فوبیای مرگ

فوبیای مرگ یا تاناتوفوبیا چیست؟

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که آن را می توان، یک ترس مداوم و بیش از حد از یک شی یا وضعیت تعریف کرد. فوبیا معمولا منجر به ایجاد سریع ترس می شود و برای بیش از شش ماه تداوم دارد. فرد مبتلا به فوبیا وضعیت ترس خود را از خطر واقعی بیشتر وانمود می کند. اگر فرد نتواند از جسم یا وضعیت ترس اجتناب داشته باشد، فرد مبتلا دچار آشفتگی شدید خواهد شد و حتی ممکن است حالت غش رخ دهد.

در فوبیا ترس از یک موقعیت با میزان خطر آن وضعیت هیچ تناسبی ندارد و حتی بسیاری از افراد مبتلا به فوبیا خود می دانند که این میزان از ترسشان بی دلیل است. اکثر فوبیا ها در سنین بین ۱۰ تا ۱۷ سالگی شکل می گیرد.

بر طبق آمار، فوبیا در حدود ۶ تا ۸ درصد از مردم در جهان غرب و ۲ تا ۴ درصد از مردم در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین در یک سال مورد تأثیر قرار می دهد. همچنین زنان در حدود دو برابر بیشتر از مردان تحت تاثیر فوبیا قرار می گیرند. این افراد در معرض خطر خودکشی بیشتری نسبت به افراد عادی هستند.

شدت فوبیا در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد می توانند به سادگی از موضوع ترس خود اجتناب کنند و اضطراب نسبتا خفیفی نسبت به این ترس دارند. برخی دیگر با تمام علائم غیرفعال همراه اذیت می شوند. اکثر افراد درک می کنند که از یک ترس غیر منطقی رنج می برند، اما در تغییر واکنش های خود ناتوانند. این افراد اغلب سرگیجه، از دست رفتن کنترل مثانه یا روده، احساس درد و تنگی نفس را گزارش می دهند.

فوبیای مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ به عنوان ترس مداوم، غیر طبیعی و غیر قابل اثبات از مرگ تعریف شده است. ترس از مرگ تا حدی طبیعی است و باعث می شود انسان ها در موقعیت های خطرناک خود را نجات دهند، اما در اینگونه افراد این ترس بسیار تشدید شده به طوری که زندگی روزمره ی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. ترس از مرگ، یکی از رایج ‌ترین نوع فوبیا در انسان ‌ها است.

در موارد شدید، آنها حاضر به ترک خانه خود، شرکت در مراسم تشییع جنازه یا حتی هر مراسمی در مورد مرگ نیستند. همانند سایر فوبیاها، تاناتوفوبیا معمولا از یک رویداد در دوران کودکی کودکی سرچشمه می گیرد که این وضعیت می تواند حملات هراس ایجاد کند. بیشتر درمان های پیشنهاد شده برای این نوع از فوبیا دارو درمانی است که باید تحت نظر روانپزشک تجویز شود.

یکی از علائم اصلی تاناتوفوبیایی، نگرانی ثابت در مورد مرگ یا از دست دادن یک عضو خانواده در آینده نزدیک است. البته ممکن است بسیاری از افراد این ترس را برای برهه ی کوتاهی مانند بیماری خود یا اعضای خانواده تجربه کنند، اما افراد مبتلا به تاناتوفوبیا حتی در شرایط سلامت کامل نیز این ترس را با خود دارند.

این ترس و وحشت می تواند چنان شدید باشد که اگر احساس وسواس به مرگ افزایش یابد، می تواند روابط کار و روابط اجتماعی منفی را در پی داشته باشد.

ترس از فراموش شدن، ترس از دردناک بودن مرگ، ترس از قضاوت شدن، ترس از نیست شدن، ترس از فرو رفتن در تاریکی، ترس از دست دادن همه کس و همه چیز، ترس از تنهایی از جمله دلایلی است که باعث فوبیای مرگ می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.