عوارض پنی سیلین

خطر پنی سیلین

Penicillin یک گروه از آنتی بیوتیک هایی است که شامل پنی سیلین G (مصرف داخل وریدی)، پنسیلین V (استفاده از دهان)، پروکاریین پنی سیلین و بنزاتین پنی سیلین (استفاده عضلانی) است. آنتی بیوتیک های پنیسیلین در میان اولین داروهای موثر در برابر بسیاری از عفونت های باکتریایی ناشی از استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها بودند. امروزه آن ها هنوز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، گرچه بسیاری از انواع باکتری ها پس از استفاده گسترده از این آنتی بیوتیک، مقاومت ایجاد کرده اند.

حدود ۱۰ درصد از مردم گزارش می دهند که به پنی سیلین حساسیت دارند؛با این حال، تا ۹۰ درصد از این گروه واقعا حساسیت و واکنش های آلرژیک را تجربه می کنند. آلرژی شدید تنها در حدود ۰.۰۳٪ رخ می دهد. تمام پنی سیلین ها، آنتی بیوتیک های بتالاکتام هستند.

پنسیلین در سال ۱۹۲۸ توسط دانشمند اسکاتلندی الکساندر فلمینگ کشف شد و برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ از آن برای درمان عفونت استفاده کردند. آن ها از قارچ Penicillium مشتق شده اند.

اصطلاح “پنی سیلین” اغلب به طور عمومی برای اشاره به بنزیلپنسیلین (پنی سیلین G، پنی سیلین اصلی کشف شده در سال ۱۹۲۸)، پروکاریین بنزیل پنی سیلین (پروکاریین پنی سیلین)، بنزادین بنزیل پانسیونیلین (بنزادین پنی سیلین) و فنوکسی متیل پنی سیلین (پنی سیلین V) استفاده می شود.

پروکاریین پنی سیلین و بنزآاتین پنی سیلین دارای همان فعالیت ضد باکتریایی بنزیلپنسیلین هستند اما برای مدت طولانی عمل می کنند. فنوکسی متیل پنی سیلین در برابر باکتری های گرم منفی کمتر از بنزیل پروین سیلین فعال است. بنزیل پنی سیلین، پروینین پنی سیلین و بنزاتین پنی سیلین تنها می تواند به وسیله تزریق داخل وریدی یا عضلانی تزریق شود، اما فنوکسی متیل پنی سیلین می تواند به دلیل پایداری اسیدی آن به صورت دهانی داده شود.

در حالی که تعداد باکتری مقاوم به پنی سیلین افزایش می یابد، هنوز هم می توان از پنی سیلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های ناشی از بعضی از باکتری های حساس مانند استرپتوکوک ها، استافیلوکوک ها، کلستریدیوم، نایسریا و جنس لیستریا استفاده کرد.

پنی سیلین بیشتر برای درمان عفونت هایی مثل بیماری های تنفسی و سرماخوردگی، گلودرد چرکی و عفونت راه های هوایی مثل حنجره، حلق و بینی تجویز می شود. پنی سیلین برای درمان عفونت های دیگر مانند عفونت دستگاه گوارش، عفونت دستگاه ادراری و عفونت های پوستی هم تاثیری ندارد.

عوارض جانبی پنی سیلین پاسخ بدن به پنی سیلین و آنتی بیوتیک های نزدیک است که مستقیما به اثر آن بر باکتری ارتباط ندارد. عارضه جانبی یک اثری است که با دوز نرمال در نظر گرفته شده است.

برخی از این واکنش ها قابل مشاهده هستند و برخی در اندام یا خون بدن دیده می شوند. برخی از عوارض جانبی قابل پیش بینی هستند که برخی از آنها شایع هستند اما جدی نیستند، برخی غیر معمول و جدی هستند و بعضی دیگر نادر هستند.

مسیر تجویز پنی سیلین می تواند بر پیشرفت عوارض جانبی تأثیر بگذارد. یک نمونه از عوارض، تحریک و التهاب است که در هنگام تزریق پنی سیلین به صورت داخل وریدی در محل تزریق محیطی ایجاد می شود.

عوارض جانبی ممکن است فقط برای یک مدت کوتاه بمانند و سپس از بین برود. عوارض جانبی در بعضی موارد با درمان غير دارويی رفع می شود. برخی از عوارض جانبی نیاز به درمان برای اصلاح واکنش های بالقوه جدی و گاهی اوقات کشنده به پنی سیلین دارند. شناسایی آلرژی به پنی سیلین نیاز به آزمایش پوستی حساسیت بالا دارد که با واکنش های ایمنی واکنش IgE ناشی از پنی سیلین مواجه می شود.

آنافیلاکسی خطرناک ‌ترین عارضه این دارو است که در ۰٫۵ درصد بیماران رخ می‌ دهد. مرگ بر اثر آنافیلاکسی در ۰٫۰۰۲ درصد بیماران (یک در پنجاه هزار) اتفاق می افتد.

عوارض و حساسیت های ناشی از تزریق پنی سیلین:

 • تنفس سریع یا نامنظم
 • درد مفصلی
 • تورم صورت
 • تب
 • قرمزی پوست
 • از حال رفتن ناگهانی
 • کوتاه شدن تنفس
 • جوش یا کهیر و خارش پوستی
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • بروز صرع
 • گرفتگی عضلات شکم
 • دردهای شکمی
 • اضطراب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.