جاسوس افزار (Spyware) و علائم آن روی سیستم و روش حذف

در مقاله قبلی درباره لزوم نصب آنتی ویروس صحبت کردیم. گفتیم که آنتی ویروس لازم است اما کافی نیست و با وجود نصب آنتی ویروس هنوز سیستم شما تهدید می شود.

با ایده آل تکنولوژی همراه باشید. در این مقاله به معرفی جاسوس افزار (Spyware) می پردازیم. سپس علائم وجود آن را روی سیستم بررسی می کنیم. در آخر نیز روش حذف آن را به شما عزیزان می گوییم.

جاسوس افزار (Spyware)

جاسوس افزار (Spyware) چیست

جاسوس افزار (Spyware) برنامه هایی هستند که پنهانی روی سیستم شما فعالیت می کنند. این برنامه ها با اهداف جاسوسی، تبلیغاتی و مخرب ایجاد می شوند.

به جاسوس افزار (Spyware) برنامه مخرب نیز می گویند. برنامه های مخرب خودکار روی سیستم نصب می شوند. سپس اطلاعات کاربر را جمع آوری می کنند و برای نقطه مشخصی می فرستند. به همین دلیل به آن ها برنامه های جاسوسی می گویند.

حتما تا بحال با تبلیغات ناخواسته روی کامپیوتر و موبایل تان روبرو شده اید. این تبلیغات بعد از نصب بعضی برنامه ها روی سیستم بوجود می آیند. برنامه های مخربی از این دست با هدف تبلیغات ساخته می شوند.

به این جاسوس افزارها که تبلیغات ناخواسته را نمایش می دهند Adware می گویند. هدف ادور ها تبلیغات کالاهای مجاز و غیرمجاز است که پیاپی ارسال می شوند. حتی زمانی که به اینترنت متصل نیستید.

گروهی دیگر از جاسوس افزار (Spyware) هستند که خطرناک ترند. زیرا  به طور خودکار تنطیمات سیستم عامل را تغییر می دهند. مثلا عکس پس زمینه ویندوز شما را عوض می کنند. نوار ابزارهایی در مرورگرتان نصب می کند.

چگونه از نصب جاسوس افزارها جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از نصب خودکار و پنهانی برنامه های مخرب موارد زیر را رعایت کنید:

اولین و بهترین راهکار نصب یک نرم افزار ضدجاسوس روی سیستم تان است. توجه کنید که همیشه نرم افزار را آپدیت کنید.

ممکن است بعضی از پنجره های تبلیغاتی در فضای اینترنت آلوده باشند. روی هر تبلیغی کلیک نکنید. زیرا کلیک روی آنها منجر به نصب جاسوس افزارها می شود. می توانید اینگونه پنجره ها را با دکمه Close ببندید.

از پاسخ به سوالات سایت های ناشناس خودداری کنید. گاهی با کلیک روی کلمه yes برنامه مخرب رو سیستم شما نصب می شود. درحالی که شما از خرابکاری آن روی سیستم تان اطلاع ندارید.

همیشه از سایت های معتبر فایلهای موردنیاز خود را دانلود کنید. گاهی سایت هایی با ارائه برنامه های کاربردی اقدام به جاسوسی روی کامپیوتر شما می کنند. مثلا شما برنامه ماشین حساب را نصب کرده اید اما همراه این برنامه جاسوس افزار نیز در حال نصب است.

هرگز ایمیل های ناشناس و تبلیغاتی که پیاپی برای شما می آید را باز نکنید. ایمیل هایی که فرستنده آنها را نمی شناسید. حداقل روی لینک های داخل ایمیل کلیک نکنید.

کامپیوترتان را از طریق سایت ها اسکن نکنید. بسیاری از سایت ها در قبال اسکن رایگان سیستم شما، اقدام به نصب جاسوس افزارها می کنند.

علائم وجود جاسوس افزار (Spyware) روی سیستم

علائم جاسوس افزار

سوالی که معمولا برای کاربران پیش می آید این است که از کجا بفهمیم روی سیستم برنامه های مخرب وجود دارد یا خیر؟

اگر چند علامت زیر را روی سیستم تان مشاهده کردید، برنامه مخرب روی سیستم شما نصب شده است:

  1. دریافت تبلیغات پیاپی ناخواسته
  2. باز شدن سایت هایی که آدرس آن ها را وارد نکرده اید.
  3. نصب خودکار نوار ابزار روی مرورگر اینترنت
  4. تغییر ناخواسته عکس پس زمینه ویندوز
  5. کاهش سرعت کامپیوتر
  6. فعالیت بالای هارددیسک در زمان بیکاری سیستم
  7. رفتار مشکوک از برنامه های سیستم
  8. قفل کردن مرورگر اینترنت

اگر چند مورد بالا را مشاهده کردید حتما اقدام به حذف آن کنید.

حذف جاسوس افزار

اگر سیستم شما آلوده به برنامه های مخرب بود با روشهای زیر آن را حذف کنید:

از نرم افزارهای حرفه ای ضدجاسوس مانند Ad_Aware استفاده کنید. می توانید نرم افزارهای ضدجاسوس نصب کرده و اقدام به حذف آن کنید.

ضدویروس هایی نصب کنید که قابلیت ضدجاسوسی نیز دارند. Kaspersky یکی از آنتی ویروسهایی است که امکان ضدجاسوسی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.