عوارض کمبود ویتامین D در بدن

عوارض کمبود ویتامین D در بدن


بی شک شما بهتر از ما می دانید که یکی از منابع طبیعی تامین ویتامین D ،نورآفتاب می باشد.آفتاب به عضلات شما کمک می کند که قوی تر شوند.همچنین این ویتامین باعث کاهش فشار خون و عدم پیشرفت سفت شدن بافت ها می شود. برخی از مهمترین نشانه های کمبود این ویتامین عبارتند از: درد استخوان، ضعف عضلانی،افزایش فشار خون و افسردگی.اگر چه بسیاری از عوامل دیگر هم می توانند باعث بروز این نارحتی ها شوند . اگر اخیرا شیوه زندگی خود را تغییر نداده باشید، چنین شرایطی ممکن است ناشی از علائم کمبود ویتامین D2 یا D3 باشد.

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D

۱-کمبود ویتامین D و بیماری روانی


همانطور که اشاره شد، کمبود ویتامین D می تواند به سلامت روانی شما آسیب برساند.براساس تحقیقات منتشر شده در زمینه مغزو اعصاب،حاکی از آن دارد که کمبود این ویتامین در بدن خطر ابتلا به بیماری های روانی از جمله آلزایمر را دوبرابر می کند.بیماری های روانی شامل : شامل کاهش تفکر، رفتار و حافظه می شوند که تاثیر منفی بر روی زندگی فرد خواهند گذاشت.

۲-سرطان پروستات


در تحقیقات دانشمندان اروپایی و آمریکایی مشخص شده است که بین کمبود این ویتامین و سرطان پروستات رابطه مستقیمی وجود دارد.شایان حتی با وجود این مطالعات، بازهم نمی توان ادعا کرد،کمبود این ویتامین تنها دلیل ابتلا به سرطان پروستات است . بلکه به این معناست که سطح مناسبی از ویتامین D میتواند از خطر ابتلای افراد به سرطان پروستات بکاهد و یا از آن جلوگیری نماید.

 

کمبود ویتامین D

۳-کمبود ویتامینDومیزان سطح ED (بیماری جنسی آقایان)


یک مطالعه کوچک از ۱۴۳ موضوع منتشر شده در مجله پزشکی جنسی در ماه اوت سال ۲۰۱۴ حکایت از آن دارد که  در مردان مبتلا به نارسایی شدید در مسلئه جنسی (ED) ، سطح این ویتامین به طور قابل توجهی پایین تر از سایر مردان می باشد.

۴-کمبود ویتامین D و خطر اسکیزوفرنی


با توجه به گزارش موسسه ملی سلامت روان. علائم اسکیزوفرنی که معمولا بین سنین ۱۶ و ۳۰ ظاهر می شود، عبارتند از :  توهمات، سخنان نامنسجم و نامفهوم و مشکل تمرکز یا توجه. تحقیقات پژوهشگران در این زمینه حاکی از آن دارد که کمبود این ویتامین در افراد ارتباط مستقیمی با خطر ابتلا به اسکیزوفرنی دارد .این مساله بدین معنی است که اگر فردی دچار چنین بیماری شد،یکی از علت های اسکیزوفرنی می تواند به دلیل کمبود این ویتامین در بدن باشد.

۵-بیماری قلبی


یکی از عوامل بیماری های قلبی در بین افراد جامعه،کمبود ویتامین حیاتی D می باشد.بررسی هایی که در این زمینه انجام شده ، اشاره میکنند که، میزان این ویتامین می تواند به عنوان یک عامل موثر در مشکلات بهداشتی مرتبط با بیماری های قلبی مانند آترواسکلروز، فشار خون بالا، دیابت و سکته مغزی به شمار آبد.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.