چگونگی پرداخت بیمه اختیاری

پرداخت حق بیمه اختیاری

اگر فردی برای مدتی در شرکت یا هر کسب و کاری تحت پوشش بیمه باشد و کارفرما برای او بیمه رد کرده باشد، پس از بیرون آمدن از آن کسب و کار تکلیف بیمه او چه می شود؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد.

اگر فردی پس از کسب سابقه بیمه توسط کارفرما، پس از مدتی از ردیف بیمه شدگان خارج شود بر طبق قانون تأمین اجتماعی مصوب اردیبهشت ١٣٣٩ و قانون تأمین اجتماعی مصوب تیر ماه ١٣٥٤می تواند خودش به صورت اختیاری بیمه رد کند.

مهمترین شرط برای این نوع بیمه، داشتن حداقل سابقه ی بیمه ی ۳۰ روزه ی مورد تایید سازمان تامین اجتماعی است. لازم به ذکر است که فقط افرادی که تا ۵۰ سال سن دارند می توانند از این بیمه استفاده کنند. در صورت مازاد سن، متقاضی به ازای هر سال مازاد سن یک سال سابقه نیاز دارد. البته متقاضیانی که حداقل ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند بدون رعایت شرط سنی تقاضای آنان پذیرفته خواهد شد.

چگونگی پرداخت بیمه اختیاری

بر طبق اعلام مدیرکل تامین اجتماعی تمامی کسانی که قبل از یکم آبان سال ۱۳۸۵ در ردیف بیمه شدگان اختیاری بوده‌ و پرداخت حق بیمه خود را قطع نموده اند تا سه مرتبه دیگر بدون رعایت شرط سنی و در صورت تمایل می توانند ادامه بیمه اختیاری داشته باشند.

چگونگی محاسبه ی مبلغ پرداختی حق بیمه، در بیمه ی اختیاری بدین گونه است که ۲۶ درصد دستمزد ملاک محاسبه ی حق بیمه متقاضی است. بیمه شدگان اختیاری باید پس از شروع بیمه، حق بیمه هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ٢ ماه بعد پرداخت کنند.

در حال حاضر از تمام بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، بیمه شدگان اختیاری ،٥ درصد بیمه شدگان اصلی این سازمان را تشکیل می دهند.

متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری باید قبل از انعقاد قرارداد، توسط سازمان تامین اجتماعی، مورد معاینه پزشکی قرار گیرند. چنانچه متقاضی در بدو قرارداد به بیماری یا عارضه خاصی مبتلا باشد نمی تواند بر اساس بیماری یا عارضه مذکور از مستمری از کارافتادگی استفاده نمایند.

 پس از انجام تمامی این مراحل و رد کردن بیمه، این افراد می توانند از بیمه ی بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان بهره مند شوند. باید توجه داشت که پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری، مقرری بیمه بیکاری، کمک بارداری، کمک ازدواج و کمک هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه در بیمه اختیاری مورد قرارداد نمی باشد.

پرداخت بیمه اختیاری

راه اول از طریق عابر بانک:

برای پرداخت فیش حق بیمه از طریق دستگاه عابر بانک، لازم است به یکی از دستگاه های عابر بانک رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه،ملت و تجارت مراجعه کنید.

 لازم به ذکر است که مهم نیست که کارت شما برای کدام بانک است، تمامی کارت های عضو شتاب در عابر بانک های دارای خدمات قبوض تامین اجتماعی قابل استفاده هستند.

شناسه پرداخت و مبلغ را وارد کنید و مراحل را طی کنید تا دستگاه به شما رسید ارائه دهد.

راه دوم از طریق تلفن همراه:

با استفاده از سامانه USSD و وارد کردن کد # ٧١٣*٧٢٤* بر روی گوشی همراه خود وارد منوی پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره کارت و رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت کنید.

راه سوم از طریق اینترنت:

برای پرداخت فیش حق بیمه از طریق اینترنت می توانید به سایت بانک هر کدام از بانک های نام برده شده در بالا مراجعه نموده، از منوی بانکداری الکترونیک گزینه سامانه واریز وجوه به حساب سازمان ها را انتخاب کنید. در صفحه نمایش داده شده، سازمان تامین اجتماعی را انتخاب نمایید.

شناسه واریز و مبلغ پرداختی را وارد کنید. گزینه “صحت اطلاعات تایید می گردد” را علامت زده و گزینه تایید را انتخاب کنید تا به صفحه پرداخت الکترونیکی بانک هدایت شوید و مراحل پرداخت را طی کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.