گرفتن کد رهگیری املاک

نحوه دریافت کد رهگیری املاک چگونه است؟


حتما شما هم برای اجاره، رهن و خرید خانه به مشاوران املاک مراجعه کرده اید و قولنامه های مختلف و رنگارنگ آن ها را دیده اید. از نظر قانونی، قولنامه یک سند عادی است یعنی اعتبار اسناد رسمی را ندارد. این یک کاغذ است که به دست افراد عادی نوشته شده و ماموران دولت در تنظیم آن دخالتی نداشته ‌اند. به علت همین عدم اطمینان، برای اطمینان خاطر و ضمانت باید کد رهگیری املاک را دریافت کنید.

از سال ۱۳۸۷ طبق مصوبه هيات دولت و بخشنامه اتحاديه مشاوران املاک، همه ی دفاتر مشاور املاک موظف شدند تمامی معاملات و نقل و انتقالات ملکی خود را در سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن ثبت کنند و کد رهگیری دریافت کنند.

دریافت کد رهگیری می تواند خیال شما را بابت انتقالی امن راحت کند. با گرفتن کد رهگیری مطمئن خواهید بود که این ملک به کس دیگری فرخته نشده و معامله ی مربوطه کلاه برداری نیست. با استفاده از کد رهگیری، میزان بدهی مالک به بانک ها، قرار گرفتن ملک در طرح ‌های شهرداری و سایر موارد مربوطه را می توان پیگیری کرد تا با اطمینان خاطر معامله صورت پذیرد.

علاوه بر این مزایا که برای خریدار تعیین شده، دولت و نهادهای مرجع با این امکان می توانند هر لحظه، آمار بازار مسکن به لحاظ سطح قيمت ‌ها و حجم معاملات را در اختيار داشته باشند.

گرفتن کد رهگیری املاک

چرا کدرهگیری املاک لازم است؟


در بسیاری از معامله ها فروشندگان بعد از نوشتن قولنامه و تا وقتی سند به نام خریدار زده شود زیر حرف و قول خود می زند و قیمت را بالاتر می برد. چنانچه خريدار کد رهگيری در اختیار داشته باشد و متن مبايعه نامه در سامانه ثبت شده باشد، به هيچ وجه امکان فسخ يا تغيير در ارزش معامله وجود ندارد و سامانه سراسری به صورت اتوماتيک مانع تغيير در محتوای مبايعه نامه می ‌شود.

طبق قانون دریافت کد رهگیری برای طرفین قرارداد هزینه‌ ای ندارد و مشاورین املاک موظف هستند با درخواست شما آن را از سامانه اخذ کنند. توجه داشته باشید که قرارداد خود را باید در آژانس‌های مسکن رسمی به ثبت برسانید. در طی مراحل گرفتن کد رهگیری املاک، درست بودن کد پستی ملک بسیار اهمیت دارد، توصیه می ‌کنیم کد پستی درج شده در قبوض یا پشت کارت ملی مالک را ملاک قرار ندهید و حتما اقدام به دریافت تاییدیه کد پستی کنید.

بعد از گرفتن کد رهگیری پیام کوتاهی از سامانه به تلفن همراه فروشنده و خریدار ارسال می ‌شود که در آن، به هر يک از طرفين، ثبت معامله اعلام شده و می توان گفت با اين پيامک، صحت کد رهگيري به آن ها اعلام می شود. همچنین شما می‌ توانید با مراجعه به سایت سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی خود و کد رهگیری قرارداد صحت قرارداد خود را استعلام کنید و در صورت نیاز یک نسخه از قرارداد با کد را چاپ نمایید.

عوارض بیهوشی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.