کد مورس چیست؟

کد مورس چیست؟

کد مورس یک روش انتقال اطلاعات متن بر اساس خاموش و روشن شدن تن، چراغ ها یا کلیک هایی به صورت سری است که می تواند به طور مستقیم توسط دریافت کنندگان یا ناظرین بدون تجهیزات ویژه قابل درک باشد. این نام از ساموئل ف. ب. مورس، مخترع تلگراف گرفته شده است.

کد مورس یک روش ارسال پیام های متنی با تایپ کردن یک سری پالس های الکترونیکی است که معمولا به عنوان یک پالس کوتاه (به نام “نقطه”) و یک پالس طولانی (“خط”) نشان داده می شود. نخستین پیام‌ ارسال‌ شده با مورس جمله ‌ای از انجیل بود: “و پروردگار چه کارهای شگفت ‌انگیزی دارد.”

کد مورس یک ابزار با سرعت کم اما قابل اعتماد برای ارسال و دریافت پیام های متنی بی سیم از راه دور است. امروزه، کد مورس به میزان محدود توسط اپراتورهای رادیویی آماتور، تلگرام های ثابت و اپراتورهای رادیویی نظامی استفاده می شود. از آنجایی که بسیاری از زبان های غیر انگلیسی از بیش از ۲۶ کلمه استفاده می کنند، افزودنی های الفبای مورس برای این زبان ها وجود دارد. هر نماد کد مورس نشان دهنده یک کاراکتر (حرف یا عددی) است و توسط یک توالی منحصر به فرد از نقطه و خط تیره ارائه شده است.

در این زبان اطلاعات را می توان در سه حالت دیداری، شنیداری و نوشتاری انتقال داد و برای فرستادن پیام مورس می توان از سوت، طبل، نور چراغ سقفی و چراغ‌قوه، کشیدن اشیا به سطوح و … استفاده کرد.

  • در حالت نوشتاری کد مورس از تعدادی نقطه(.) و خط تیره (-) استفاده می شود.
  • در حالت شنیداری از دو صدای dit و dah استفاده می‌شود که dit معنی نقطه و dah هم معنی خط تیره است.
  • در حالت دیداری از چراغ قوه استفاده می کنند، برای ارسال نقطه ‌ها چراغ قوه را به سرعت روشن و خاموش می کنند و برای ارسال خط تیره ‌ها چراغ قوه را روشن و بعد از گذشت زمانی (حدودا ۳ برابر زمان نقطه ‌ها) خاموش می کنند.
لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=7070
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.