مزایا و معایب خرید های آنلاین

مزایا و معایب خرید های آنلاین

واضح است که در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم،طوری که پیشرفت تکنولوژی موجب شده که بسیاری از کارهای افراد در کوتاهترین زمان ممکن انجام گیرد،از جمله خرید های آنلاین،که قطعا نمونه های آن در اینترنت با یک سرچ کوچک می توانید پیدا کنید.همانطورکه می دانید در شبکه های اجتماعی نیز بازار خرید های اینترنی بسیار داغ است و تبلیغات بسیاری در این حوزه های مختلف انجام می دهند.ناگفته نماند که، بسیاری از محصولاتی که به صورت اینترنتی به فروش می رسند بسیار مقرون به صرفه بوده و در بیشتر مواقع به صورت رایگان تحویل درب منازل می شوند.حال باید ذکر کرد که خرید های آنلاین در جایگاه خود دارای مزایا و معایب ویژه خود هستند.

“مزایا:”

۱-بسیار راحت است.خرید اینترنتی بسیار ساده است ،ودر هرکجایی که باشید از قبیل منزل،محیط کار و یا هرجای دیگر،چرا که شما برای انجام آن فقط به یک دستگاه کامپیوتر،لپ تاپ،تلفن هوشمند و یا تبلت و دسترسی به اینترنت نیاز دارید.

۲-شما گزینه های بسیار زیاد پیش رو دارید.در خرید های اینترنتی شما می توانید انواع مختلف از کالا ها در سایت های خرید متنوع انتخاب نمایید و هیچ نوع محدودیتی برای خرید شما وجود ندارد.

۳-امکان دسترسی به کالاهای بین المللی.همانطور می دانید، در اینترنت می توانید هم به کالاهای محلی که مربوط به کشور شما می باشد،دسترسی داشته باشید و هم به کالاهای بین المللی،چرا ممکن است در برخی از حرفه ها؛فرد نیاز به یک قطعه از کشور دیگر باشد،بدین صورت به راحتی می تواند با انجام پروسه لازم ،این کار را انجام دهد.

۴-شما به راحتی می توانید قیمت ها را مقایسه نمایید.از آنجایی که این امکان را دارید که با یک کلیک کردن بتوانید ،سایت جدید،محصول جدید و.. را باز کنید،قطعا می توانید به مقایسه محصولات و کالاهای مختلف نیز بپردازید و از خرید خود اطمینان حاصل فرمایید.

۵-بدون هیچ اغراق یا اجباری می توانید خرید نمایید.در خرید های ستنی در اغلب مواقع شما با اجبار یا شاید اغراق بیش از حد محصول مواجهه میشوید که این کار ممکن است به انتخاب غلط از شما منجر شود،در حالیکه در خرید آنلاین هیچ اجباری در خرید وجود ندارد،فقط تبلیغات انجام میگردد.

۶-کاربر دارای پنل مجزا جهت نمایش خریدهای خود می باشد.اگر حداقل یک بار خرید اینترنتی انجام داده باشید،می دانید که جهت خرید باید ثبت نام در سایت انجام گیرد وکلیه تراکنش ها در سایت و پنل شخصی مربوط به شما ثبت و ذخیره می گردد ،پس اینکار باعث می شود که افراد با اعتماد بیشتر اقدام به خرید  نمایند.

۷-از تخفیف های مختلف بهره مند میشوید.در بسیاری از سایت های معروف ومشهور دیده شده است که در روزهای و شرایط خاص تخفیف های بسیار عالی قرا میدهند،مثل تعطیلات آخرسال و بسیاری از افراد نیز از این طرح ها استقبال می نمایند.

خرید آنلاین


“معایب:”

۱-همواره ۲۴ الی۴۸ ساعت جهت ارسال محصول طول می کشد.یکی از مهمترین معایب خرید های آنلاین ،تاخیر در ارسال کالا می باشد،در صورتیکه در روش سنتی کالا را در همان لحظه می توانید تحویل بگیرید.

۲-امکان بروز مشکلات بالقوه در هنگام خرید آنلاین.این بدین معناست که ،ممکن است که سایت مورد نظر به اشتباه اطلاعات را وارد سایت کرده باشد و از این طریق موجب ایجاد مشکلات پی در پی خواهدشد.

۳-محصولات وکالاها غیر ملموس می باشند.شایان ذکر است که در خرید های آنلاین شما فقط امکان مشاهده تصویر محصول به همراه ویژگی های آن دارید،مثلا اگر شما قصد خرید شال یا لباس را داشته باشید،نمیتوانید از نزدیک جنس آن را لمس کنید و می بایست به اطلاعات ارائه شده در سایت بسنده کنید.

۴-امکان کلاهبرداری وجو دارد.کلاهبرداری های اینترنتی همواره افراد را در خریدهای آنلاین تهدید می نماید،چرا که هکر ها و سودجویان همواره از فضای مجازی جهت اهداف خود استفاده می نمایند.از اینرو،خریداران همواره باید به نکات امنیتی توجه کنند و از خرید در موارد مشکوک خودداری نمایند.

۵-ارتباط محدود با فروشنده پس از خرید.در خریدهای سنتی شما می توانید بعد از خریدتان مجدد به همان مکان رفته و دوباره از آن مکان خرید نمایید،اما در طرف دیگر این امکان برای خرید آنلاین فراهم نیست،و خریدار نمیتواند به راحتی با فروشنده ارتباط برقرار کند ودر بسیاری از موارد شاید فروشنده را نشناسد،چرا که شما باید از سایت به طور آنلاین خرید نمایید.به طور کلی می توان گفت ،شما نمی توانید گارانتی یا توصیه ای در باره محصول از فروشنده دریافت نمایید.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments