انواع قهوه

تفاوت انواع قهوه

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که انواع مختلف قهوه را نمی شناسید و وقتی به کافه می روید نمی دانید کدام قهوه با ذائقه ی شما متناسب است. در این مطلب قصد داریم انواع مختلف قهوه را معرفی کنیم و تفاوت بین آن ها و نحوه ی ساخت هریک را توضیح دهیم:

نوشیدنی های خانواده ی قهوه با ماشین کاپوچینو ساخته می شوند که سه عنصر رایج دارد: قهوه، شیر داغ و کف. تفاوت اصلی بین آن ها نسبت قهوه، شیر و فوم یا کف درون نوشیدنی است.

انواع مختلف قهوه

 • کافه اسپرسو
 • دابل اسپرسو
 • شورت ماکیاتو
 • لانگ ماکیاتو
 • ریسترتو
 • لانگ بلک یا آمریکانو
 • کاپوچینو
 • قهوه فلت وایت
 • کافه لاته
 • موکا
 • آفوگاتو

اسپرسو

اسپرسو دارای بیشترین درصد کافئین در واحد حجم نسبت به اکثر قهوه نوشیدنی ها است. اما به دلیل اندازه بسیار کوچک فنجان های آن، محتوای کافئین در کل کمتر از یک لیوان استاندارد قهوه است. این نوع قهوه در اوایل قرن بیستم میلادی در شهر میلان کشور ایتالیا ابداع شد. اسپرسو با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه‌ های آسیاب شده قهوه تهیه می ‌شود.

دابل اسپرسو

دوپیو doppio نام دیگر این قهوه است. همانطور که از نام آن پیداست، مقدار این قهوه دو برابر اسپرسوی سینگل است و ترکیب آن کاملا مشابه اسپرسو است.

شورت ماکیاتو و لانگ ماکیاتو

ماکیاتوی کوچک یکی از انواع قهوه است که از یک شات اسپرسو به اضافه یک لکه یا به اندازه ی یک قاشق شیر بخار دیده و فوم برای لطیف کردن مزه ی اسپرسو تشکیل شده است. لانگ ماکیاتو ترکیبی مانند شورت ماکیاتو دارد، با این تفاوت که مقدار اسپرسوی آن دو برابر، یعنی دو شات است.

انواع قهوه

ریسترتو

ریسترتو درست مثل اسپرسو است اما نصف مقدار آن آب دارد،یعنی غلیظ تر از آن است. کلمه ریسترتو “Ristretto”، به معنی کوتاه شده یا محدود شده است. این قهوه زمان عصاره گیری کوتاه تر و غلظتی بیشتر از اسپرسو دارد.

لانگ بلک یا آمریکانو

ترکیب قهوه ی آمریکانو ۳/۲ فنجان آب جوش به اضافه ی یک شات اسپرسو است. در واقع کافی امریکانو همان اسپرسو است که از غلظت آن کاسته شده است. اولین آمریکانو در حدود جنگ جهانی دوم به وجود آمد.

کاپوچینو

نوعی نوشیدنی قهوه با اسپرسو دوبل و کف شیر بخار داده شده است. کاپوچینو بر حسب میزان شیر و فوم روی آن، انواع مختلفی دارد. کاپوچینو، کاپوچینوی خشک”dry cappuccino” کاپوچینوی تر “wet cappuccino” کاپوچینوی خشکِ خشک انواع مختلف آن است.

قهوه فلت وایت

فلت ‌وايت اولين بار در استراليا و نيوزلند در سال ۱۹۸۰ تهيه شده است. معمولا به خاطر حجم فلت وايت آن را رو در فنجان ‌های بزرگ و يا در ماگ سرو می ‌كنند. این نوشیدنی تقریبا شبیه به لاته است ولی حجم آن کمتر و بدون کف شیر است. کف شیر کمتر به قهوه اجازه می ‌دهد تا رایحه ‌های بیشتری از خود آزاد نماید.

کافه لاته

این نوشیدنی از ترکیب اسپرسو با شیر بخار داده شده ساخته می شود. این نوشیدنی معمولا در فنجان یا لیوان شیشه‌ ای بلند سرو می ‌شود. در کافه لاته قهوه به نسبت یک به سه شیر جوشیده اضافه می ‌شود.

کافه موکا

این نوع قهوه، نوع شکلاتی کافه لاته است. ترکیب آن کاملا شبیه به کافه لاته است ولی به آن شکلات شیرین غالبا به شکل پودر کاکائو اضافه می ‌شود.

آفوگاتو

آفوگاتو یا اصطلاحا قهوه بستنی، دسری است که از یک یا دو شات اسپرسو داغ با بستنی ترجیحا وانیلی تهیه می شود. در این نوشیدنی ایتالیایی ممکن است به جای بستی از ژلاتوی وانیلی نیز استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.