علائم ایدز

مهمترین علامت ایدز

ایدز AIDS که مخفف کلمه ی Acquired immune deficiency syndrome است یک بیماری کمبود ایمنی است که توسط یک ویروس نقص ایمنی HIV ایجاد می شود. HIV یک ویروس است که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و دفاع طبیعی بدن ما در برابر بیماری ها را از بین می برد. این ویروس یک نوع گلبول سفید را در سیستم ایمنی بدن به نام سلول T helper از بین می برد و خود را درون این سلول ها کپی می کند. همینطور که بیماری پیشرفت می کند، کل سیستم ایمنی بدن از بین می رود و این بیماران اگر مبتلا به عفونت یا بیماری شوند دیگر درمان نخواهند شد.

اگر اچ آی وی بدون درمان باقی بماند ممکن است تا ۱۰ یا ۱۵ سال طول بکشد تا سیستم ایمنی به شدت آسیب ببیند و دیگر نمیتواند از خود دفاع کند. با این حال، سرعت پیشرفت HIV بر اساس سن، سلامتی و پس زمینه متغیر است.

ایدز یک ویروس نیست، بلکه مجموعه ای از علائم (یا سندرم) ناشی از ویروس HIV است. یا به عبارتی ایدز مجموعه ای از علائم و بیماری هایی است که در نتیجه عفونت پیشرفته اچ آی وی ایجاد شده است که سیستم ایمنی را از بین برده است. نداشتن اطلاعات کافی درباره ی این بیماری سبب نگرانی روز افزون مردم برای ابتلا یه این بیماری می شود.

با توجه به اینکه هنوز درمان یا واکسنی برای ایدز ساخته نشده، درمان اچ آی وی بدین معنی است که افراد مبتلا عمر بیشتری داشته باشند و همچنین افراد کمتری مبتلا به ایدز می شوند. اگرچه درمان برای این بیماری وجود ندارد ولی افراد مبتلا به HIV می توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند در این راستا رعایت اصول ایمنی و دنبال کردن راه درمان بسیار مهم و ضروری است. درمان ضد ویروسی می ‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی شود.

راه انتقال HIV از طریق خون یا بعضی دیگر از مایعات بدن است. باید توجه داشت که بزاق دهان و اشک چشم این بیماری را انتشار نمی دهند.

علائم ایدز

علائم ایدز

افراد مبتلا به ایدز ممکن است برای مدت ۱۰ سال و حتی بیشتر هیچ علائمی نداشته باشند، اما در همان مدتی که بدون علامت هستند، می توانند به راحتی عفونت HIV را منتقل کنند.

عفونت HIV دارای سه مرحله اصلی است: عفونت حاد، دوره نهفتگی و ایدز

بسیاری از افراد ۲ تا ۴ هفته پس از قرار گرفتن در معرض این بیماری، دچار بیماری‌ هایی مانند آنفولانزا می‌ شوند. که این مرحله همان عفونت حاد است. معمولا علائم این دوره شامل تب، لنفادنوپاتی، فارنژیت، خارش پوست، سردرد و یا زخم دهان و اندام تناسلی می ‌شود. در دستگاه گوارش نیز علائمی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال مشاهده می شود.

پس از علائم اولیه، بیمار وارد مرحله ‌ای به نام دوره نهفتگی یا HIV بی‌ نشانه یا HIV مزمن می ‌شود. این مرحله ممکن است حدود سه تا ۲۰ سال به طول بینجامد و حتی نشانه ای نداشته باشد. اما در اواخر این دوره علائمی مانند تب، کاهش وزن، مشکلات گوارشی و دردهای عضلانی در بیمار مشاهده می شود.

بیماری ایدز زمانی معنی پیدا می ‌کند که شمار سلول ‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد یا بیماری‌ های خاص مرتبط با عفونت HIV رخ دهد. عفونت‌ های دستگاه تنفسی از مهمترین علائم این دوره است. سینه ‌پهلو یا ذات ‌الریه، کاهش شدید وزن، تحلیل ‌رفتگی عضلات و ضعف عمومی از دیگر علائم آن است.

عفونت های فرصت طلب از مهمترین عوامل آزار این بیماران است. این عفونت ها هیچ ارتباطی با ایدز ندارد و صرفا به علت کاهش ایمنی پدید می آید. عفونت های فرصت طلب توسط میکروب ‌هایی ایجاد می شوند که همیشه اطراف ما هستند، اما یک سیستم ایمنی سالم قادر است با آن ‌ها مبارزه کند. زمانی که سیستم ایمنی ضعیف شود، این گونه عفونت‌ ها می‌ توانند ایجاد شوند و باعث ایجاد دامنه ‌ی وسیعی از علائم شوند. بعضی از این علائم می ‌تواند بسیار شدید باشد. زمانی که دستگاه ایمنی ضعیف می ‌شود، برخی بیماری ‌های خطرناک مانند سرطان های خاصی نیز ایجاد می‌گردند که می توانند سبب مرگ این افراد شوند.

توجه داشته باشید که تشخیص این بیماری از طریق علائم ممکن نیست، زیرا که علائم آن بسیار شبیه به سایر بیماری ها است. حتی ممکن است شبیه به یک سرماخوردگی ساده باشد و شما تنها با اکتفا به دانستن علائم آن نمی توانید بفهمید مبتلا هستید یا خیر، بنابراین تنها راهی که می ‌توانید از طریق آن بفهمید که به اچ‌ آی‌ وی مبتلا شده‌ اید یا نه، آزمایش خون است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.