تغییر ظرفیت درایوها

چگونه حجم یک درایو را به درایو دیگر اضافه کنیم

درایو یک رسانه است که قادر به ذخیره و خواندن اطلاعات است که به راحتی حذف نمی شود، مانند یک دیسک. درایو یک کامپوننت رایانه ای است که برای ذخیره داده ها استفاده می شود. تمام درایوها اطلاعات را ذخیره می کنند، به این معنی که داده ها هنگام خاموش شدن برق، پاک نمی شوند.

در طول چند دهه گذشته، درایوها همراه با سایر فناوری های کامپیوتری تکامل یافته اند. امروزه تقریبا تمام رایانه ها حداقل یک هارد دیسک دارند و همچنین تمامی رایانه ها دارای USB، eSATA و دیگر فناوری هایی هستند که می توانند حداقل به یک درایو خارجی متصل شوند. رایانه های رومیزی همچنین از توانایی اضافه کردن درایوهای اضافی درون پرونده پشتیبانی می کنند.

هارد دیسک دستگاهی است که اطلاعات دیجیتال را از رایانه شما ذخیره می کند، مثل نوع نگه داشتن لوبیا در یک شیشه. لوبیا را می توان به صورت دلخواه به شیشه اضافه کرد و یا آن را از شیشه بیرون ریخت، درست مانند صفر و صفر (۰ و ۱) که اطلاعات دیجیتال را شامل می شود می تواند به وسیله رایانه به دیسک اضافه یا حذف شود.

هر کامپیوتر بسته به ظرفیت اصلی، دارای دو تا ۴ درایو است. حجم هر کدام از درایو ها را می توان در ابتدای نصب و راه اندازی سیستم انتخاب کرد. اما پس از راه اندازی اولیه ممکن است لازم باشد اندازه ظرفیت درایو را به مقدار بزرگتر یا کوچکتر تغییر دهید. قبل از تغییر اندازه دیسک اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات از هر دو اشتراک شبکه و پارتیشن USB درایو پشتیبانی شود. در غیر این صورت تغییر اندازه درایو منجر به از دست رفتن اطلاعات می شود.

تغییر ظرفیت درایوها

با استفاده از Windows Disk Management شما می توانید اندازه یک پارتیشن را تغییر دهید یا یک پارتیشن جدید بر روی دیسک خود ایجاد کنید.

همزمان دکمه Windows و R را بگیرید تا پنجره Run باز شود. diskmgmt.msc را در باکس تایپ کنید و اینتر یزنید. در پنجره باز شده می توانید درایور ها و حجم پارتیشن ها را مشاهده کنید.

کم کردن حجم درایو

بر روی یک درایو راست کلیک کنید و Shrink Volume را انتخاب کنید. سیستم اقدام به محاسبه فضای آزاد در این درایو می کند تا متوجه شوید چه مقدار از این پارتیشن را می توانید جدا کنید. حال با توجه به اینکه (۱۰۲۴MB=1GB)  است می توانید مقدار حجم مورد نیاز خود را در کادر مربوطه وارد کنید.

در این مرحله بخشی از حجم درایو مورد نظر از آن جدا می شود و قسمت جدیدی ایجاد می شود که همان حجمی است که شما جدا کرده اید.

اضافه کردن حجم درایو

در همان صفحه می توانید روی یک درایو راست کلیک کرده و گزینه ی Extent Volume را بزنید در پنجره جدید همه فضای unallocated را به درایو مورد نظر اختصاص دهید. در ادامه next را بزنید و کار را به اتمام برسانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.