جیلبریک چیست؟

جیلبریک آیفون چیست؟

جیلبریک به معنی باز کردن قفل است که برای گوشی های آیفون با سیستم عامل ios به کار می رود. همانطور که می دانید دستگاه های ساخت شرکت اپل نمی توانند هر برنامه یا اپلیکیشینی را نصب کنند و این برنامه ها حتما باید از طریق فروشگاه نرم افزاری اپل یا همان اپ استور دانلود شود. به گونه ای می توان گفت این دستگاه ها تنها می توانند اپلیکیشن های مورد تایید ios را استفاده کنند. با جیلبریک کردن دستگاه اپل خود می توانید از هر جایی نرم افزار را دنلود کرده و نصب نمایید و مثل گوشی های اندروید بتوانید به راحتی به هر نرم افزاری دسترسی داشته باشید.

باید توجه داشت که این محدودیت اپل بیشتر به خاطر امنیت کاربر تعبیه شده و شما با دانلود و نصب نرم افزار های غیر استاندارد ممکن است به دستگاه خود آسیب جدی وارد کنید. اما برخی از کاربران از محدودیت خوششان نمی آید و ترجیح می دهند کنترل بیشتری روی گوشی خود داشته باشند و آن را جیلبریک می کنند.

جیلبریک چیست؟

اصطلاح “jailbreaking” برای اولین بار به منظور اشاره به تطبیق کد در دستگاه های مختلف دیگر از تلفن ها به کنسول های بازی استفاده شده است. البته برای این کلمه هیچ تعریف مشخصی وجود ندارد، بنابراین مردم گاهی از آن برای گفتگو در مورد قرار دادن نرم افزار سفارشی در تلفن همراه یا حذف محدودیت های DRM در فیلم استفاده می کنند.

این ارتباط نزدیک به اصطلاحات مانند “cracking” (نرم افزار) یا “rooting” (تلفن) است. Jailbreaking بیشتر در رابطه با دستگاه های اپل استفاده می شود و هکرها از سال ۲۰۰۷ شروع به تلاش برای باز کردن iOS  کرده اند و روز به روز در این امر پیشرفت کرده اند.

بعد از جیلبریک کردن، شما می توانید جنبه های مختلف رابط کاربری iOS را تغییر دهید، Safari و پیام ها را با برنامه های پیش فرض جایگزین کنید. توجه داشته باشید در صورت بروزرسانی سیستم عامل توسط شرکت اپل اگر گوشی شما جیلبریک شده باشد، نمی توانید نسخه ios خود را ارتقا دهید و باید منتظر  بمانید تا هکر ها راه رخنه ای پیدا کنند تا از طریق آ وارد عمل شوید.

مهمترین مشکلی که در دستگاه های جیلبریک شده ی اپل پیش می آید دو برابر شدن مصرف باتری است. این مسئله باعث می شود بسیاری از افراد از جیلبریک کردن تلفن خود پشیمان شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.