شبکه های بی سیم : مزایا و روش های پیاده سازی

امروزه گسترش استفاده از شبکه های بی سیم به وضوح دیده می شود. حتما از خود پرسیده اید که چرا شبکه های بی سیم (وایرلس)؟

 شبکه های وایرلس یا بی سیم ویژگی هایی دارد که باعث ارجحیت آن بر شبکه های کابلی شده است. در این مقاله ابتدا به معرفی شبکه های بی سیم می پردازیم.

سپس مزایای آن را بررسی خواهیم کرد. در نهایت مختصری درباره روش های پیاده سازی شبکه های بی سیم توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

شبکه های بی سیم (وایرلس)

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم شبکه بی سیم چیست؟ به شبکه های کامپیوتری که با داده های بی سیم به هم متصل شده اند شبکه بی سیم می گویند. در واقع دیگر نیازی به کابل کشی ندارد. بنابراین موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

گاهی اوقات موقعیت مکانی باعث می شود از شبکه های بی سیم استفاده کنیم. استفاده از این نوع شبکه ها مزایای بسیاری دارد که در زیر به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

قابلیت توسعه پذیری:

با اضافه کردن کاربر جدید لازم نیست کابل کشی انجام شود. هم چنین لزومی ندارد کاربر جدید در محل خاصی مستقر شود. زیرا شبکه های کابلی وابسته به مکان هستند.

عدم وجود محدودیت:

محدودیتی در مکان استفاده از شبکه ندارید. شما در هر جای شرکت یا منزل می توانید به شبکه متصل شوید. لازم نیست حتما پشت میز بنشینید و به شبکه متصل شوید.

پیاده سازی آسان:

راه اندازی یک شبکه بی سیم دردسرهای کابل کشی، سوکت زنی و داکت کشی را ندارد. اگر برای منزل خود شبکه وایرلس ایجاد کرده باشید می دانید که تنها خط تلفن و یک مودم کافی ست.

قیمت مناسب:

از لحاظ هزینه شاید با شبکه های کابلی برابری کند اما ارزشش را دارد. با توجه به نکات بالا می ارزد حتی کمی بیشتر برایش هزینه کنید. ولی خیالتان راحت هزینه آن نسبت به دردسرهای کابل کشی، سوکت و داکت کشی بسیار کمتر است.

علاوه بر موارد بالا می توانید در محل کسب و کار خود اینترنت رایگان بصورت شبکه بی سیم ارائه دهید. این خود یک ایده جالب برای جذب مشتری بیشتر است.

شبکه های بی سیم

حالا که با مزایای شبکه های وایرلس آشنا شدید بهتر است کمی درمورد روش های پیاده سازی آن بدانید. اما قبل از آن که به سراغ معرفی روش های راه اندازی این شبکه ها برویم، بهتر است ابتدا استانداردهای بی سیم را مطالعه کنید.

روش های پیاده سازی شبکه بی سیم

به طور کلی شبکه های بی سیم به دو روش زیر پیاده سازی می شوند:

Ad hoc

در شبکه های ادهاک دیوایس ها بدون واسطه بهم متصل هستند. در واقع هیچ کامپیوتری از طریق دستگاهی به کامپیوتر دیگر وصل نیست. بلکه بطور مستقیم و بدون واسطه بهم متصل هستند. به این نوع شبکه ای Peer to peer نیز گفته می شود.

اگر تعداد کامپیوترها افزایش یابد این نوع شبکه مناسب نیست. زیرا افزایش فاصله کامپیوترها اثر مستقیمی بر ارتباط می گذارد. بنابراین کارایی خود را از دست خواهد داد. به علت عدم وجود دیوایس مرکزی کار را بر مدیر شبکه مشکل می کند. بهتر است از شبکه های Infrastructure استفاده کنید.

شبکه ادهاک برای شبکه های کوچک و موقتی مفیدند. در نهایت برای اتصال دو کامپیوتر بهم کارایی قابل قبولی دارند.

Infrastructure

در شبکه های بی سیم از این نوع، یک دستگاه مرکزی وجود دارد. در این نوع پیاده سازی اکسس پوینت کامپیوترها را بهم متصل می کند. در واقع اکسس پوینت همان سوئیچ در شبکه کابلی می باشد.

پیاده سازی Infrastructure بیشتر استفاده می شود. در واقع حالت استاندارد شبکه های بی سیم است و نسبت به ادهاک ویژگی های قابل توجهی دارد.

اولین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد امنیت شبکه است. امنیت شبکه دارای اکسس پوینت به مراتب بیشتر است. هم چنین نگه داری آن آسان تر می باشد. فاصله مناسب با کاربران، افزایش کاربران، ارتباط با شبکه کابلی از دیگر مزایای شبکه های Infrastructure است.

شبکه های وایرلس

امیدوارم با مزایا و انواع پیاده سازی شبکه های بیسیم آشنا شده باشید.

در مقاله های بعدی درباره امنیت شبکه های بی سیم و پروژه های عملی بیشتر خواهیم گفت. نظرات و سوالات خود را در زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.