار ساعت است
  • نمره ی آزمون تافل از ۱۲۰ محاسبه می شود و آیلتس از ۹
  • انقضای هر دو مدرک دو ساله است

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.